küçük sinekler

Küçük Sineklerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Evlerde küçük sinek sorunu genellikle yaz aylarında başlar. Sonbahara geldiğimizde havaların soğumasıyla sinekler evlerimize girmeye daha eğilimli olur ve küçük sinekler artış gösterir. Kış aylarında ise havaların soğumasıyla bu sorun artık ortadan kalkmaya başlar. 

Meyvelerde ve canlı çiçeklerde küçük sinekler, tuvaletteki küçük sinekler, hepsi hem sağlığımız açısından sorun teşkil eder hem de can sıkıcı olabilir. Bu yazımızda küçük sinekler hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Küçük sinekler neden olur, küçük sinekler nasıl yok olur sorularının yanıtlarını detaylı şekilde yazımızda ele aldık. Eğer siz de evimi küçük sinekler bastı diyorsanız yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun. 

Küçük Sinekler Neden Olur?

küçük sinekler nasıl uzaklaştırılır
Fotoğraf: Milan Ivanovic

Küçük sineklerin neden oluştuğunu anlamak için önce onları biraz tanımamız gerekir. Evimizde gördüğümüz küçük sinekler genelde üç farklı sinek türünden biridir. Bu üç tür sinek farklı sebeplerden evimizde görünür. Bu sebepleri anlamamız ve karşı karşıya olduğumuz sinek türünü tanımamız doğru mücadele edebilmemiz için önemlidir. 

Küçük sineklerle mücadelenin birinci aşaması küçük sineklerin neden oluştuğunu anlamaktır. Bu sayede sorunun kaynağını tespit edebiliriz. Küçük sinekler kimi zaman evlerimizdeki canlı çiçeklerden, kimi zaman tuvalet giderindeki sorundan, kimi zaman ise açıkta bırakılan meyvelerden kaynaklanabilir. Çöplerin uzun süre atılmaması, düzenli temizlik yapılmaması, havanın uzun süre sıcak ve nemli seyretmesi evimizde küçük sineklerin görünmesine sebep olan diğer etkenlerdir. Küçük sinek türlerini incelediğimizde karşımıza evlerimizde en sık rastlanan üç tür çıkmaktadır. 

  • Meyve Sineği: Meyve sinekleri mutfaklarımızda en sık karşılaştığımız sinek türüdür. Bu küçük kahverengi sinekler özellikle açıkta bırakılan meyvelerin üzerine uçuşurken görülür. Bunun sebebi larvalarını olgunlaşmış meyvelerin içlerine bırakmalarıdır. Meyve sinekleri şekerli ürünler ve meyvelerin yanı sıra mayalanmış ürünlerle de beslenebilir. Bu sinekleri yazın açıkta bırakılan ısınmış biraların üzerinde uçuşurken de görebiliriz. 
  • Mantar Sineği: Siyah renkli bu küçük sinekler larvalarını nemli topraklara bırakır. Bu sebeple evdeki canlı çiçeklerin toprakları onlar için elverişli alanlardır. Özellikle fazla sulanan ve nemli bırakılan bitki toprakları mantar sineklerinin çoğalmasına sebep olur. Mantar sinekleri küçük gübre sineği olarak da bilinmektedir.
  • Lağım sineği: Lağım sineği isminden de anlaşılacağı gibi nemli, pis ve karanlık ortamları sever. Genellikle tesisattan kaynaklı sorunlar neticesinde evde görülür. Meyve ve mantar sineklerinden daha büyük olan lağım sinekleri üçgen biçiminde kanatlara sahiptir. Aşırı sıcaklara ve düşük oksijen seviyelerine dayanıklı olan bu sineklerle baş etmesi zor olabilir.

Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulmak İçin Öneriler

sineklerden kurtulmak için doğal yöntemler
Fotoğraf: Giuseppe CUZZOCREA

Evlerimizdeki küçük sineklerden kurtulmak için öncelikle sineklerin kaynağını bulmamız ve yok etmemiz gerekiyor. Sinekler mutfakta görünüyorsa büyük olasılıkla meyve sineğidir. Meyve sinekleri meyvelere, şekerli ve mayalı yiyecek ve içeceklere gelir. Olgunlaşmış meyvelerin içindeki şeker fermente olarak alkole dönüşür ve sineklerin larvaları için uygun ortam oluşturur. Aynı şekilde açıkta bırakılan alkollü içecekler de meyve sineklerini yoğun şekilde çeker. 

