Tek Başına Yapamayanlara: En İyi Arkadaşlık Dizileri

Tek Başına Yapamayanlara: En İyi Arkadaşlık Dizileri

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Modern yaşam koşuşturmacası içerisinde size en iyi gelen şey nedir? Bir kafeye gidip arkadaşlarınızla saatlerce oturmak mı? Ailenizle kalabalık bir pazar kahvaltısı yapmak mı? Yoksa en yakın dostlarınızla sabahlara kadar dans edeceğiniz bir gece eğlencesi mi? Cevaplar değişse de birçok yanıtın ortak noktasında sevdiklerimiz ve arkadaşlarımızın olacağı kesin gibi. Hele ki convivialist yaşam tarzını bir hayat felsefesi haline getirenler, sosyalleşme ihtiyacını çok daha derinlerde hissediyor. Tabii ki yaşam tarzlarımız, izlediğimiz diziler ve filmlere de yansıyor. Arkadaş gruplarıyla vakit geçirmekten fazlasıyla hoşlananlar için favori izlenceler ise arkadaşlık grubu dizileri. Biz de sizler için en iyi arkadaşlık dizileri listesi hazırladık. Birbirinden farklı arkadaş gruplarının maceralarını konu edinen komedi dizileri listemiz karşınızda!

En İyi Arkadaşlık Dizileri

Tek Başına Yapamayanlara: En İyi Arkadaşlık Dizileri

Seinfeld ile başlayan ve Friends ile devam eden arkadaşlık dizileri furyası, çok çeşitli yapımlarla günümüzde kadar gelmiş durumda. Özellikle son dönemde dijital platformların yaygınlaşmasıyla neredeyse her ay yeni bir arkadaş grubu dizisi yayına giriyor. Ancak tüm bu karmaşa içerisinde mutlaka izlenmesi gereken en keyifli diziler bazen gözden kaçabiliyor. İşte efsane arkadaşlık dizileri listemiz…

Friends | 1994 – 2004 | IMDB: 8.9

Listemize bu konudaki bir klasikle başlıyoruz. Adından da anlaşılacağı üzere tam bir arkadaşlık hikayesini anlatan Friends, 1994 yılında yayın hayatına başlayan ve 10 yıl boyunca toplam 235 bölüm ile efsane diziler arasına giren bir yapım. İlerleyen dönemlerde birçok başka diziye de ilham kaynağı olan Friends’te; Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow ve Matthew Perry gibi oyuncular yer almıştı. 

Manhattan’da yaşayan altı arkadaşın birbirinden ilginç hikayelerini oldukça komik bir şekilde seyircilerle buluşturan Friends, tarihin en iyi sit-com’larından biri olarak kabul ediliyor. Eğer bu diziye henüz başlamadıysanız şimdi tam zamanı! Dünyanın büyük bir kısmı gibi Friends’i zaten çoktan izleyip bitirdeyseniz bile Friends’e en baştan başlamayı düşünebilirsiniz.

How I Met Your Mother | 2005 – 2014 | IMDB: 8.3

2004 yılında Friends finalini yaptıktan yalnızca bir yıl sonra “New York’ta geçen arkadaşlık dizisi” boşluğu hızla dolduruldu. Dokuz yıl boyunca yayında kalan ve toplamda 208 bölümle efsaneler arasına giren How I Met Your Mother, arkadaşlık dizileri dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan bir tanesi. 

Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick Harris ve Alyson Hannigan’ın başrollerinde yer aldığı dizi, New York’ta yaşayan beş arkadaşın hikayesini anlatıyor. Josh Radnor’un canlandırdığı Ted Mosby karakteri, dizinin çekildiği dönemden yıllar sonra çocuklarını bir kanepeye oturtuyor ve onlara anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmaya başlıyor. Tabii bu anlatı, tahmin edilenden biraz uzun sürüyor ve ortaya dokuz sezonluk bir HIMYM efsanesi çıkıyor. 

