Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Günlük hayattan kaçış için tercih edebileceğiniz aktiviteler arasında kamp yapmak yer alır. Doğa ile baş başa kalıp üzerinize yüklenen negatif enerjiden kurtulursunuz. Boş gününüzde kamp yapmayı düşünüp ve rota belirlediyseniz kamp için gerekli malzemeler hakkında bilgi sahibi olup kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız malzemeleri hazırlamanız gerekir. Gerekli olan malzemeleri hazırlamanız için ilk olarak kampta nelere ihtiyaç duyulur öğrenmeniz gerekir.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kamp, şehrin gürültüsünden ve günlük hayattan kaçış için tercih edilen ve doğada kamp yapmak vakit geçirmeye dayana bir aktivitedir. Bu aktivite, genellikle gece çadırda konaklama ve doğada yürüyüş yapma gibi eylemlerden oluşur. 

Güzel vakit geçirmenizi sağlayacak kamp aktivitesini yapmak için ilk olarak kamp malzemeleri nelerdir araştırması yapıp yanınızda bulunması gereken malzemeleri hazırlamanız gerekir. Bu malzemeler; yaptığınız kamp süresine, kamp planına ve yapacağınız aktivitelere göre değişir. İyi bir planlama ile kampta ihtiyaç duyacağınız her malzemeyi yanınıza alırsınız.

Kamp Malzemeleri Listesi

Fotoğraf: Everett Mcintire

Kamp Malzemeleri Listesi

Kampa çıkmadan önce hazırlayacağınız kamp malzemeleri listesi kampta ihtiyaç duyacağınız eşyaları unutmamanızı sağlar. Bu listeyi yanınıza alarak alışverişe çıkar ve ihtiyaç duyacağınız malzemeleri satın alırsınız.

Kampa giderken alınması gerekenler listesi şu malzemelerden oluşur:

 • Kamp çadırı
 • Uyku matı
 • Şişme yatak
 • Çadır ışıkları
 • Böcek savar spreyler
 • Bıçak
 • Çakmak veya kibrit
 • Kamp mutfak malzemeleri
 • Kamp ocağı
 • İlk yardım malzemeleri
 • Kişisel bakım ve temizlik ürünleri
 • Kıyafet

Çadır kampı için gerekli malzemeler eksiksiz hazırlandığında yapacağınız kamp etkinliğinin keyifli geçmesi kaçınılmazdır. İhtiyaç duyacağınız malzemeleri kullanarak yemek yiyebilir, uyuyabilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Kamp Çadırı

Kamp Malzemeleri: Çadır

Fotoğraf: Tommy Lisbin

Kamp çadırı kampta gerekli malzemeler arasında ilk sırayı alır. Bu çadırlar konaklama için kullanacağınız ürünlerdir. Kampta gece konaklamayı düşünüyorsanız mutlaka yanınızda kamp çadırının olması gerekir. Çadır seçerken dayanıklı olmasına ve su geçirmemesine dikkat etmelisiniz. 

Böylelikle ani bastıran yağmurlarda çadırınıza girerek kendinizi korumaya alırsınız. Kamp için çadır tercihinizi modern tip çadırlardan yana kullanmalısınız. Böylelikle çadır kurma uğraşından kurtularak keyifli zaman geçirmeye başlarsınız. Ayrıca seçiminizi 3 mevsimlik ve 4 mevsimlik olarak ayrılan çadırlardan yana kullanarak yağışlara karşı dayanıklı çadırlara sahip olursunuz.

Uyku Matı

Kamp Malzemeleri: Uyku Matı

Uyku matı, kampa giderken alınacaklar arasında mutlaka bulunması gereken bir üründür. Bu ürünler zemine yayılarak soğuğa karşı koruma sağlar. Ayrıca kampın yapılacağı zeminler topraklı ve engebeli olduğundan uykunun konforlu şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Uyku matlarını tek kişilik ya da çift kişilik olarak satın almanız mümkündür.

Şişme Yatak

Kamp Malzemeleri: Şişme Yatak

Fotoğraf: Wikipedia

Kamp yaparken kullanabileceğiniz malzemeler arasında şişme yatak da yer alır. Uykunuza ve uyku konforunuza düşkünseniz şişme yatak alarak sorunsuz bir şekilde uykunuzu almış olursunuz. Şişme yataklar süet ve kadife kumaştan üretilen ürünlerdir. 

Bu yatakların kullanılması için şişirilmesi gerektiğinden mutlaka yanında yatağı şişirirken kullanabileceğiniz pompa olmalıdır. Ayrıca çadırda konaklamayı düşünüyorsanız yatağınızın çadır ebatlarına uygun olması gereklidir.

Çadır Işıkları

Kamp Malzemeleri: Işık

Fotoğraf: Thalia Ruiz

Çadır ışıkları kampta gecelediğiniz zamanlarda hayat kurtarıcı olan ürünlerdir. Bu ışıklardan satın alarak çadırınızı ve çevresini aydınlatabilirsiniz.. Ayrıca bu ışıklar sayesinde çevrenizi kontrol eder, kitap okur ya da karnınız acıktığında yemek pişirirsiniz. Bu ışıklar, çadırlara özel geliştirildiği için el fenerleri gibi kısıtlı alan aydınlatması sağlamaz. 

