Friends Dizisinde Moda Evrimi

Friends Dizisinde Moda Evrimi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Geçtiğimiz hafta “Friends: The Reunion” bölümünü kimler izledi? Bu “tekrar buluşma” dizinin takipçilerini yıllar öncesine götürerek hoş bir nostalji hissi yaşatmayı başardı. Cara Delevingne, Justin Bieber ve Cindy Crawford gibi isimlerin yer aldığı defileden, ünlü kadronun bazı sahneleri tekrar okuyup canlandırmasına, kamera arkası kayıtlara kadar birçok karede adeta “deja vu” yakaladık. Rachel’ın birinci sezondaki saç kesiminin zamanında nasıl popüler olduğunu ve birçok kişinin kuaföründen bu kesimi istediğini tatlı bir tebessümle hatırladık. Rachel, sadece saç modeliyle değil, kıyafetleriyle de zamanında çok konuşulmuştu. Gerçekten de Friends dizisi moda sektörüne imzasını atarak hem zamanın hem de günümüzün gençlerine ilham oldu. Gelin o yıllara uzanalım ve Friends’in modasına bir göz atalım…

Trendlerle Şekillenen Bir Evrim

Friends modası

Görsel: Sinem Kahraman

Dizinin ilk senelerinde modaya yön veren kombinler genellikle özel tasarımdır. Büyük beğeni ile izlediğimiz oyuncuların ilk sezonlarda giydiği çoğu kıyafet, kostüm tasarımcısı Debra McGuire imzalı… Sezonlar ilerledikçe trendlerle şekillenen tasarımlar, kalıplarda gittikçe daralmaya ve oyuncunun üzerine oturmaya başlıyor. Juice Couture’un dar, küçük, kısa tişörtlerinden ilham aldığını belirten McGuire, tasarımlarında da bu akımı yansıtıyor. Ancak 2000’lere gelindiğinde programları oldukça yoğun olan oyuncuları ölçüme çağırmakta zorlanıyor ve dizi için özel tasarım yapmayı bırakıyor. Bununla beraber sektörün markalara ve logolara gittikçe artan ilgisi, özgün olmak yerine tüketicileri marka satın almaya, karakterlerin üzerinde de marka kıyafetler aramaya yöneltiyor. Çok sevdiğimiz Friends karakterlerinin de gardıroplarına yansıyan bu değişim, izleyiciler tarafından da fark ediliyor. 

Friends Karakterlerinin Gardırop Evrimi

Friends

Fotoğraf: Wallpaper Cave

Kostüm tasarımcısı Debra McGuire, dizide yer alacak kostümleri planlarken tamamen karakter odaklı şeçimler yapmış. Her bir “Friend”e farklı bir görsel kimlik veren McGuire, kızlar için renk paletleri belirlerken erkekler için daha çok dokuya yoğunlaşmış. Karakterleri giydirirken çok fazla casual seçimler yapmamaya özen gösteren McGuire, diğer dizilerdeki karakterlerin günlük yaşamda giydiği kostümlerin sıradanlığının aksine Friends’deki modanın etkileyici, ilham verici olmasını hedeflemiş. Kendisi de bir Manhattanlı olarak, Manhattan’da kimsenin yalnızca kot pantolonla ve özensiz gezmediğinden yola çıkarak dizinin geçtiği yerle kostümlerin tutarlı olmasına dikkat etmiş. 

Joey

Friends dizisi Joey'nin kıyafetleri

Joey’nin giyiminin, ofis çalışanı Chandler’ın ve Profesör Ross’un kıyafetleriyle tezat oluşturduğunu söyleyen McGuire, özellikle birinci bölüm için Joey’e “havalı” imajına uygun olarak bir ceket bulmaya çalışır. İşi ve maddi imkânı olmayan Joey’nin pahalı ceketi alamayacağını bilen McGuire ilk etapta vintage deri blazerlara yönelir. Ancak bu ceketlerin dökümünün “Joey’i görünce herkes arkadaşı olmak ister” etkisini yaratmadığını fark ederek Armani bir ceket alır ve onu eskitir. Sezonlar ilerledikçe Joey’nin deri ceketlerden ve havalı kimliğinden uzaklaştığını, şönil kazak ve flanel gömleklere yöneldiğini görüyoruz. Joey’nin gardırobu, sert, karakterli derilerden renk ve doku olarak daha yumuşak, dökümlü kıyafetlere geçiş yapıyor.