Komedi dizileri içerisinde en çok akılda kalan karakterlerden biri olan Barney Stinson gibi bir efsaneye de ev sahipliği yapan How I Met Your Mother, sosyalleşme ihtiyacınızı tam anlamıyla giderebilecek yapımlardan bir tanesi. Karakterlerin, dizinin en önemli mekanlarından biri olan MacLaren’s Pub’da geçirdiği keyifli vakitleri izlediğinizde adeta siz de o masadaymışsınız gibi hissedeceksiniz.

Seinfeld | 1989-1998 | IMDB: 8.9

En iyi arkadaşlık dizileri listemizde bu kez biraz daha gerilere gidiyoruz ve belki de sit-com’ların atası olarak sayılabilecek bir yapıma göz atıyoruz. Jerry Seinfeld ve Larry David tarafından hayata geçirilen Seinfeld dizisi, tam dokuz yıl boyunca televizyon dünyasına damga vurmuştu. Kendine has mizah anlayışıyla bugün bile birçokları için en iyi komedi dizisi olarak kabul edilen Seinfeld’de tahmin edileceği üzere komedyen Jerry Seinfeld, kendisini canlandırıyor. Jerry’e dizide George Costanza rolüyle Jason Alexander, Elaine Benes rolüyle Julia Louis-Dreyfus ve efsane Cosmo Kramer rolüyle Michael Richards eşlik ediyor.

Görüntü kalitesi, prodüksiyon tarzı veya işlediği konularıyla biraz eskimiş gibi görünse de Seinfeld, en iyi arkadaşlık dizileri listesi için olmazsa olmaz bir yapım. Kimilerimiz bu diziyi, yayınlanma tarihi çocukluk yıllarına denk geldiği için izlememiş olabilir. O halde arkadaşlarla geçirilen keyifli vakitlerin ne denli eğlenceli olabileceğini gösteren bir yapım arayışındaysanız hemen şimdi Seinfeld’i izlemeye başlamak için harika bir zaman! Eğer siz de sevdiklerinizle her bir araya geldiğinizde ortamda kahkahalar havada uçuşuyorsa Seinfeld’de kendinizi ve dostlarınızı bulabilirsiniz.

The Big Bang Theory | 2007-2019 | IMDB: 8.2

Tıpkı Barney Stinson veya Cosmo Kramer gibi komedi dizileri içerisinde efsane karakterlerden birini yaratmış bir başka yapım var sırada. 2007 yılında yayınlanmaya başlayan The Big Bang Theory, bu yapımı izleyenler için “Sheldon’ın olduğu dizi” olarak da nitelendirilebilir. Birbirinden ‘nerd’ dört arkadaşın karşılarındaki daireye taşınan kadınla (Penny) olan imtihanlarını anlatan dizi, oldukça eğlenceli. Özellikle Jim Parsons tarafından canlandırılan Sheldon Cooper karakteri o denli efsaneleşti ki daha sonra bu karakterin gençlik yıllarını anlatan Young Sheldon adında bir spinoff dizi de seyircilerle buluştu.

The Big Bang Theory, ev arkadaşı olan iki karakterin etrafında şekilleniyor. Eğer siz de arkadaşlarınızla sık sık ev toplanmaları yapıyorsanız ve bu toplanmalara pandemiden dolayı hasret kaldıysanız The Big Bang Theory aradığınız dizi olabilir.

Friends From College | 2017-2019 | IMDB: 6.9

Arkadaş grubu dizileri listemize daha güncel bir yapımla devam ediyoruz. 2017 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan Friends From College, aynı okuldan mezun olan bir grup arkadaşın 20 yıl sonra tekrar bir araya gelmesini konu alıyor. İki sezon boyunca 16 bölüm yayınlanan dizi ilginizi fazlasıyla çekebilir. Drama ile sit-com’u bir arada arıyor, Netflix’ten kolayca izlensin istiyor ve bir de 30 dakikalık bölümler bana yeter diyorsanız Friends From College’i izleme listenize hemen ekleyebilirsiniz.

