istanbul bisiklet yolları

En Keyifli İstanbul Bisiklet Yolları | 2024 Bilgileri

Karne hediyesi hası, yazlıkçının olmazsa olmazı, profesyonel sporcunun ise rüzgarla yarışan slim fit aracı: Bisiklet! Bu güzel aracın sırrı 3 güzelliği aynı anda sunmasında saklı: sağlık, ücretsiz ulaşım ve sürdürülebilir yaşama katkı. İyi güzel de, İstanbul bisiklet yolları var da biz mi binmedik bisiklete demeyin çünkü bu yazıyı okuduktan sonra süper seçenekler öğrenmiş olacaksınız! 

Yazımızda hem Anadolu Yakası hem Avrupa Yakası için İstanbul bisiklet yolu haritası çıkarmak adına ince eleyip sık dokuduk. Bisiklette faydalar şahane, bisiklete binmemek için lütfen bulmayın artık bahane diyoruz ve önerilere geçiyoruz!  

İstanbul Avrupa Yakası Bisiklet Yolları

istanbul bisiklet nerede sürülür

Yılların eskitemediği, modası hiç geçmeyen araç bisikletle İstanbul yolları bisiklet parkuru sayesinde bol bol pedal çevirmenin tadını çıkarabilirsiniz! Bol bol olmasa bile kısa da olsa atacağınız her bisiklet turu size sağlık ve neşe olarak geri dönecek unutmayın. İşte karşınızda her biri ayrı güzel İstanbul Avrupa Yakası bisiklet parkuru seçenekleri…

Beşiktaş – İstinye Sahili

beşiktaş bisiklet yolu
Fotoğraf: Sarıyer Belediyesi

Deniz havası alarak pedal çevirmek istiyorsanız Beşiktaş ve İstinye arası bisiklet parkuru tam size göre! Avrupa Yakası bisiklet rotaları arasında bir hayli popüler olan bu parkurda dikkat edilmesi gereken iki şey var: birisi ara ara araç trafiğiyle ilerlemek gerektiğinde otomobiller, ikincisi ise bisiklet yolunda giderken bisiklet yolunu yürüyüş yolu sanan yayalar.

İstanbul’da nerede bisiklet sürülür nerede yürüyüş yapılır sorusuna ünlülerin favori cevabı bu rota olsa gerek. Özellikle Bebek civarında ünlülere denk gelme olasılığınız oldukça yüksek. 

İstinye – Rumeli Feneri

istanbul bisiklet rotası
Fotoğraf: Sarıyer Belediyesi

Sıradaki İstanbul bisiklet parkuru önerimiz İstinye ve Rumeli Feneri arası yaklaşık 45 km’lik uzunluktaki rota. Karadeniz’in kıyısında harika bir doğa atmosferi yaşamak isterseniz Rumeli Feneri rotasını tercih edebilirsiniz. 

İstinye Rumeli Feneri arası, İstanbul bisiklet yolları arasında İstanbul’un “Yedi Tepe” ünvanının hakkını veren bir parkur. Buranın iddialı bir rota olduğunun altını çizelim. Yer yer dinlenmeden, yokuş yukarı pedallara asılmanız gerekebilir.

Sarıyer – Belgrad Ormanı

istanbul bisiklet parkuru
Fotoğraf: Marek Piwnicki

İstanbul’da nerede bisiklete binilir sorusunun en yeşil yanıtlardan biri tabii ki Belgrad Ormanı. Belgrad Ormanı İstanbul’da doğa dendiğinde her zaman ilk akla gelen destinasyonlardan bir tanesi. Doğa sporlarından tutun piknik aktivitelerine kadar her türlü etkinlik için mis gibi seçenek burası!

Konu İstanbul’da bisiklet sürmek olduğunda da sonuç çok farklı değil. Belgrad Ormanı, bisiklet tutkunları için vazgeçilmez bir destinasyon. Orman yolunda hızınızı alamazsanız tur rotanızı Sarıyer’e kadar uzatabilirsiniz. 

Kemerburgaz Kent Ormanı

bisiklet nerede sürülür
Fotoğraf: Alphacolor

Biraz daha doğayla iç içe bir ortam arayanlardansanız rotanızı Kemerburgaz Kent Ormanı’na çevirebilirsiniz. Yaklaşık 10 km’lik parkur biraz inişli çıkışlı olduğu için özellikle maceracı dağ bisikletçileri için oldukça uygun. 

Kent Ormanı parkuru, İstanbul bisiklet rotaları arasında tarihi güzellikleri de kapsayan bir seçenek. Bisiklet turunuz kapsamında seyir terasına uğrayabilir ve Mimar Sinan’ın özel eseri Mağlova Su Kemeri’ni görebilirsiniz. 

Bakırköy-Zeytinburnu

bisiklet yolu istanbul
Fotoğraf: Tatliana Nifatova

Avrupa Yakası’nda yer alan ve şehrin güney bölgesinde bulunan bir parkur ise Bakırköy ile Zeytinburnu arasında konumlanıyor. 

