Kayak Tutkunları İçin Bir Cennet: Türkiye Kayak Merkezleri

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve yaz tatilcilerine muhteşem seçenekler sunan Türkiye kayak merkezleri bakımından da gerçek bir cennet. Ülkenin en sıcak bölgeleri olan Akdeniz ve Ege’de bile kayak yapabileceğiniz zirveler mecvut. Şimdi gelin bu zirvelerin hangileri olduğunu birlikte öğrenelim.

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Kaliteli pistleri, yüksek hizmet standartları ve konforlu otelleri ile Uludağ, kayak merkezi denilince akla gelen ilk yer. 30’dan fazla pistin bulunduğu merkezin en uzun pisti ise 2 km. Aralık ayında başlayan sezon, çoğu zaman mart sonuna kadar devam ediyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin sömestr dönemlerinde turlar halinde akın ettiği Uludağ’da 25 otel hizmet veriyor. Merkezin yüksek hizmet standartlarına, kaliteli pistlerine ve konforlu otellerine bağlı olarak fiyat ortalaması biraz yüksek. Bu nedenle 35 km mesafede yer alan şehir merkezinde konaklayıp Uludağ’a günübirlik gelenlerin de sayısı oldukça fazla. Dağın bir noktasına kadar Bursa’dan teleferikle gelinip, sonrasında minübüs kullanılabiliyor.

Kayak ekipmanları olmayanlar için merkezde birçok kiralama seçeneği mevcut. Ayrıca kayak tecrübesi olmayanlar yine burada deneyimli hocalar tarafından saatlik ders alabiliyor.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Türkiye kış turizminin en popüler merkezlerinden biri olan Palandöken, misafirlerine muhteşem bir kar kalitesi sunuyor. Burada yılın neredeyse yarısı boyunca kayak yapmak mümkün. Toplam pist uzunluğunun 30 km’yi bulduğu merkezde aynı anda 12 bin kişi kayak yapabiliyor. Şehre uzaklığı ise yalnızca 10 km. Bu açıdan Palandöken’in, şehir merkezine en yakın konumda olan kayak bölgelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Palandöken Kayak Merkezi’nin en güzel yanı ise deneyimi az ya da çok olan herkese uygun seçenekler sunuyor olması. Eğer kayağa yeni başlıyorsanız burada eğitim alabilir ve ihtiyacınız olan tüm ekipmanları temin edebilirsiniz. “Ben profesyonel kayak sporcusuyum” diyorsanız Palandöken, dik ve zorlu pistleri ile sizi bekliyor!

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri 

türkiye kayak merkezleri erciyes

3917 m yüksekliği ve saatte 26.760 kişi taşıma kapasitesi ile Erciyes Kayak Merkezi, İç Anadolu’nun en ikonik simgelerinden biri. Eski bir yanardağ olan Erciyes, şimdilerde 50-100 cm arasındaki kar kalınlığı ile yamaçlarında farklı türden maceralara yer veriyor. Merkezde daha çok 3 yıldızlı konaklama tesisleri bulunuyor. Bu nedenle fiyatları Uludağ’a nazaran çok daha makul bir düzeyde. Ocak ve şubat aylarında büyük bir ilgi gören merkezde, 2000 kişinin ücretsiz olarak kullanabileceği piknik alanları bulunuyor. Pistlerin belli bir bölümündeki ışıklandırmalar sayesinde gece kayağı da yapılabiliyor. Açık bir havada dağın zirvesine çıktığınızda ise sizi Kapadokya’ya kadar uzanan muhteşem bir manzara bekliyor!

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli

türkiye kayak merkezleri kartepe

Adını sahip olduğu bembeyaz kar örtüsünden alan Kartepe, özellikle İstanbullular için kış aylarının en güzel kaçış noktalarından biri. Merkez en çok aralık, ocak ve şubat aylarında ziyaret ediliyor. 3 telesiyej ile birlikte 1 adet de teleski barındıran Kartepe’de kayağa yeni başlayanlar için 400 m’lik, profesyoneller için ise 5 kilometrelik pistler bulunuyor. Bölgedeki birçok otel 5 yıldızlı hizmet sunarken, merkezdeki kiralama ücretleri ise oldukça uygun. İstanbul’a yakın bir noktada standardın çok da üstünde olmayan bir fiyatla kaliteli hizmet almak istiyorsanız, Uludağ yerine Kartepe’yi tercih etmenizi öneririz.

Eğer günün birinde yolunuz buraya düşerse Geyikalanı ve Karlık tepelerini de ziyaret etmeden dönmeyin!

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

kartalkaya kayak merkezi

Şehir merkezinden 38 km uzaklıkta bulunan Kartalkaya, farklı zorluk derecelerine sahip 25 piste sahip. İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında bir lokasyonda olduğu için özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi alıyor. Bölgede 5 konaklama tesisi yer alıyor ve sezon aralık-nisan ayları boyunca devam ediyor. Tesislerden her türlü kayak malzemesi kiralanabiliyor, eğitim alınabiliyor. 

Kartalkaya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, bölgenin kış şartları bakımından zorlu bir coğrafya olduğunu unutmayın. Özel araçla seyahat edecekseniz kış bakımlarınızı tamamladığınızdan emin olun. 

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

bozdağ kayak merkezi

Çeşme, Seferihisar, Foça, Urla gibi tatil beldeleriyle gönlümüzde taht kurmuş İzmir, Bozdağ Kayak Merkezi ile bizlere adeta “sunacaklarımın sınırı yok” diyor. Ödemiş ilçesine bağlı merkez, Ege’nin ılıman iklimine rağmen var olan doğal bir cennet. Burada sezon haliyle geç başlayıp erken bitiyor. O yüzden ziyaret etmek istiyorsanız, ocak ortalarını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Konaklama imkanı kısıtlı olan merkez ile Ödemiş şehir merkezi arasında 26 kilometre bulunuyor. Bu nedenle dilerseniz Ödemiş veya Tire’deki otelleri tercih edebilirsiniz. Yine ekipman kiralama ve eğitim olanakları kısıtlı, bu yüzden kendi kıyafet ve kayak malzemelerinizle gitmekte fayda var.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

sarıkamış kayak merkezi
Fotoğraf: azulesnet

Türkiye’nin en doğu sınırında konumlanan Kars, bünyesinde günde 15.000 kayakçıya hizmet verebilecek kapasiteye sahip, ender güzellikte bir kayak merkezi barındırıyor. 9 adet pistin bulunduğu Sarıkamış’ta en uzun pist ise 3500 m. Kış aylarında kar kalınlığı 1,5 m’yi bulabiliyor. Günün birinde Sarıkamış’ta eşsiz bir kayak deneyimi yaşamak isterseniz, dağ girişinde bulunan kütük evlerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Kendinize ait ekipmanınız yoksa hiç korkmayın, merkezin fiyatlarındaki uygunluğuna siz bile şaşıracaksınız.