Sürdürülebilirlikle Gelen Başarı: Anadolu Efes Spor Kulübü

Sürdürülebilirlikle Gelen Başarı: Anadolu Efes Spor Kulübü

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Anadolu Efes… 80’lerin sonunda ya da 90’ların başında doğan her basketbolsever çocuğun, o dönemki ismiyle Efes Pilsen kadrosundan pek çok idol sayabileceği bir takım. Petar Naumoski, Ufuk Sarıca, Tamer Oyguç, Mirsad Türkcan ve daha niceleri… Ve tabii ki Türkiye’ye spor tarihinde ilk Avrupa kupasını kazandıran takımın efsane koçu Aydın Örs… 

Anadolu Efes’in 1996 yılında Koraç Kupası ile başlayan başarı hikayesi 2021 yılında Avrupa’nın en büyük kupası olan Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğu ile taçlandı. Yine efsane isimler, yine günümüzün çocuklarına basketbolu sevdirecek idoller ile Anadolu Efes, bu başarısını tam 45 yıllık sürdürülebilir çalışmasına borçlu. Gelin, ülkemizin gururu haline gelen Anadolu Efes takımının geçmişine biraz uzanalım ve Anadolu Efes’in ilk sosyal fayda projesi olarak başlayan bu efsane takımın bugünlere nasıl geldiğini inceleyelim.

1976’da Başlayan Hikaye

Efes Pilsen

Yaklaşık yarım asırdır Türkiye’de basketbol dendiğinde ilk akla gelen takımlardan biri olan Anadolu Efes’in kuruluşu 1976 yılına uzanıyor. O dönem İstanbul Ligi’nde mücadele eden Kadıköyspor, Tuncay Özilhan başkanlığındaki Anadolu Efes tarafından devralındı. İki yıl boyunca tüm maçlarını yenilgisiz bir şekilde tamamlayan kulüp, o dönem Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla anılıyordu. Türkiye basketbol dünyasında adeta devrim yaratan Efes Pilsen, 1978 yılında unutulmaz başarılara imza atacağı Türkiye Basketbol 1. Ligi’ne çıkmaya hak kazandı. Ancak başarı hikayesi burada bitmemişti ve her şey daha yeni başlıyordu. Birinci Lig’e çıktığı ilk sezonda (1978-79) ayağının tozuyla şampiyonluğa ulaşan kulüp, bu tarihten günümüze kadar 13 kez daha Türkiye Basketbol Birinci Ligi’ni kazanarak toplamda 14 şampiyonluğa ulaştı. 

Türkiye’nin İlk Avrupa Kupası

Koraç Kupası

Yurt içindeki başarılarının yanında Avrupa’da da oldukça iddialı bir kulüp haline gelen Anadolu Efes, 1996 yılında ülkemizin spor tarihinde bir Avrupa kupası kazanan ilk takım olmayı başardı. Pek çok basketbolsever için “Efsane Efes Pilsen Kadrosu” şeklinde anılan yıldızlar ve Türkiye basketbolunun en önemli isimlerinden Aydın Örs’ün yönetimiyle 1996 Koraç Kupası, Anadolu Efes oyuncularının elinde Türkiye’ye geliyordu.

Avrupa’nın En Büyüğü Anadolu Efes

 Avrupa'nın en büyüğü

Pek çok proje takımının aksine Anadolu Efes, kurulduğu tarihten bu yana gelgitli bir grafik çizmedi. Neredeyse basketbolun her döneminde Türkiye’nin en başarılı ve iddialı takımları arasında olmayı başardı. Tabii ki bu sürdürülebilir çalışma bir gün en önemli kupayı da getirecekti ve geçtiğimiz günlerde artık o büyük gün geldi! Turkish Airlines Euroleague’in finalinde FC Barcelona’yı 81-86 mağlup eden Anadolu Efes basketbol takımı, Avrupa’nın en büyüğü unvanını kazanmayı başardı.

Türkiye basketbolunda sayısız başarıya imza atan koç Ergin Ataman’ın yönetimindeki takım; Shane Larkin, Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois ve Sertaç Şanlı gibi yıldızlarla yine ve yeniden bir efsane yaratıp tarihe geçti.

Sosyal Fayda Projesinden Bir Efsanenin Doğuşuna

2020-2021  Euroleague şampiyonu Anadolu Efes

Yaklaşık yarım asırdır Türkiye’ye basketbolu sevdiren ve Türkiye basketbolunun bu denli gelişmesine en önemli katkıyı sağlayan kulüplerden biri olan Anadolu Efes, aslında ilk etapta yalnızca bir sosyal fayda projesiydi. Tuncay Özilhan başkanlığında İstanbul Ligi’nden mütevazı bir takımın devralınmasıyla başlayan hikaye, sistemli ve sürdürülebilir yatırımların ne denli büyük başarılara imza atabileceğinin kanıtı olarak önümüzde duruyor. Sportif başarılarının yanında yıllar boyunca Türkiye’nin en iyi basketbolcularından birçoğunu da Türk sporuna kazandıran kulüp, Anadolu Efes Spor Kulübü Yaz Kampları ile geleceğin basketbol yıldızlarını yetiştirmeye devam ediyor.