Evden Çalışırken Motivasyon Nasıl Artırılır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte büyük küçük tüm şirketler bir bir ofislerini kapattı ve uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptı. Eminiz ki bu değişiklik başlarda hepimiz için muhteşemdi. Sabahın erken saatlerinde kalkıp hazırlanmak yok, toplu taşımaya binmek yok… Ancak süreç uzadıkça evden çalışmak gitgide zorlaşır hale geldi. Elbette ki bu durum kişilerin karakteristik özellikleri ve verimli çalışma koşullarıyla doğrudan bağlantılı. Çalışırken yalnız olmayı ve sessizliği tercih edenler için evden çalışmak çok daha kolay ve keyifli. Peki, ofis hayatının hareketliliğini seven, ‘çalışırken bir yandan da dönüp birilerine laf atabileyim’ diyenler için? Evden çalışırken motivasyon artırmanın yollarından bahsedeceğimiz bu yazımız tam da böyle düşünen ve çalışma verimliliği düşen kişiler için. 

Erken Uyanın

Fotoğraf: Dan Counsell

Her gün işe gittiğiniz saatte uyanın, güzel bir kahvaltı yapın ve duş alın. Ofise giderken çoğu zaman poğaça ve simit gibi besin değeri düşük yiyeceklerle kahvaltıyı geçiştiriyoruz. Bu süreç, sağlıklı beslenmek için harika bir fırsat. Uyku düzeniniz, “nasıl olsa evdeyim” düşüncesiyle geç yatmaktan dolayı zaman zaman şaşabilir, oldukça normal. Önemli olan bu süreyi çok uzatmadan eski düzeninize geri dönebilmek. Kahvaltıyla duş arasına bir de spor ekleyebilirseniz sizden daha iyisi yok!

Günlük İşlerinizi Listeleyin

Fotoğraf: Emma Matthews Digital Content Production

Her günün başlangıcında bir to do list yapmak ve gün sonunda hepsinin yanında tik işareti görmek… Evet, bu benim çalışma motivasyonumu artıran en etkili ve yapmayanlara da kesinlikle önerdiğim yöntemlerden biri. O tikleri attıkça “bunu da yaptım” rahatlaması yaşayacak ve daha çok çalışmak için motive olacaksınız. Oluşturduğunuz bu iş listeleri zaman yönetimi konusunda da sizlere başarı getirecek.

Çalışma Saatlerinize Özen Gösterin

Fotoğraf: Laura Chouette

Evden çalışma sürecinde motivasyonun düşmesine neden olan en büyük faktörlerden bir tanesi, mesai saatlerinde bireysel olarak yapılan değişiklikler. Birçok çalışan, dışarı çıkıp bir şeyler yapabilme şansımız olmadığı için işlerini mesai bitiminden sonrasına bırakıyor. Halbuki her zihnin bir sonraki güne hazır olması için dinlenmeye ihtiyacı var. O yüzden çalışmaya işe gittiğiniz saatte başlayın ve çıktığınız saatte de bitirmeye bakın. 

Kişisel Bakımınızı Aksatmayın

Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Duşumuzu aldık mı? Çıkardığımız o pijamaları artık geri giymek yok!

Kişisel bakımımıza özen göstermek ve güzel giyinmek (elbette ki ofise gider gibi değil) öz güven açısından bizlere inanılmaz büyük bir fayda sağlıyor ve motivasyonumuzu yükseltiyor. Çalışmaya hiç hevesiniz yok mu? Saçınızı tarayın, hafifçe bir makyaj yapın ve üzerinize rahat ama güzel kıyafetler giyin. Bakın nasıl daha iyi hissedeceksiniz!

Molalar Verin

Fotoğraf: Valeriia Bugaiova

Ofiste olduğu gibi evde de ufak molalar vermek motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır. Ancak bu molalarda, işe olan konsantrasyonunuzun bozulmasına yol açabileceği için film veya dizi izlememeniz tavsiyemiz. Saat ve molalarınızı bir düzene sokmak için de 25 dakika çalışma, 5 dakika ara verme temeli üzerine oturtulmuş Pomodoro tekniğini uygulayabilirsiniz.

Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Fotoğraf: Domenico Loia

Bu konuda verilebilecek ilk öneri; kesinlikle yatakta çalışmayın. Bu şekilde çalıştığınız sürece kendinizi halsiz hissedecek ve performansınızın düşmesine neden olacaksınız. O yüzden yapacağınız en güzel şey, kendinize ergonomik bir çalışma ortamı yaratmak. İhtiyacınız olan en temel şeyler ise konforlu bir sandalye ve çalışırken kullanacağınız araç-gereçlerin bulunduğu düzenli bir masa. İsterseniz masanıza sizi baktıkça mutlu edecek küçük bir bitki veya sevdiklerinizin fotoğraflarını da yerleştirebilirsiniz. 

İletişimde Kalın

Fotoğraf: Negative Space

Gün boyu evde kimseyle konuşmadan çalışmak canınızın sıkılmasına ve sonucunda da motivasyon kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bunun önüne geçmek için iş arkadaşlarınızla iletişimi mümkün olduğunca yüksek tutun. Örneğin; her gün bir işi mail üzerinden konuşmak yerine telefon açmayı tercih edin.

Kendinizi Ödüllendirin

Fotoğraf: Alisa Anton

Gün bitiminde kendinizi ödüllendirmek, içsel motivasyon sağlamanızda etkili olacaktır. Lezzetli bir tatlı veya sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde güzel bir kahve… Bu ufak ödüller, ertesi çalışma gününde motivasyonunuzun ve performansınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır.