Convivialist Yaşam Biçimine Sahip İnsanların Ortak Özellikleri

Convivialist Yaşam Biçimine Sahip İnsanların Ortak Özellikleri

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

Hayatta en çok keyif aldığınız şey nedir? Ya da soruyu biraz daha değiştirelim; hayatta keyif almaktan daha çok önemsediğiniz şey nedir? Bu soruya, “aile”, “başarı”, “sağlık” gibi bazı kalıplaşmış cevaplar gelebilir elbette. Ancak tüm bunlar, aslında hayattan keyif alma hedefimize ulaşırken ihtiyaç duyduğumuz şeyler. Yani temel motivasyon; temelde yine iyi vakit geçirmek, mutlu olmak. Mutlu olmanın dayanılmaz cazibesi tüm insanlığın ortak noktasıyken bu noktada bazılarımızı ayrıştıran bir şey var: Mutluluğu paylaşma motivasyonu… Yani daha havalı ismiyle convivialite…

Convivialite nedir sorusunun yanıtını daha önce PlumeMag’de vermiştik. Sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirmek, sizin için en önemli yaşam amaçlarınızdan biriyse siz de kendinizi convivialist olarak tanımlayabilirsiniz. Peki convivialist yaşam tarzına sahip kişiler başka nelerden hoşlanır? Kendimizi convivialist olarak tanımlamak için hangi özelliklere sahip olmalıyız? Bu sorulara bir nebze olsun yanıt bulabilmek adına bugün, convivialist yaşam tarzına sahip insanların özelliklerini sıralayacağız. Bakalım kaç tanesinde kendinizi bulacaksınız…

Kalabalık Tatiller

Convivialist yaşam tarzı

Fotoğraf: Shazmyn Ali

Hangi tür tatillerden hoşlanırsınız? Kamp tatilleri? Lüks bir otelde konforlu bir hafta sonu? Ya da doğayla baş başa olacağınız şehirden kaçış dönemleri? Aslında konsept hiç önemli değil. Convivialist yaşam tarzına sahip insanların tüm bu farklı tatil türleri içerisinde arayacağı çok temel bir şey var: Sevdikleriyle, arkadaşlarıyla beraber olmak! 

Eğer siz de convivialite kavramını bir yaşam tarzı olarak benimsemişseniz tatil planı yapmadan önce arkadaşlarınıza “Bize katılmak ister misiniz?” diye soranlardan olmalısınız. Çünkü yılın belki de en keyifli dönemi olan tatil zamanları, convivialist biri için yalnızlık değil kalabalık ve birliktelik demektir!

Düzenli Arkadaş Buluşmaları

convivialist yaşam kalabalık arkadaş buluşmaları

Keyifli bir hafta sonu buluşmasının ardından vedalaşırken sık sık söylenen o sözü mutlaka hatırlarsınız: “Bunu mutlaka tekrarlayalım!” Evet, bu söz çoğunlukla lafta kalan, hayata geçirilemeyen bir temenni olmaktan öteye geçemez. Ancak convivialist’ler için durum böyle değil! 

Arkadaş grubunuzun sayısı önemsiz; belki az ve öz arkadaşa sahip olmayı tercih edenlerdensiniz, belki de “Ne kadar kalabalık o kadar iyi!” diyenlerden. Her ne olursa olsun arkadaşlarınızla düzenli bir şekilde toplanıyor, hatta belki bu toplanmaları belirli günlere sabitleyip bir ritüel hale getiriyorsanız kendinizi rahatlıkla convivialist olarak tanımlayabilirsiniz. 

Misafir Ağırlamak

yemek masası

PlumeMag’deki “Evlerinize İyi Bakın” serisinde bugüne kadar sayısız kişiye “Ev sizin için ne ifade ediyor?” diye sorduk. Bu soruyu bugün bir kez de size soralım. Tabii ki en temel cevaplar; “yuva”, “yaşam alanım”, “bana özel olan yer” gibi düşüncelerin etrafında şekillenecektir. Ancak convivialist yaşam tarzına sahip insanlar için evler, yalnızca özel bir yaşam alanı olmaktan öte aynı zamanda dostlarını, arkadaşlarını ağırlamak için harika bir mekan anlamına da gelir. 

Convivialite sizin için bir yaşam biçimiyse evinize sık sık dostlarınızı davet ettiğinizden neredeyse eminiz! Ev toplanmalarında kimi zaman kısa bir kahve keyfi yapılabilir kimi zamansa harika sofralar kurulup keyifli sohbetler birkaç kadeh içkiyle taçlandırılabilir. Tatil konusunda da dediğimiz gibi; konsept önemsiz, birliktelik önemli…

Yeni İnsanlarla Tanışmak

convivialite

Hayat, aslında keşfetmek üzerine kurulu. Tabii keşfetmek dendiğinde akla ilk olarak yepyeni bir yeri görmek geliyor olabilir. Peki ya yeni düşünceleri keşfetmek? 

Yepyeni düşüncelerle, yepyeni karakterlerle, yepyeni hikayelerle tanışmanın yolu, tahmin edeceğiniz üzere yeni insanlarla tanışmaktan geçiyor. Paylaşma kavramını temeline alan convivialite de doğal olarak bu yeniliklere oldukça yakın bir yaşam biçimi. Bir convivialist için yeni insanlarla tanışmak, aslında yepyeni bir dünyaya yelken açmak gibi. Üstelik yaşadığımız gezegende keşfedebileceğimiz milyarlarca insan var. 

Anın Keyfini Çıkarmak

convivialist yaşam biçimi anın tadını çıkarmak

En temel, en önemli maddeyi ise en sona sakladık. Anın tadını çıkarabilmek, bulunduğun yere odaklanıp yaşamın kafamızı kurcalayan dertlerinden uzaklaşabilmek, aslında convivialite 101 dersinin konusu. Convivialist yaşam biçimine sahip olan bir kişi, öncelikle anın keyfini çıkarmayı becerebilmeli. Tabii ki burada “umursamaz” bir tavırdan söz etmiyoruz. Yaşamın aslında uzun bir yolculuk olduğunun ve keyifli anlar gibi sıkıntılı süreçlerin de bu yolculuktaki duraklar olduğunun farkındaysanız, önünüzdeki duraklara değil bulunduğunuz durağa bakmalısınız.