Joey’nin Chandler’ın bütün kıyafetlerini üst üste giymesiyle oluşan kombinden esinlenen Balenciaga, 2018’de birçok farklı renk ve kattan oluşan bir parka çıkarır ve 9000 dolara satışa sunar. Bu kostüm geçen hafta Reunion’da tekrar ekrana taşınarak izleyiciyi o yıllara götürdü.

İlginç gerçek: Joey’nin çok severek aldığı, vazgeçemediği beyaz köpek heykelini hatırlayanlar vardır. Bu heykel aslında Jennifer Aniston’a (Rachel) oyunculuğa yeni başladığında şans getirmesi dileğiyle bir arkadaşı tarafından hediye edilmiş. Aniston bu heykeli Joey’nin zengin olduğu bölümde dekor olarak stüdyoya ödünç vermiş. Prodüksiyon ilerleyen bölümlerde de bu heykeli kullanmaya devam etmeye karar vermiş.

Ross

Friends dizi Ross'un kıyafetleri

Ross’un profesör unvanına uygun olarak giyindiğini belirten McGuire, karakter için tüvit ve kadifeye yönelir. Ross’u giydirirken dirsekleri yamalı ceketleri, kahverengi, pas ve bej renk paletlerini tercih eden McGuire, sezonlar ilerledikçe onun için yarattığı imajı bir nebze değiştirir. Ross daha biçimli kıyafetler ve deriler giymeye başlar. Bu değişimin nedeni Ross’u canlandıran David Schwimmer’ın fiziksel komedi başarısıdır. Cindy Crawford’un Reunion’da giydiği, Ross’un çıkardıktan sonra bir daha giyemediği deri pantolonu kimler hatırlıyor? Her hafta bir “gardırop şakası” olduğunu belirten McGuire, özellikle fiziksel komedi yönüyle öne çıkan oyuncuların kıyafetlerinin iki temel amacı olduğunu savunur. Karakterin dizideki kimliğini yansıtmak ve izleyiciyi güldüren komedi ağırlıklı sahnelere vurgu yapmak.

İlginç gerçek: İnternet üzerinden yapılan bir ankette Ross, dizinin – en azından Friends’ler arasında – en itici, sevimsiz karakteri olarak oylanmış. Siz ne dersiniz?

Chandler

Chandler'ın kıyafetleri friends

İlk sezonlarda Chandler, tüvit, vintage kıyafetler, yelekler ve komik karakterini yansıtan renkli ve desenli kravatlar tercih eder. Özensiz, dirseklerinin üzerinde toplanan kırışık gömlekler, bol kesim takım elbiseler, kazaklar ise Chandler’ın, içinde bulunduğu kurumsal dünyaya tavırlı bakış açısını yansıtıyor olabilir.

Klasik bir tarzı olan Chandler için McGuire, “Londra’da beş sene önce trend olan kıyafetleri” seçtiğini, ilk sezonda ise oyuncunun kostümlerini bizzat kendi tasarladığını belirtir. Chandler’ın bol, dikey çizgili gömleklerini tasarlarken babasının 1940’larda giydiği kıyafetlerden esinlenen McGuire, ilerleyen sezonlarda yoğunluk nedeniyle bu görevi bırakır. Ancak markalar, Chandler’la benimsenen bu imajı kendi dikey çizgili gömleklerine taşıyarak piyasaya sürer ve retro, vintage tekrar canlanır.

İlginç gerçek: Chandler severek Baywatch izliyor, en çok da Yasmine Bleeth’e hayran kalıyordu. Peki Chandler’a hayat veren Matthew Perry’nin gerçek hayatta Yasmine Bleeth’le 1996’da aşk yaşadığını biliyor muydunuz?