Meyve sineklerini çeken kaynağı bularak ondan kurtulmak ilk adımdır. Bu kaynak açıkta bırakılan meyveler ise onlardan kurtulun. Sinekler çoktan meyvelere larvalarını bırakmış olabilir, hatta marketten evinize sinek larvaları taşıyan meyveler getirmiş de olabilirsiniz. Çöplerinizi değiştirin ve sineklerin çöpe attığınız kaynağını evinizden uzaklaştırın. Diğer sineler türleri için ise size önereceğimiz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. 

Eğer ev bitkileri etrafında küçük siyah sinekler uçuşuyorsa bunun kaynağı bitkinizin toprağıdır. Bu yüzden bitkinin toprağını değiştirmeli, eski topraktan kurtulmalısınız. Bu toprak sinek larvaları içeriyor olabilir. 

Sinek sorununuz tuvaletinizde, lavaboların etrafında ise ve sinekler üçgen biçimli ise muhtemelen lağım sinekleri ile karşı karşıyasınız demektir. Öncelikle giderlerinizde açık kalan yerler olmadığına emin olun. Bu sinekler giderlerinizdeki açıklıklardan girerek evinize ulaşıyor olabilir. Sineklerin kaynağını yok etmek için giderlerinizi temizleyin. Lavabo giderlerini sirke ve karbonat karışımı ile dezenfekte edebilirsiniz. Kaynağını yok ettikten sonra var olan sinekler ile mücadele etmek için ise işte size doğal yöntemler…

küçük sinek kovucu
Fotoğraf: Mariah Hewines

Limon Yağı: Limon kokusu sineklerin sevmediği bir kokudur. İki litre suyun içine 50 damla limon yağı damlatın ve karışımı bir sprey kabına doldurun. Bu spreyi sineklerin olduğu ortamlara sıkarak onları uzaklaştırabilirsiniz. Limon yağlı su ile mutfak tezgahlarını, lavaboları temizleyerek de sineklerin bu alanlardan uzak olmasını sağlayabilirsiniz.

Sirkeli Karışım: Sirke kokusu sinekleri uzak tutmak için birebir. Ancak yalnızca sirke yeterli olmayabilir. Küçük sineklerden kurtulmak için bir litre suya iki yemek kaşığı sirke, bir kaşık şeker ve birkaç damla bulaşık deterjanı koyun ve karıştırın. Bu karışımı kaseler içinde sineklerin olduğu bölgelere yerleştirin.

sineklerin sevmediği koku
Fotoğraf: Teo Sticea

Lavanta ve Fesleğen: Lavanta ve fesleğen sineklerin doğal olarak sevmediği kokulardır. Evinizde sineklerin toplandığı bölgelere lavanta ve fesleğen koyarak sineklerin ortamdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Limon ve Karanfil: Hem eviniz güzel koksun hem de sinekler uzak dursun istiyorsanız bu yöntem tam size göre. Bir limonu dört parçaya bölün ve üzerine bolca karanfil yerleştirin. Daha sonra hazırladığınız bu limonların sineklerin yoğun olduğu bölgelere yerleştirin.

Ev Yapımı Sinek Kapanı: Sinekleri bu yöntemlerle uzaklaştıramadıysanız ev yapımı sinek kapanını deneyebilirsiniz. Bunun için bir kabın içine sinekleri çekmek için tuzak yerleştirin. Bu tuzak olgunlaşmış bir meyve, mayalı bir içecek olabilir. Daha sonra kabın üzerini streç film ile kapatın ve üzerine sineklerin girebileceği küçük delikler açın. Kabın içine toplanan sinekler dışarı çıkamayacak ve kabın içinde kalacaktır. Bu yöntem özellikle meyve sineklerinde etkilidir. Tuzak olarak olgunlaşmış bir muz kullanarak tuzağınızı meyve sinekleri için daha cazip hale getirebilirsiniz.

Unutmayın ki evdeki küçük sineklerle mücadelenin en önemli noktası kaynağını bulmaktır. Kaynağı yok edilmediği sürece sinekler çoğalmaya devam edecektir. Düzenli temizlik yapmak, çöplerimizi vaktinde çıkarmak ve açıkta yiyecek içecek bırakmamak küçük sineklerin oluşmaması için alınabilecek tedbirler arasındadır. Evlerimizde baktığımız bitkilerin topraklarını sık sık değiştirmek ve uzun süre nemli kalacak kadar sulamamak da yine evimizde küçük sineklerin oluşmasına engel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir