İstanbul’daki En İyi Trekking Rotaları

İstanbul’daki En İyi Trekking Rotaları

Doğada tempolu şekilde yapılan yürüyüşlere trekking ismi verilir. Büyük şehirlerde yaşayan kişilerin doğadan uzaklaşması kaçınılmaz olduğundan şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler trekking yapmayı tercih ederler. İstanbul doğa yürüyüşüne en çok ihtiyaç duyan kentler arasında bulunur. Bu nedenle İstanbul’da yaşayan kişiler İstanbul’daki en iyi trekking rotaları hakkında bilgi sahibi olarak şehrin karmaşasından kaçma imkanı bulabilir.

İstanbul ve Çevresinde En İyi Trekking Rotaları

İstanbul’da trekking yapmak isteyenlerin eğitim veya özel bir beceriye ihtiyacı yoktur. Uygun yürüyüş rotasının bulunmasıyla istenilen zamanda yürüyüş gerçekleştirilebilir. Mevsime uygun giyinmek ve ihtiyaç duyulabilecek eşyaları bulundurmak yeterlidir. 

Şehrin kalabalığından uzaklaşarak doğa içinde yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri İstanbul ve çevresindeki en iyi trekking rotaları şunlardır…

Belgrad Ormanı

İstanbul Trekking: Belgrad Ormanı

Fotoğraf: Ahmet Kemal

Belgrad Ormanı doğa yürüyüşü için tercih edilebilecekleri en iyi adreslerden birisidir. Avrupa Yakası’na bağlı Sarıyer ilçesinde bulunan orman 5500 hektarlık bir alan üzerindedir. Bu nedenle yürüyüş yapmak için elverişli çok sayıda yola sahiptir. Ayrıca bölgede özel olarak hazırlanmış yürüyüş parkurları bulunur. Bu parkurların ücretsiz şekilde kullanılması mümkündür. Bu ormana gelen kişiler yürüyüşe ek olarak piknik yapma imkanı da elde ederler. Sarıyer’de bulunan ormana araçla giriş yapmakta mümkündür. Bunun için araç giriş ücretinin ödenmesi gerekir.

Emirgan Korusu

İstanbul Trekking: Emirgan Korusu

Fotoğraf: @korobovaphoto

Emirgan Korusu trekking için tercih edilebilecek adreslerden birisidir. İstanbul’un İstinye-Sarıyer semtinde bulunan koru 17. yüzyılda yapılmıştır. Lale Festivaline de ev sahipliği yapan koru, geçmişten beri insanların en çok geldiği yürüyüş rotalarındandır. Koruda; 120’den fazla bitki türü, su göleti, tarihi köşkler ve farklı hayvan türleri bulunur. Ayrıca Emirgan Korusu’nun yüksek bölümlerinde deniz manzarasını izlemek de mümkündür. 

Aydos Ormanı

İstanbul Trekking: Aydos Tepesi

Fotoğraf: Sultanbeyli Kent Meydanı/Facebook

İstanbul’da yürüyüş için tercih edilebilecek adresler arasında Kartal ilçesinde yer alan Aydos Ormanı da yer alır. Şehirdeki en keyifli yürüyüş alanlarından olan Aydos, sahip olduğu göl ve tepesi ile insanların dikkatini çeker. Şehrin en yüksek noktası olan Aydos Tepesi’nden şehir manzarasını izlemek mümkündür. Bölgedeki düzenli yürüyüş parkurunda doğayla baş başa yürüyüş yapılabilir. 

Aydos Ormanı bireysel doğa yürüyüşleri için tercih edilebileceği gibi toplu yürüyüş etkinliği yapmak için de tercih edilebilecek adrestir.

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul Trekking: Polonezköy Tabiat Parkı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İstanbul’da yaşayanların trekking için gidebilecekleri yerlerden biri de Polonezköy Tabiat Parkı’dır. Anadolu Yakası’nda yer alan bu parktaki yürüyüş parkuru 5 km uzunluğundadır. Çok sayıda kuş, ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapan park, özellikle hafta sonları yürüyüş için sıkça tercih edilir.

Validebağ Korusu

İstanbul Trekking: Validebağ Korusu

Fotoğraf: @1validebagkorusu

Validebağ Korusu şehirle iç içe olan bir trekking alanıdır. Üsküdar ilçesinde yer alan bu koru, 1850 yılında kurulmuştur. Anadolu Yakası’ndaki en büyük yeşil alanlardan ikincisi olan Validebağ Korusu; yürüyüş yolları, piknik alanları, tenis kortu ve koşu alanlarına sahiptir. Ayrıca koru, tarihi Adile Sultan Kasrı ve Abdülaziz Av Köşkü’ne sahiptir. Yürüyüş için buraya gelen kişilerin tarihi yapıları görme imkanı da vardır.

Maçka Parkı

İstanbul Trekking: Maçka Parkı

Fotoğraf: Mustafa Köse/Foursquare

Doğada yürüyüş için seçilebilecek parklar içinde Maçka Parkı yer alır. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği park Şişli ilçesinde bulunur. Parktaki yürüyüş parkurunun uzunluğu 2 km’dir. Bu park, doğa yürüyüşünün yanı sıra koşu ve cross training için de tercih edilen adreslerdendir.

Avcıkoru Tabiat Parkı

İstanbul Trekking: Avcıkoru

Fotoğraf: Buse Birer/Foursquare

Şile yolu üzerinde bulunan Avcıkoru Tabiat Parkı, trekking için gidilebilecek yerlerdendir. Park, 650 hektarlık alana sahip olup çok sayıda ağaca ev sahipliği yapar. Hafta sonu günübirlik kaçamaklar için uygun adres olan parkta keyifli yürüyüş ve piknik yapma imkanı bulunur. Tabiat parkında vakit geçirmek isteyenlerin giriş ücreti ödemeleri gerekir.