That 70’s Show | 1998 – 2006 | IMDB: 8.1

Arkadaşlık konulu diziler listemizde birazcık geçmişe gitmeye ne dersiniz? Hep birlikte yapım tarihi olarak 90’lara hikaye olarak ise 70’lere uzanıyoruz. 1998 yılında yayınlanmaya başlayan ve sekiz sene boyunca 200 bölüm ile seyircilerle buluşan That 70’s Show, büyük bir hayran kitlesine sahip. Hatta birçok kişi bu dizinin tarihin en iyi komedi dizileri arasında olduğunu da söylüyor. Adından da anlaşılacağı üzere 70’li yıllarda geçen dizi, Wisconsin’de yaşayan bir grup gencin hayatını eğlenceli bir biçimde ele alıyor. 

Ashton Kutcher, Mila Kunis gibi oldukça ünlü oyuncuların da rol aldığı That 70’s Show, kendine özgü mizah anlayışıyla arkadaşlık dizileri arasında oldukça farklı bir noktada. Eğer siz de sık sık eski dostlarınızla geçirdiğiniz keyifli anları hatırlıyor ve “Biraz nostalji yapabilsek ne güzel olurdu…” diyorsanız That 70’s Show sizin için biçilmiş kaftan…

Coupling | 2000 – 2004 | IMDB: 8.6

Friends gibi diziler arayan herkes Coupling önerisini mutlaka bir kez görmüştür. Hatta bazılarına göre bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi arkadaşlık dizisi olarak bile gösteriliyor. Her ne kadar ülkemizde benzerleri kadar popüler olmamış olsa da Coupling’in hayran kitlesi azımsanmayacak seviyede.

Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander gibi isimlerin yer aldığı kadrosuyla Coupling, altı kişiden oluşan bir arkadaş grubunun başından geçenleri konu ediniyor. Bu eğlenceli arkadaş grubunun ilişkiler ve ‘gerçek aşk’ üzerine uzun uzun kafa patlattığı 28 bölümlük dizi, oldukça keyifli.

The IT Crowd | 2006 – 2013 | IMDB: 8.5

Nerd dizisi denince aklınıza yalnızca The Big Bang Theory geliyorsa The IT Crowd’u henüz izlemediğinize eminiz. Bir İngiliz sitcom’u olan The IT Crowd, adından da anlaşılacağı üzere bir şirketin bilgi işlem departmanında çalışan bir grup arkadaşın başından geçenleri anlatıyor. İngiliz mizahı, ‘nerd’ dünyası ile birleştiğinde ise ortaya kahkahalarla dolu 25 bölümlük bir serüven çıkıyor.

2 Broke Girls | 2011 – 2017 | IMDB: 6.6

Arkadaşlık dizileri listemizde sırada daha küçük, yalnızca iki kişilik bir arkadaş grubu var. Yoksul bir aileden gelen Max Black ile tam tersi bir geçmişe sahip olan Caroline Channing, aynı restoranda çalışmaya başlarsa ne olur? 2011-2017 yılları arasında tam 138 bölüm yayınlanan 2 Broke Girls, işte bu sorunun cevabını veriyor. 

New Girl | 2011 – 2018 | IMDB: 7.7

Pek çok ünlü filmden tanıdığımız Zooey Deschanel bu kez bir ev arkadaşlığı dizisi ile karşımızda! Zorlu bir aşk ilişkisinden yeni çıkan ve ruhsal anlamda gelgitler yaşayan Jess, üç erkek arkadaşın birlikte yaşadığı bir eve dördüncü ev arkadaşı olarak katılır. Ancak ne Jess ne de evin diğer sakinleri normal bir ev arkadaşı sayılabilir. 

7 sezon boyunca 146 bölüm yayınlanan New Girl, Friends veya HIMYM gibi dizileri sevenler ve benzer bir yapım izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan!