Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri

Güncelleme Tarihi: 9 Temmuz 2024

İnsanın kendisini en rahat ve özgür hissettiği ortam evidir. Okuldan, yorucu bir iş gününden, taksi metrobüs bilimum toplu taşıma araçlarıyla verdiği savaşın akşamından elinde anahtarıyla merdivenleri çıkarken yüzünde bir tebessümüyle kapısına varır. Çünkü ev, kişiye en doğal hissettireceği ortamı sunar. Bu doğal ortamı ruh halinize iyi gelecek ev bitkileri ile donatmaya ne dersiniz?  O halde gelin, evde bakılabilecek, mutluluk veren bitkiler listemiz göz atalım…

Kokusu ve Tadıyla: Biberiye 

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri
Fotoğraf: Pxhere

Güneş alan bir yatak odanız mevcut ise uykuya iyi gelen biberiyeye pencerenizin hemen önünde bakmanızı tavsiye ediyoruz. Çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyan biberiye, fazla su istemeyen bir bitki türü. Bağışıklık sistemini destekleyen biberiyeyi, son yıllarda yemeklerde de sık sık görüyoruz. Havayı tehlikeli toksinlerden arındırırken antik çağlarda tıbbi ve şifalı özellikleri sayesinde de kullanıldığı rivayet ediliyor. Bu özellikleriyle biberiye, ruh halinize iyi gelecek bitkiler arasında…

Ele Avuca Sığmayan: Fesleğen

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri
Fotoğraf: Pxhere

Yapraklarını okşadıkça harika bir koku yayan fesleğen bitkisinin sivrisinek savar olduğunu hiç duydunuz mu? Hem bu kadar güzel kokarken hem sıcak havalarda savaştığımız sineklere karşı güzel bir doğal yöntem. Pozitif enerjiyi çekmesi ile meşhur olan fesleğenin en önemli özelliği, evinizin havasını temizlemesi… Güçlü bir antioksidan görevi gören fesleğenin tam güneş alan bir yerde bakılması öneriliyor. 

İddialı Paşa Kılıcı

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri
Unsplash | Freestocks

Evinize girdiğinizde ortamın ferahladığını hissetmek istiyorsanız faydalı ev bitkileri arasında yer alan paşa kılıcını edinmeniz gereken durumlar var demektir. Kendisi harika bir hava temizleyici. Çok fazla su istemeyen paşa kılıcının yaşamının sona ermesi zor. Ayrıca fazla veya az ışık gibi bir talep durumu da yok. 

Yine de uzmanlar, çok ışıkta yapraklarının biraz sarardığını belirtir. Bakımının kolaylığı aşikar olan paşa kılıcı, bir miktar filtre aydınlıkta sorunsuz bir şekilde sizinle yaşayabilir. Ortamdaki karbondioksiti kendisinde depolayarak oksijeni gece boyunca salgılayan paşa kılıcı, zararlı kanserojenleri emerek oksijen seviyesini yükseltir. 

Kendisine dair bilinen batıl inanış, boyu 1 metreyi geçtiği takdirde kişinin ev sahibi olacağı iddiasıdır. Çünkü yavaş büyüyen bir bitkidir. Dolayısıyla hayatta paşa kılıcı için de o kadar zaman geçmişse ve sizin de birikimleriniz ufaktan varsa ev sahibi olabilirsiniz iddiasına inanmak, zannediyoruz kimseye zarar vermeyen hayali bir iddiadır. 

Aloe Vera Mucizesi

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri
Fotoğraf: Pxhere

Strese iyi gelen bitkiler arasında yer alan bir diğer seçenek de aloe vera. Nemlendirmek istediğiniz cildinizi iyileştiren aloe vera bir yanıktan hemen her türlü cilt hasarına dört kolla merhem olur. 

Son dönemde sosyal medyanın da etkisiyle aloe verayı, direkt cilde sürmek epey meşhur bir moda haline geldi. Bu cilde iyi gelen ve cildi nemlendirerek yenileyen bir etken, evet. Ancak uygulamadan önce kendi bedeninizi iyice araştırmanız ve size zararı olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü ciltten cilde farklı reaksiyonlar da gösterebiliyor. Tahriş etme, kramp ve ishal gibi belirtileri de söz konusu. Bu yüzden doktorlar, kullanmadan önce mutlaka danışmanız gerektiğini belirtiyor.

Uçucu Hoş Bir Itır Kokusu

Yeşilin İyileştirici Gücü: Ruh Halinize İyi Gelecek Ev Bitkileri
Fotoğraf: Pxhere

Sardunyagiller ailesinden gelen ıtır bitkisi, yapraklarının harika kokusuyla evlerde bakılabilecek bitkiler arasında. Stresli bir günün ardından ıtır çiçeği ile vakit geçirmenizi öneriyoruz, çünkü bu bitki türü stres seviyesini düşürenlerden. 

Evde bakmaya uygun bitki arayanlar için ideal bir çözüm olan ıtır bitkisi, kendine has ve baskın bir kokuya sahip. Bu bitk; eflatun, beyaz ve pembe renkleriyle daha çok karşımıza çıkıyor. 

Aynı zamanda bu bitkinin yağının mide ve sindirim sistemi problemlerine de iyi geldiği söyleniyor.  Çok hızlı çoğalan ıtır, ne kadar budarsanız o kadar çoğalacak ve size kendisini sunacaktır. 

Her biri ayrı dilde konuşsa da tüm bitkilerin temelinde yatan ortak nokta bulundukları ortamı güzelleştirmeleri, dokunduğumuzda bizleri rahatlatmalarıdır. 

Nitekim Özdemir Asaf da bizimle aynı görüşte ki Çiçek Senfonisi şiirinde şu mısraları kağıda işlemiş:

“biri vazolandırır kendini salonlarda, 

biri kurur bir kitabın içinde,

biri de kafes arkasında saksılandırır.”

Kapak Fotoğrafı: Pxhere