Bisiklet Nasıl Seçilir?

Bisiklet Nasıl Seçilir?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Mükemmel bisikleti arıyorsunuz ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Seçeneklerin sayısı kafanızı karıştırabilir. Biz de tam olarak bu konuda size yardımcı olmak için buradayız. İstediğiniz bisikleti nasıl seçeceğinizi anlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki adımları izleyin ve bisiklet türlerine göz atarak kararınızı verin. İşte bisiklet nasıl seçilir sorusunun cevapları…

1. Ne Tür Bir Sürüş Yapacağınızı Belirleyin

Her bisiklet, belirli bir stile ve amaca uygun bir şekilde tasarlanır. Bu nedenle doğru bisikleti seçmenin ilk adımı, ne tür bir sürüş yapmak istediğinize karar vermektir. Grup halinde yolda bisiklet sürmek mi istiyorsunuz? Belki de ulaşım aracı olarak kullanmak için bir bisiklet arıyorsunuz. Dağ bisikleti ile parklardaki parkurları kullanmak ister misiniz? Parkta bisikletle tur atmak mı istiyorsunuz? Yoksa sadece çocuklarla birlikte binmek için bir bisiklet mi arıyorsunuz? Ne yapmak istediğinizi değerlendirmek, sizi hızlı bir şekilde doğru seçime yönlendirecektir.

2. Bisikletin Nereden Satın Alınacağını Öğrenin

Ne tür bir bisiklete binmek istediğinizi bilmek, satın alma noktalarınızı daraltmak için büyük bir etken olacaktır. Düzenli bisiklet sürmek istiyorsanız, uzman bir bisiklet mağazası muhtemelen en iyi seçenektir. Kaliteli bisikletlerde uzmanlaşan bazı online mağazalar da var ancak doğru boyutu aldığınızdan emin olmak için bazı temel bilgilere ihtiyacınız olacak.

Bisiklet Türleri

Şimdi piyasadaki farklı bisiklet türlerine ve sundukları özelliklere göz atalım. Bu sayede “Bisiklet nasıl seçilir?” sorusunun cevaplarını daha net bir şekilde görebiliriz.

Yol Bisikletleri

Yollarda kullanılmak üzere tasarlanan yol bisikletleri, en verimli bisikletlerden biridir. Yol bisikletleri, ince lastikler ve alt kısımdaki sürücüye doğru olan ‘düşük’ gidon ile fark edilebilir. Birden fazla yol bisikleti türü vardır ancak genellikle iki kategoriden biri içindedirler: Yarışma ve dayanıklılık.

Yarışma bisikletleri, hız göz önünde bulundurularak üretilir. Tipik olarak daha sert vitesler, daha sert gidonlar ve sizi rüzgardan korumak için daha agresif bir yapıya sahiplerdir.

Dayanıklılık bisikletleri ise birçok biçimde olabilir ancak tipik olarak biraz daha dik sürüş pozisyonları, daha kolay vites değiştirme ve daha yumuşak bir sürüş deneyimi sunarlar. Daha çok sosyal ve fitness temelli deneyimler içindirler. Çoğu marka, yarışma modellerinden daha fazla dayanıklılık tipi yol bisikletine sahiptir.

Triatlon Bisikletleri

Bisiklet nasıl seçilir: triatlon bisikleti

Fotoğraf: Markus Spiske 

Triatlon bisikletleri; eğlence amaçlı değil, rekabet için tasarlanmıştır. Bu bisikletler, düz bir çizgide zamana karşı en hızlı yarışmalarını sağlayan bir aerodinamiğe sahiptirler. Bu hız, güçlü yol tutuşu ve uzun mesafe konforu anlamına gelir. 

Yalnızca iyi kalitede yollar için tasarlanan bu tür bisikletler, çevikliğe veya hızlı frenlemeye uygun olmayan sivri, dar gidon konumu nedeniyle tek başına veya küçük gruplar halinde sürülür.

Bu tür bisikletlere sahip olan birçok kişi, eğitim ve sosyal amaçlar için de bir yol bisikletine sahip olacaktır. 

Düz Bar Yol Bisikletleri

Flat (Düz) bar yol bisikletleri, bir dağ bisikletinin düz gidon konumunu yol bisikletinin hızıyla birleştirir. Daha dik sürüş pozisyonu nedeniyle düz bar yol bisikletleri, geleneksel yol bisikletleri kadar hızlı değildir ancak daha dik bir sürüş pozisyonu ve trafikte daha fazla görünürlük sunarlar. Bu tür bir bisiklet, işe gidip gelmek ve genel fitness amacı için uygundur. 

Bazı düz bar yol bisikletleri, taşlı yollarda kullanımı kaldırabilecek daha geniş lastiklere sahip olsa da en iyi düz yollarda sürülürler. Bisiklet nasıl seçilir sorusunun cevabı verilirken sürüş yapılacak yolun özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Dağ Bisikletleri

bisiklet nasıl seçilir dağ bisikleti

Fotoğraf: Daniel Ilorente

Bir dağ bisikletini, yarışmak isteyip istemediğinize ve mevcut yeteneğinize bağlı olarak sürmek istediğiniz arazi türüne göre seçmelisiniz. Süspansiyon, dağ bisikletlerinde yaygın bir özelliktir ve arazi zorlaştıkça daha fazla süspansiyon gerekir.

Süspansiyon genellikle dağ bisikletinin adını da belirler. Süspansiyonsuz dağ bisikletlerine ‘sert’ denir. Arkası sert olduğu için önü süspansiyonlu olan dağ bisikletlerine ‘hardtails’ denir. Hem ön hem de arka tekerleklerinde süspansiyon bulunan bisikletlere tam süspansiyonlu veya çift süspansiyonlu bisikletler denir.

Siklokros Bisikletleri

Siklokros bisikletleri, siklokros sporu için üretilmiştir. Bu spor, Avrupa’da yol bisikleti yarışçılarının kışın formda kalmasının bir yolu olarak ortaya çıkmış ancak o zamandan beri dünya çapında sevilen bir bisiklet yarışı biçimi haline gelmiştir. 

Siklokros bisikletleri yol bisikletlerine çok benzer ancak daha geniş dişli lastiklere ve daha düşük dişlilere sahiptir. Hem çerçeve hem de frenler, derin çamura uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kullanımları göz önünde bulundurulduğunda siklokros bisikletleri, bir yol bisikleti ile dağ bisikleti arasında bir yerdedir. Bu, onları sadece siklokros yarışları için değil, aynı zamanda taşlı yollarda sürüş, macera sürüşü ve işe gidip gelme için de mükemmel bir seçim yapar.

Şehir Bisikletleri

Kent kategorisi, tanımlanması zor bir kategoridir ve kentsel bir çevrede ulaşım için tasarlanan tüm bisiklet türlerini kapsar. Bu bisikletler, tipik olarak kısa ve orta uzunluktaki mesafelerde verimli ulaşım için tasarlanmıştır.

Birçok şehir bisikleti, kaldırımlardan atlamanın ve kötü yüzeylerde sürüşün zorluklarının üstesinden gelmek için düz bar yol bisikletlerine kıyasla daha fazla güce sahiptir. Bazı şehir bisikletleri, hırsızlığa karşı korumalı tekerlekler, kolay kilitli taşıma ve gizli boya ile güvenlik göz önünde bulundurularak üretilmiştir.

Bu bisikletler, aynı zamanda ‘klasik’ bisikletler olarak da bilinir.

Kapak Fotoğrafı: Martin Magnemyr