Böcek Savar Spreyler

Kamp Malzemeleri: Böcek Kovucu

Fotoğraf: Jeshoots.com

“Kampta ne lazım olur?” sorusuna verilebilecek en doğru cevaplardan biri de böcek savar spreylerdir. Kamp, doğada gerçekleşen bir aktivite olduğu için sivrisinek, kara sinek ve diğer sineklerin kamp alanında bulunması mümkündür. 

Kamp çantanızı hazırlarken mutlaka yanınızda böcek savar spreylerin olmasına önem vermeniz gerekir.

Bıçak

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: Bıçak

Fotoğraf: Markus Spiske

Kamp yapmak için tesis yerine doğal alanları tercih edecekseniz yanınızda mutlaka bıçak bulunmalıdır. Bıçak acıktığınızda yemek yapmanız için size yardımcı olur. Ayrıca bulunduğunuz alanda istenmeyen bir olayla karşılaştığınızda kendinizi korumanızı kolaylaştırır.

Ayrıca kamp bıçaklar, kampta mangal yapma gibi bir planınız varsa odunları oyarak şiş hazırlamanıza yardımcı olur. Ancak kampta olması gerekenler arasında bıçağa yer verecekseniz kaliteli ve keskin bir bıçak satın almayı tercih etmelisiniz.

Çakmak veya Kibrit

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: Çakmak

Fotoğraf: Marek Szturc

Çakmak ya da kibrit malzemelerini yanınızda bulundurduğunuz takdirde ateş yakma ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Böylelikle ilkel ateş yakma yöntemlerini kullanmanıza gerek kalmaz. Kampta yanınızda kibrit veya çakmağın bulunmasına karar verdiyseniz kamp süresince ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Kamp Mutfak Malzemeleri

Kamp Mutfak Malzemeleri

Fotoğraf: Sigmund

Şehirden uzaklaşarak yapacağınız kamp süresi birkaç günlük olacaksa yanınızda mutfak malzemelerinin bulunması gerekir. Bu malzemeler karnınızı doyurmak için yemek hazırlamanıza yardımcı olur. Yemek pişirecekseniz tava veya sahan gibi ürünler yanınızda olmalıdır. 

Kampta çay veya kahve tüketmek isterseniz termos veya çaydanlık gibi ürünlerin yanınızda olmasını sağlamanız gerekir.

Kamp Ocağı

Kamp Ocağı

Fotoğraf: Sage Friedman

Doğada kamp yapmak için gerekenler arasında kamp ocağı da bulunur. Bu ocaklar ateş yakmaya gerek duyulmadan yemek pişirilmesini sağlayan ocaklardır. Tüp veya kartuş sayesinde çalışan ocaklar yumurta, makarna veya diğer yiyeceklerin kısa sürede pişirilmesini sağlar. Tercih edilen kamp ocağına bağlı olarak aynı anda iki çeşit yemeği pişirmek mümkün olur. 

Kartuşlu olan modeller tercih edildiğinde kamp süresince yetecek kartuşun alınması gerekir. Bu ocaklar yemek pişirmenin yanı sıra çay ve kahve yapmak için de kullanılır.

Kişisel Bakım ve Temizlik Ürünleri

Kişisel Bakım Ürünleri

Fotoğraf: Kori Nori

“Kampa giderken ne alınır?” sorusunun cevaplarından bir diğeri de kişisel bakım ve temizlik ürünleridir. Kamp, doğa içinde yapıldığından ellerin veya yüzün kirlenmesiyle sıkça karşılaşılır. Bunun için kamp malzemeleri arasında temizlik için kullanılacak sabuna ihtiyaç vardır. 

Suyun bulunduğu alanlarda sabun kullanılarak ellerin ve yüzün yıkanması mümkün olur. Ayrıca güneşlenme imkanı olan bir alanda kamp yapılacaksa güneş kremi de mutlaka götürülmelidir. Böylelikle güneşin zararlı ışınlarından korunmak mümkün olur. 

Kampa giderken götürülecek kişisel bakım ve temizlik malzemeleri arasında ayrıca tuvalet kağıdı, peçete, ıslak mendil, el dezenfektanı, havlu ve kadın pedi yer alır.

İlk Yardım Malzemeleri

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: İlk Yardım Malzemeleri

Fotoğraf: Kristine Wook

Kamp alanında ufak kazalar yaşamanız mümkündür. Bunun için hazırlayacağınız malzeme listesinde ilk yardım malzemelerine mutlaka yer vermelisiniz. Böylelikle olası kazalarda kendinizi tedavi etmeniz mümkün olur. Kampa giderken yanınıza alabileceğiniz ilk yardım malzemeleri arasında ise yara bandı, sargı bezi, bandaj, oksijenli su, makas ve gazlı bez bulunur.

Kıyafet

Kamp İçin Gerekli Malzemeler: Kıyafet

Fotoğraf: Alesia Kazantceva

Kamp aktivitenizi birkaç günlük olarak planladıysanız ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasında kıyafet de bulunur. Kamp için tercih edeceğiniz kıyafetler; dayanıklı, soğuğa karşı korumalı ve yaz aylarında sizi terletmeyecek kıyafetler olmalıdır. Ayrıca kıyafetleriniz arasına mutlaka hırka veya yağmurluk koymalısınız. Böylelikle ani bastıran yağmurlarda ıslanmaktan kurtulursunuz.

Kapak Fotoğrafı: Scott Goodwill