İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Avrupa şehirlerinden bahsederken sıklıkla kullanılan bir söylem vardır: “Her yerde bisikletler var, herkes ulaşımını bisikletler ile sağlıyor!” Evet, birçok Avrupa şehri için bu doğru. Fakat maalesef ki Türkiye bisiklet yolları açısından pek zengin bir ülke değil. Yine de bazı büyük şehirler, uygun yerlere bisiklet parkurları kurarak bu algının yıkılmasına katkı sağlıyor. Mesela her ne kadar bisiklet yolları çoğu zaman yayalar tarafından işgal edilse de İstanbul’da keyifle bisiklet sürebileceğiniz bazı parkurlar var. 

İstanbul Bisiklet Yolları

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Fotoğraf: Şadan Ekdemir

Birbirinden güzel parkurlarıyla İstanbul, bisiklet sürerken şehrin doğal güzelliğini deneyimlemenize de olanak tanıyor. Böylelikle vakit buldukça sağlığınıza yararlı ve yaşadığınız şehrin tadını çıkarmanızı sağlayan ufak bir bisiklet turu atabilirsiniz. Bir yandan da zamanınızı olabilecek en doğa dostu yollardan biriyle değerlendirmiş olursunuz. İşte tüm bunların keyfini çıkarabilmeniz için seçtiğimiz bisiklet rotaları…

Caddebostan Sahili

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Fotoğraf: Necati Baygal

İlk önerimiz her bisiklet tutkununun çok iyi bildiği İstanbul’un en popüler bisiklet parkurlarından bir tanesi. Caddebostan, sahip olduğu bisiklet yolu ve uzun sahil şeridiyle bisikletçilerin uğrak mekanı. Özellikle gündüz saatlerinde daha tenha olan bölgede keyifle bisikletinizi sürebilirsiniz. Üstelik bu bölge İstanbul’da yürüyüş yapacak yer arayanlar için de oldukça uygun. Ancak yürüyüş sırasında bisiklet yoluna girmemeye mutlaka özen göstermek gerekli.

Aydos Ormanı

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Fotoğraf: Alphacolor

Biraz daha doğayla iç içe bir ortam arayanlardansanız rotanızı Aydos Ormanı’na çevirebilirsiniz. Kadıköy’e yalnızca 20 kilometre uzaklıkta bulunan orman zorlu parkurları seven bisiklet tutkunlarının gözdesi konumunda. 

Rumeli Feneri

Rumeli Feneri

Fotoğraf: Sarıyer Belediyesi

Sıradaki İstanbul bisiklet parkuru önerimiz ise Avrupa Yakası’nda. Rumeli Feneri’nden başlayan ve yaklaşık 13 km boyunca süren parkur Kilyos’ta sonlanıyor. Karadeniz’in kıyısında harika bir doğa atmosferi yaşamak isterseniz Rumeli Feneri rotasını tercih edebilirsiniz.

Bakırköy-Zeytinburnu

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Fotoğraf: Tatliana Nifatova

Yine Avrupa Yakası’nda yer alan fakat şehrin daha güney bölgelerinde bulunan bir parkur ise Bakırköy ile Zeytinburnu sahilleri arasında konumlanıyor. Her ne kadar oldukça düzgün bir bisiklet yoluna sahip olsa da bu bölgenin piknikçiler ve mangal yapmaya gelen halk tarafından da sıkça tercih edildiğini hatırlatalım. Yani özellikle hafta sonları işlek saatlerde bisiklet yolunda olmaması gereken yayalarla karşılaşabilirsiniz. Ancak erken saatleri tercih ederseniz Bakırköy-Zeytinburnu hattı İstanbul bisiklet rotaları içinde ideal parkurlardan bir tanesi.

Belgrad Ormanı

İstanbul’da Bisiklet Nerede Sürülür? 2022 Bisiklet Yolları

Fotoğraf: Marek Piwnicki

Belgrad Ormanı İstanbul’da doğa dendiğinde her zaman ilk akla gelen destinasyonlardan bir tanesi. Doğa sporlarından tutun piknik aktivitelerine kadar her türlü etkinlik için İstanbulların ilk yöneldiği yer Belgrad Ormanı oluyor. Konu İstanbul’da bisiklet sürmek olduğunda da sonuç çok farklı değil. Belgrad Ormanı, bisiklet tutkunları için vazgeçilmez bir destinasyon.

Adalar

Adalar Bisiklet Yolu

Fotoğraf: Christin Hume

Eminiz ki İstanbul’da bisiklet yolları dediğimizde ister istemez Adalar aklınıza gelmiştir. Sonuçta bisikletle adayı turlama kültürünün köklü bir geçmişi var. Mesela Adalar’da ulaşım için otomobiller kullanılmıyor. Yani bir noktada Adalar’da bisiklet sürmek bir yaşam tarzı da denebilir. Üstelik Adalar’da bisiklet turu atmak için bisikletinizi yanınızda götürmenize de gerek yok. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada gibi küçük büyük tüm bölgelerde bisiklet kiralayabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. 

Beşiktaş-Sarıyer Sahil

Beşiktaş Sarıyer Sahil

Fotoğraf: Sarıyer Belediyesı

26 kilometre boyunca deniz kenarında huzurla pedal çevirmek istiyorsanız Beşiktaş-Sarıyer Sahil rotası sizin için biçilmiş kaftan. Avrupa Yakası’ndaki bisiklet rotaları arasında bir hayli popüler olan Beşiktaş-Sarıyer Sahil bisiklet yolunda tek dikkat etmeniz gereken şey ise bisiklet yolunda yürüyen yayalar…

Polonezköy Bisiklet Parkuru

Aydos Ormanı Bisiklet Rotası

Fotoğraf: Evren Berk

Şehirden biraz uzaklaşıp doğanın içine dalmak istiyorsanız Polonezköy Bisiklet Parkuru ziyaret etmeniz gereken adreslerin başında geliyor. Hem sakince pedal çevirmek isteyen bisikletseverler hem de biraz daha “off-road” bir macera isteyenler için Polonezköy’deki bisiklet yolları gayet uygun. 

Ortaköy-Bebek Sahili

Ortaköy Bebek Sahil Rotası

Fotoğraf: Shengpengpeng Cai

Yorulduğunuzda pedalları bırakıp bir bankta İstanbul’un en güzel manzaralarından birini seyredebileceğiniz bu rota, yolculuk boyunca bisiklet sürme keyfini ikiye katlayacak. Arada koşu yapan ünlülere de denk gelebileceğiniz bu rotanın son durağı ise doğal güzelliğiyle büyüleyen Bebek Parkı. Bu yüzden pedalları sonuna dek çevirip soluğu Bebek Parkı’nda almanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Bonus: Korular ve Kasırlar

Korular ve Kasırlar

Fotoğraf: Milli Bahçeler

İçlerinde özel olarak ayrılan bir bisiklet parkuru olmasa da şehrin gürültüsü aniden sizi bunaltırsa soluğu bisikletinizle birlikte korular ve kasırlarda alabilirsiniz. Mesela Ihlamur Kasrı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı gibi duraklarda, şehirden fazla kopmadan kafa dinleyebilir ve keyifle pedal çevirebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Ümit Yıldırım