10 Bilinmeyeni ile ‘Friends’

10 Bilinmeyeni ile ‘Friends’

İlk bölümü 27 yıl önce yayınlanan ancak izleyen herkesin hala birçok sahneyi en ince ayrıntısıyla hatırladığı, karakterler hakkında konuşulurken “Yaa!” deyip, tebessüm ettiği dizi: Friends!

6 kişilik yakın bir arkadaş grubunun hayatına bizleri ortak eden Friends, gerek mizahı gerekse duygusallığı ile birçoğumuzun ‘en iyileri’ arasında yer almakta. Yıllar boyunca popülaritesini hiç kaybetmemiş olan dizi, 27 Mayıs’ta HBO Max ekranlarında yayınlanan Friends: The Reunion özel bölümü ile tüm sevenlerini yeniden heyecanlandırdı. Peki, şimdi bu efsane hakkında herkes tarafından bilinmeyen gerçekleri öğrenmek ister misiniz?  

Insomnia Cafe’den Friends’e…

Friends hakkında 10 ilginç gerçek

Diziye en başta, Friends’in yaratıcıları olan David Crane ve Marta Kauffman’a ait Insomnia Cafe perdesinin adı verilecekti. Ardından Friends Like Us, Across the Hall ve Six of One gibi birçok farklı isim düşünüldü ancak son aşamada Friends’te karar kılındı.

Karakterler ve Konular Çok Defa Değişti

Phoebe, Monica ve Rachel gelinlikle oturuyor

Rachel rolü ilk olarak Courteney Cox’a götürüldü. Ancak Cox, Monica rolünü oynamak istedi. Kadroya en son dahil olan Jennifer Aniston da Rachel rolüyle bizlerle buluştu. İnanması güç ama Phoebe (Lisa Kudrow) ve Chandler (Matthew Perry) başlangıçta dizinin yardımcı karakterleri olarak düşünülmüştü. Ancak sonrasında iki oyuncu da öyle performanslar sergiledi ki ikisi de başrol haline geldi. Hepimizin çok sevdiği Monica ve Chandler çifti, aslında sonradan kurgulandı. Senaristler başta Monica ve Joey (Matt LeBlanc) arasında büyük bir aşk yaşanmasını planlamıştı. 

David Schwimmer’in Sesinden Bir Karakter Doğdu!

 David Schwimmer ve Ross karakteri friends

Daha önce David Schwimmer ile çalışan Prodüktör Kevin Bright, Ross karakterini doğrudan Schwimmer’in sesini dikkate alarak geliştirdi. Böylece Schwimmer, kadroya giren ilk oyuncu oldu. Üstüne üstlük Schwimmer, Friends’in tam 10 bölümünde yönetmenlik koltuğunu devraldı!

Dizi Başlamadan Önce Tüm Kadro Las Vegas’a Gitti

Friends oyuncuları Las Vegas'ta

Yönetmen James Burrows, “Dizi başladıktan sonra insanlar etrafınızı sarmadan bir yere gidemeyeceksiniz” dedi ve tüm kadroyu Las Vegas’a götürdü. Kendisi pek de haksız değilmiş! 

Bruce Willis Dizide Ücret Almadan Oynadı

Bruce Willis, ‘The Whole Nine Yard’ filminde rol arkadaşı olan Matthew Perry ile girdiği iddiayı kaybedince Friends’te ücret almadan oynadı. Daha da doğrusu, yapımcılar kendisine para ödedi ancak Willis, bu parayı bir hayır kurumuna bağışladı.

Oyuncular Diziyi Boykot Etti

Friends

İlk sezonda tüm oyunculara eşit ücret ödenirken, ikinci sezonda ücretlerin karaktere göre verilmesi istendi. Oyuncular bunu kabul etmeyerek diziyi boykot etti. O dönemde büyük yankı uyandıran bu durumu yapımcılar, tüm oyunculara aynı ücreti vermeyi kabul ederek çözdü. Söylentilere göre son 2 sezonda oyuncular bölüm başı 1 milyon dolar kazanıyordu.

Dizinin Büyük Bölümü Seyirci Önünde Çekildi

Friends reunion

Oyuncular, izleyicinin nabzını tutmak adına bunun bir tür test olduğunu düşündüğü için dizi, bazı bölümler hariç seyirci önünde çekildi. Ross ve Emily’nin düğünü gibi dizinin dönüm noktaları olan bölümlerde sete seyirci alınmadı.

Lisa Kudrow’un Hamileliği Diziye Yansıtıldı

Lisa Kudrow

Kudrow’un hamileliği, diziye Phoebe’nin kardeşi için taşıyıcı annelik yapmasıyla taşındı. Cox’un hamileliğini ise hiçbir zaman görmedik; çünkü hepimizin bildiği üzere Monica ve Chandler’ın çocuğu olmuyordu.

‘The One After Vegas’ Bölümünün Açılışında Herkese Aynı Soyad Verildi

Jennifer Aniston

Courteney Cox’un David Arquette ile evliliği, 6. sezonun 1. bölüm introsunda tüm oyuncuların aynı soyadı almasıyla kutlandı.

Dizinin Soundtrack Albümü Var

Central Perk

Sadece konusu ve oyunculuklarıyla değil, aynı zamanda müzikleriyle de gönlümüzde taht kuran dizinin, yayında olduğu senelerde 2 adet soundtrack albümü çıktı.