Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Ulaşım, çağımızın en büyük problemlerinden biri. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar olarak sürekli bir çözüm arayışı içindeyiz. Araç sahibi olmak bir dert, olmamak ayrı bir dert. Bu durum, çözüm arayışlarını da beraberinde getiriyor. Birçok açıdan en iyi çözümlerden biri de bisiklet. Peki bisiklet kullanmanın ne gibi faydaları ve avantajları var? Günlük hayatta bisiklet kullanmak için 7 sebep ne? Dilerseniz bu soruların cevabını birlikte inceleyelim. 

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmanın Vücuda Faydaları

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Coen van de Broek

Ulaşım amacının dışında keyif bir spor aktivitesi olarak da bisiklet kullanımı tercih edilebilir. Bir yandan yeni yerler keşfederken her pedal çevirme ile çalışan kaslar, vücudunuzun biçim almasına yardımcı olur. Peki, bisiklet kullanmanın vücuda faydaları nelerdir? 

  • Özellikle güneşli havalarda bisiklet kullanımı, vücudun ihtiyacı olan D vitaminini almasını sağlar.
  • Düzenli olarak bisiklet kullanmak daha güçlü kaslarınızı güçlendirir.
  • Kalbin daha iyi çalışmasına ve vücuttaki oksijen miktarını artırmaya yardımcı olur.
  • Bisiklet kullanırken artan hareket kabiliyeti sayesinde daha esnek bir vücuda sahip olursunuz.
  • Günlük hayatta pek fazla kullanılmayan kaslar, bisiklet kullanırken çalışır. Bu sayede sık sık yaşanan eklem ağrılarının önüne geçilebilir.
  • Sırt, bel ve boyun kasları çalıştığı için postürünüzün daha düzgün olmasını sağlar.

Bisiklete Binmek Zayıflatır Mı?

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Jacek Dylag

Düzenli olarak bisiklete binen insanların fit bir görünüme sahip olduğunu fark ettiniz mi? Bisikleti hayatınızın bir parçası haline getirmek, aynı zamanda düzenli olarak spor yapmak anlamına gelir. Üstelik bir spor salonunda olduğunuz yerde bisiklete binmekten çok daha eğlenceli.

Bisiklet kullanırken bacak, kalça ve karın kasları yoğun bir şekilde çalışır. Özellikle uzun rotalarda ve hafif eğimli arazilerde bisiklete binmek, bu aktivitenin yoğun bir egzersize dönüşmesini sağlar. Vücudun alt bölgeleri yol almak için çalışırken, üst bölgeler ise bisikleti hakimiyetini korumak için aktif duruma geçer. Siz bisiklet sürerken fark etmeseniz de göğüs, omuz, sırt ve kol kasları da çalışır. Ne kadar uzun bisiklet sürer ve efor harcarsanız, kaslarınız da o kadar fazla çalışır. Fakat burada dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Tıpkı diğer sporlar gibi bisiklet sürmeye başladığınızda da kendinizi fazla zorlamamalısınız. Eğer düzenli spor yapmıyorsanız kaslarınızın zayıf olduğunu unutmayın. Bisiklet sürüş sürenizi zamana yayarak ve kendi gelişimizini takip ederek düzenleyebilirsiniz. 

Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Robert Bye

Hem bireysel hem de çevresel olarak bisiklet kullanmanın birçok faydası var. Bunlardan öne çıkan yedi tanesini sizin için sıraladık… 

1) Bisiklet Trafiğe Takılmaz

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Murillo de Paula

Trafikte zaman kaybetmeyi kimse sevmez. Bisiklet ise bu sorunu kolayca çözüyor. Trafik kurallarına uyduğunuz sürece arabaların geçemeyeceği dar boşluklardan bisikletle geçebilirsiniz. Böylece beklemek zorunda kalmazsınız. Yanından geçtiğiniz araçlara gülümsemeyi de unutmayın. Zira beklerken her türlü desteğe ihtiyaçları var. 🙂

2) Toplu Taşımayla Entegredir

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Arron Choi

Şehir içi ve şehir dışı uzak mesafe yolculuklarınızda bisikletinizi yanınızda götürebilirsiniz. Birçok şehirde bisikletler yavaş yavaş tüm toplu taşıma araçlarına alınmaya başladı. Bazılarında çeşitli kısıtlamalar var. Eğer kısıtlama olmadan bisikletinizle toplu taşımayı kullanmak istiyorsanız katlanır bisiklet tercih edebilirsiniz. Yolun bir kısmını otobüs, metro, vapur gibi araçlarla kat ettikten sonra geri kalanına bisikletle devam etmek oldukça akıllıca.

3) Doğa Dostudur

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Norali Nayla/Unsplash

Hepimizin bildiği üzere bisiklet, yakıt gerektirmediği ve tamamen kas gücüyle çalıştığı için çevreye pek zarar vermez. İklim krizinde birey olarak alabileceğimiz basit ama etkili aksiyonlardan biri, bisikleti mümkün olduğunca hayatımızın içine sokarak ulaşımda çevreye verdiğimiz zararı minimuma indirmek. Bu açıdan hem bugünümüz hem de geleceğimiz için bisiklet çok önemli.

4) Hareket Etmenizi Sağlar

Araçla seyahat ederken hareketsiz kalan kaslarınızı çalıştırması bisikletin en büyük avantajlarındandır. Özellikle masa başı bir işte çalışıyorsanız gün boyu hiç hareket etmiyor olabilirsiniz. Bisiklet, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hareketi sağlayarak sizi zinde tutar. 

5) Hesaplıdır

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Fritz Bielmeier

Diğer ulaşım araçlarıyla kıyasladığımızda bisiklet oldukça cebe uygundur. Yakıt da gerektirmediği için pek fazla gideri yoktur. Ara sıra yapması muhtemel arızaları da kendiniz tamir edebilir veya makul ücretler karşılığında tamir ettirebilirsiniz. Bisiklet cep yakmaz.

6) Eğlencelidir

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Himiway Bikes

Çoğu insan bisikleti yalnızca ulaşım aracı olarak görse de bisiklet aynı zamanda bir eğlence aracıdır. Bisiklet sürmek oldukça keyifli bir aktivitedir. Üstelik her yaşa hitap eder. Bir bisikletinizin olması demek, boş zamanlarınızda yapılabilecek fazladan bir aktiviteye sahip olmanız anlamına gelir.

7) Özgür Hissettirir

Gündelik Hayatta Bisiklet Kullanmak İçin 7 Sebep
Fotoğraf: Arjan Hofmann

Pedalları çevirerek rüzgara meydan okumak, bazen rüzgarı da arkanıza alarak hayatın akışına karışmak size özgürlüğü derinden hissettirir. Bir insanın pedal çevirerek ilerlemesi, bir kuşun kanat çırparak göğe yükselmesi gibidir. Zihninizi ferahlatır. Bu,mental sağlığınıza da iyi gelir.

Bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren bahanelerinizi bir kenara bırakın ve bisiklet almayı kafanıza koyun. Hem siz hem de çevrenizdekiler bundan kazançlı çıkacaktır.

Kapak fotoğrafı: Carl Nenzen Loven