Monica

Monica'nın giysileri

Chandler’ın gardırobuyla paralel, dikkat çekmeyen tarzda giyinen Monica için McGuire, “ilk New York renk paleti” diye adlandırdığı siyah-beyaz-gri-bordo tonları üzerinde yoğunlaşır. Şef olan Monica’nın kıyafetleri, McGuire tarafından diğer karakterlerinkine kıyasla daha sade, minimalist ve daha gerçekçi olarak tanımlanır. Dizinin yayında olduğu dönemde en çok Rachel’ın kıyafetlerinin konuşulduğunu belirten McGuire, geçtiğimiz son beş senede geri gelen 90’lar modasıyla ibrenin Monica’nın gardırobuna yöneldiğine dikkat çekiyor. Beli yüksek pantolonların ve kısa tişörtlerin kendisine sıklıkla sorulduğunu söylüyor.

İlerleyen sezonlarda Monica’nın gardırobu da 2000’ler modasına, trendlerine uyumlu olarak bol kesimden üste oturan, dar kıyafetlere döner.

İlginç gerçek: Prodüksiyon Rachel karakteri için önce Courteney Cox’a teklif sunar. Ancak Cox senaryoyu okuduktan sonra kendisinin Monica’ya daha uygun olduğunu düşünür ve yapımcıları ikna eder. Courteney Cox’u Rachel olarak gözlerinin önünde canlandırabilen kaç kişi var?

Phoebe

Phoebe'nin tarzı friends

Diğer kızların gardırobuna kıyasla Phoebe’ninki her zaman daha renkli, daha canlı, daha uçuş uçuş ve hareketlidir. Çiçekli kumaşlardan transparan kıyafetlere, gösterişli, dolgun aksesuarlara kadar McGuire, Phoebe’de modern bohem yaşamı yansıtmayı hedefler. Ross’un Londra’daki düğününden sonra Phoebe’nin gardırobunun bir değişime uğradığını itiraf eden McGuire, Londra’daki tasarımcılar ile birlikte çalıştığını, özellikle Idol London markasından Phoebe için birçok kıyafet aldığını açıklar. 2000’lerde hazır giyime yönelmesine rağmen McGuire, Phoebe’nin kıyafetlerini mutlaka elden geçirdiğini, ufak dokunuşlarla değiştirdiğini vurgular.

İlginç gerçek: Lisa Kudrow karakteri Phoebe’nin hippi ruhuna hayat verirken Jennifer Aniston’ın (Rachel) spiritüel ögelere olan ilgisinden etkilenmiş.

Rachel

Rachel'ın giyim tarzı Friends

Rachel’ın renk paleti sezonlar içinde mavi ve yeşillerden daha nötr tonlara kayar. Varlıklı ailesini ardında bırakan, şımarık, aklı beş karış havada Rachel’ın kıyafetleri ilk bölümlerde içinde büyüdüğü sofistike ortamı yansıtırken kendi parasını kazanmaya başladığında sadeleşir. Rachel gardırobunun değerini anlar ve her bir parçası onun için ayrı bir anlama bürünür. “Central Perk” kafesinde garson olarak çalışmaya başladığında çoğunlukla kısa etekler, tişörtler, baskılı önlükler giyerken, moda sektöründe özellikle Ralph Lauren’de çalışmasıyla gardırobu daha zengin, daha elegan bir hal alır. 

Bazı izleyicilere göre Rachel’ın gardırobu son sezonlara doğru Jennifer Aniston’un tarzını yansıtmaya başlamıştır.

İlginç gerçek: Jennifer Aniston ve Brad Pitt evliyken gittikleri otellerde check-in isimlerini “Mr. and Mrs. Ross Vegas” olarak kaydettirirlermiş. Ross ve Rachel’ın Las Vegas’taki evliliğine atıfta bulunarak.

Kapak Fotoğrafı: NBC News