Doğanın Kalbinde Yayla Tatili Yapabileceğiniz 5 Yer

Doğaya kaçış ve içimize dönüş son zamanların en popüler eğilimlerinden. Tüm bu insandan uzakta güvende hissetme durumu salgınla birlikte hız kazandı ve sonuçta insanlar, kendilerini en huzurlu hissettikleri yerin doğanın kalbi olduğuna karar verdiler. Son yıllarda bu eğilimin bir sonucu olarak yayla tatili için birtakım yerler popüler hâle geldi. Biz de hâl böyleyken sizlerle doğanın kalbinde ekoturizme destek olabileceğiniz ve yayla turizmi yapabileceğiniz bazı yerleri paylaşmak istedik. İşte karşınızda mevsim fark etmeksizin yayla tatili yapabileceğiniz 5 yer!

1) Yemyeşil Bir Yayla Tatili Hayali Kuranlara: Artvin, Borçka-Karagöl

Yayla tatili için mutlaka bir şans verilmesi gereken, doğası ve renkleriyle görenleri büyüleyen ilk önerimiz: Artvin Karagöl. Kampseverler için oldukça ideal, insandan uzak ve sessiz bu yer, doğayla baş başa kalmak isteyenler için cennet gibi. Karagöl’e ulaşım biraz zor olduğundan yayla tatili için Karagöl’ü tercih edecekseniz yola kendi arabanızla çıkmanız veya bir araba kiralamanız önerilir. Karagöl, doğası gereği birçok hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Doğayı gözlemlemeye meraklıysanız burada; vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi ve çeşit çeşit kuşları kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Göl çevresinde tuvalet, piknik masaları ve az sayıda misafirhane de bulunur. Fakat konaklama noktasında size tavsiyemiz, kendi çadır ve orman ekipmanlarınızı yanınızda bulundurmanız.

2) Kamp ile Yayla Tatili Bir Arada: Antalya, Üçoluk Yaylası

Fotoğraf: Bisikletrotaları

Yayla tatili önerileri derlemesinin ikinci maddesi Antalya Üçoluk Yaylası. Bu yayla, Akdeniz iklimi sevenler için birebir. Bitki çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan bu yaylada, elektrik ve gelişmiş konaklama seçenekleri bulunmuyor. Sedirden ve doğanın ruhuna uygun olarak yapılmış birkaç ev dışında konaklanabilecek bir yer olmadığından buraya gelirken mutlaka kamp takımlarınızı yanınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Yayla, elektrik ve konaklama imkanlarına sahip olmamasına rağmen yöre halkı ve dışarıdan turla gelen gezginler tarafından sıkça tercih ediliyor.

3) Elektriksiz Tatil Olmaz Diyenlere: Adana, Kozan-Horzum Yaylası 

Fotoğraf: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

Siz de yayla tatili yapmak istiyor fakat elektrik ve konaklama imkanlarının olmadığı yerleri tercih etmekten çekiniyorsanız Kozan ilçesine bağlı olan Horzum Yaylası,  gelişmiş yayla tatili yapmaktan hoşlanan sizlerin yeni gözdesi olabilir!

Horzum, yayla tatili önerileri bakımından diğerlerinden biraz daha farklı çünkü Kozan halkı aynı zamanda burada ikamet ediyor. Tüm bu ikamet faaliyetlerine rağmen, etrafta yalnızca doğaya saygılı bir biçimde inşa edilmiş ahşap evler bulunuyor. Üstelik burası, aynı zamanda yerleşim yeri olduğundan Horzum içinde bir sağlık ocağı bile var. Konaklama ve ulaşım kısmını da dert etmenize hiç gerek yok çünkü buraya yaz-kış fark etmeksizin minibüs ve otobüsle ulaşım mümkün. Aynı zamanda, Horzum’da dört mevsim açık kamp yerleri, bakkallar ve kır lokantaları da mevcut!

4) İnsandan Uzak Bir Tatil Hayal Edenlere: Sinop, Ayancık-Akgöl Yaylası

Akgöl Yaylasının diğer yaylalardan en büyük farkı, bozulmamış doğası sayesinde birtakım botanik çalışmalarına da imkan sağlıyor olması. On bin bitkiye ev sahipliği yapan bu yaylada konaklama imkanı bulunmuyor. Dünyadan uzak, yeşile yakın bir tatil hayal edenlerdenseniz Akgöl, tam da size göre olabilir. Buraya gelirken yiyecek-içecek ve kamp malzemelerinizi mutlaka yanınızda bulundurmanız tavsiye ediliyor.

5) Kayak Merkezli Bir Yayla Tatili İçin: Gümüşhane, Zigana Yaylası

Fotoğraf: Wikiloc

Tüm altyapı hizmetleri tamamlanmış olan ve yaz-kış kayak merkezi olarak da hizmet veren Zigana Yaylası, modern bir tatil hayal edenler için birebir! Yaylanın yaz aylarında da kayağa elverişli olmasının sebebi, birden farklı iklimi aynı anda taşıyor olması. Bu ilginç yaylada, her türlü konaklama merkezi, ulaşım aracı ve yeme-içme yerleri mevcut. Buraya gelirken yanınıza yalnızca kişisel eşyalarınızı ve yemyeşil yayla tatili hayallerinizi almanız yeterli!