İstanbul bisiklet rotaları arasında özellikle Bakırköy civarında yer arıyorsanız elbette Bakırköy-Zeytinburnu hattı çok güzel. Yalnız bu bölge bisiklete binmek için çok uygun olsa da ufak bir kusuru var o da piknikçiler ve mangalcıların çok sevdiği bir yer olması. Özellikle hafta içi sabahları yani bu rotanın daha tenha olduğu zamanları tercih ederseniz daha dingin bir bisiklet turu yaşayabilirsiniz. 

İstanbul Anadolu Yakası Bisiklet Yolları

anadolu yakası bisiklet yolu
Fotoğraf: Şadan Ekdemir

stanbul’da bisiklet kiralanan yerler ile iletişime geçerek ya da kendi bisikletinizle Anadolu Yakası’nda da birçok yerde pedal çevirebilirsiniz. Özellikle sahil bisiklet yolları yakınlarında ve ormanların giriş bölgelerinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler bulabilirsiniz. 

Şimdi sırada Anadolu’nun engin bisiklet parkurları var! 

Kadıköy – Bağdat Caddesi

kadıköy bisiklet

Geldik İstanbul bisiklet yolları arasında en “janjanlı” seçeneklere birine! Bisiklete binerken en sevdiğiniz şeylerden birisi de arada verilen molalar ise rotanızı Kadıköy’den Bağdat Caddesi’ne doğru çizebilirsiniz. Yol boyunca birçok kafe ve restoran olduğu için keyifli dinlenme zamanları yaşayabilir ve kahve molaları verebilirsiniz.

Caddebostan Sahili – Pendik

Bir diğer önerimiz her bisiklet tutkununun çok iyi bildiği İstanbul’un en popüler bisiklet parkurlarından bir tanesi olan Caddebostan. Burası özellikle uzun sahil şeridiyle bisikletçilerin uğrak mekanı. Bu bölge İstanbul’da yürüyüş yapacak yer arayanlar için de oldukça uygun.

Sahil şeridinde birkaç kere pedal çevirmek bana yetmez diyorsanız Caddebostan’dan Pendik’e uzanan 40 km’lik asfalt bisiklet yolunda ilerleyebilirsiniz. Yalnız özellikle hafta sonları ve iş çıkış saatlerinde yoğun trafiğe dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.  

Beykoz Spor Ormanı

beykoz bisiklet
Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

Beykoz Spor Ormanı kesinlikle İstanbul’da nerede bisiklete binilir sorusuna muazzam bir cevap!

Türkiye’nin en büyük spor ormanı ünvanına sahip Beykoz Spor Ormanı, hem amatör bisikletçiler hem de profesyonel sporcular için bisiklet parkuru oluşturma zorluğuna son veriyor. 8 milyon 479 bin m2’lik kocaman yeşil alan içinde rahatça bisiklet sürebileceğiniz uzun parkurlar bulunuyor. Spor Ormanı içinde şık konseptli bir “Bisiklet Kafe” bile var, daha ne olsun! Beykoz Spor Ormanı’nın en güzel özelliklerinden birisi de 7/24 açık olması.

Riva – Polonezköy

Fotoğraf: Evren Berk

Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin kaçış noktası olan Polonezköy’de doğanın içinde pedal çevirmenin huzurunu yaşayabilirsiniz… Bol oksijen bisiklete binme hevesinizi yükseltirse rotayı tekrar hesaplayarak yeni bir bisiklet parkuru oluşturma seviyesine geçebilir ve Riva’ya kadar ilerleyebilirsiniz. Ancak yolu uzatırsanız parkurun iyice zorlaştığını ve dik yokuşların sizi beklediğini şimdiden söyleyelim. 

Adalar

İstanbul bisiklet yolları denince adalardan bahsetmeden olmaz. Hele ki sevgiliyle romantik zamanlar ya da arkadaş grubu tatilleri dahilinde İstanbul’da nerede bisiklet sürülür diyorsanız cevaplardan biri kesinlikle Adalar

Aslında Adalar’da bisiklet sürmek keyfin ya da sporun ötesinde adeta bir yaşam tarzı. Adalar’da bisiklete binmek için kendi bisikletiniz olmasına bile gerek yok çünkü İstanbul’da bisiklet kiralanan yerler arasında en popülerleri Büyükada, Heybeliada, Kınalıada’da bulunuyor. İstediğiniz tarzda bisikleti kiralayıp köşkler ve çiçekler arasında pedal çevirebilirsiniz. 

BONUS: Korular ve Kasırlar

Fotoğraf: Milli Bahçeler

İçlerinde özel olarak ayrılan bir bisiklet parkuru olmasa da şehrin gürültüsü aniden sizi bunaltırsa soluğu bisikletinizle birlikte korular ve kasırlarda alabilirsiniz. Mesela Ihlamur Kasrı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı gibi duraklarda, şehirden fazla kopmadan kafa dinleyebilir ve keyifle pedal çevirebilirsiniz.

Yazılı öneriler zihninizi aktifleştirse de İstanbul’da nerede bisiklet sürülür sorusu için ayrıntılı bir harita arıyor olabilirsiniz. Detaylı olarak İstanbul bisiklet yolu haritası için İstanbul Bisiklet Haritası’na göz atabilirsiniz. 

Bilgilerle donandık, şimdi harekete geçme zamanı, eğlenceli rotalarda bol pedal çevirmeli nice günlere!

Kapak Fotoğrafı: Ümit Yıldırım