Gebze Denizli Köyü

İstanbul Trekking: Gebze Denizli Köyü

Fotoğraf: Mesut Ardinc/Foursquare

Gebze Denizli Köyü İstanbul çevresinde en iyi trekking rotaları arasında bulunur. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan bu köy, sahip olduğu yürüyüş yollarıyla insanların ağaçlar ve çeşitli bitki örtüleri arasında yürüyüş yapmasını sağlar. Ayrıca yürüyüş alanında sahip olan göl, eşsiz güzellikleri ile insanların dikkatini çeker. Buraya gelen kişiler yürüyüşlerine göl yakınından başlayarak yükseklere ve engebeli yürüyüş parkurlarına doğru çıkarlar.

Maşukiye (Kocaeli)

İstanbul Trekking: Maşukiye

Fotoğraf: Nagihan Çelik

Maşukiye İstanbul çevresinde bulunan trekking rotalarından bir diğeridir. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan trekking alanı, uzun doğa yürüyüşlerinin yapılabileceği bir bölgedir. İstanbul’dan uzaklaşmak isteyenlerin tercih edebileceği alan yürüyüşe ek olarak piknik ve kamp için kullanıma uygundur. Birkaç günlük doğa gezisi planlayan kişiler Maşukiye’ye gelerek hem yürüyüş hem kamp yapma imkanı bulurlar. Ayrıca Maşukiye Kartepe’ye yakın olduğu için kayak tatili için Kartepe’ye giderler.

İstanbul Tarihi Trekking Rotaları

İstanbul’da yürüyüş için tercih edilebilecek tarihi trekking rotaları da bulunur. Buralarda bulunan yürüyüş yolları insanların doğa ile baş başa kalmasına yardımcı olur. Ayrıca koru alanlarında yer alan tarihi binalar, tarihi ağaç ve bitkiler, insanların yürüyüşe ek olarak tarihe tanık olmasına yardımcı olur. 

İnsanların İstanbul’da doğa ve tarihle iç içe zaman geçirebilecekleri tarihi trekking alanlarından bazıları şunlardır:

 • Validebağ Korusu
 • Emirgan Korusu
 • Fethi Paşa Korusu
 • Hidiv İsmail Paşa Korusu
 • Küçük Çamlıca Korusu
 • Mihrabat Korusu
 • Cemile Sultan Korusu
 • Fatih Korusu
 • Atatürk Kent Ormanı
 • Ayazağa Korusu

Bu koru ve ormanların pek çoğunda sosyal tesis, restoran, kafe ve çocuk oyun alanları vardır. Bu mekanlara yürüyüş için gelen kişiler, yürüyüşün sonunda restoran ve kafelerde vakit geçirme imkanı bulurlar. 

Trekking İçin En Çok Tercih Edilen Rotalar | İstanbul

Hafta sonlarında veya hafta içi uygun günlerinde insanların trekking yapmaları mümkündür. İstanbul’da bulunan kişilerin yürüyüş için tercih edebilecekleri çok sayıda rota vardır. Bu nedenle yürüyüş etkinliği için hangi rotanın belirleneceği konusunda kararsızlık yaşanması mümkündür. Ancak insanların trekking için İstanbul’da en fazla tercih ettikleri rotalar şu şekilde sıralanır:

 • Belgrad Ormanı
 • Aydos Ormanı
 • Validebağ Korusu
 • Yıldız Parkı
 • Emirgan Korusu

Bu adreslere toplu taşıma araçları ve bireysel araçlarla ulaşılabilir. Ayrıca orman ve koruların bulunduğu alana kişilerin yaya olarak ulaşmaları da mümkün olur. 

Trekking Sporunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Trekking, insan vücudu için oldukça faydalı olan spor çeşitlerindendir. Bu nedenle kişilerin boş zamanlarını doğa yürüyüşüyle değerlendirmeleri ve vücut sağlıklarını korumaları önerilir. 

Trekking sporunun vücuda sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

 • Doğa yürüyüşleri; kan basıncının düzenlenmesini, kalp kaslarının çalışmasını ve gelişmesini sağlar.
 • Düzenli yapılan bu spor sayesinde sindirim sistemi düzenlenir ve kolesterol dengede tutulur.
 • Vücutta bulunan kas ve kemiklerin esneklik kazanması sağlanır.
 • Fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Bu da vücudun sağlıklı olmasına katkı sağlar.
 • İnsanların stresten uzaklaşmasını sağlayarak stres kaynaklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.
 • Beyne oksijen akımını düzenleyerek beynin işlevinin artmasına yardımcı olur.
 • Düzenli yapılan doğa sporu sayesinde bağışıklık sistemi güçleneceğinden kansere yakalanma riski azalır.
 • Düzenli yürüyüşler, kan akışını düzenlediğinden uyku problemlerinin ortadan kalkmasına destek olur.
 • İnsanların doğada vakit geçirerek mutlu olmasını ve mutluluğa bağlı olarak daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Özellikle mutsuzluk kaynaklı ortaya çıkan rahatsızlıkları engeller.
 • Vücudun direncini ve dayanıklılığını artırır.

Trekking sporunun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ancak bu sporun vücuda fayda sağlamasını isteyen kişiler, düzenli yürüyüş yapmalıdır.

Not: Herhangi bir spora başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın!

Kapak fotoğrafı: Toomas Tartes

 

İstanbul’da Çocuklarla Yürüyüş Yapılabilecek Rotalar için yazımıza tıklayabilirsiniz.