Çalışırken Zamanı Verimli Kullanma Yöntemleri: Pomodoro Tekniği

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Kısa bir süre önce hayatımıza giren uzaktan çalışma sistemi, kimilerinin hayalini gerçekleştirirken kimileri için de bir rüyadan çok kabusa dönüştü. Çünkü kendilerini “ofis insanı” olarak tanımlayan bu kişiler, evden çalışma hayatına alışmakta zorluk çekti ve konsantrasyon problemi yaşadı. Ev hayatı ve iş hayatı birbirine girince bu durumun kaçınılmaz olması da tahmin ediliyordu zaten. Yine de bu zorluğun üstesinden gelmenizi sağlayacak Pomodoro tekniği, verimli çalışma saatlerine sahip olmanızı sağlayabilir.

Pomodoro Nedir?

pomodoro tekniği
Fotoğraf: Christin Hume

 

Eğer bu sözcüğü ilk kez duyuyorsanız “Pomodoro nedir?” sorusu sizin de ilk aklınızdan geçen şey olacaktır. Çalışma teknikleri arasında önemli bir yere sahip olan pomodoronun ismi çok havalı olsa da bu yöntem uygulama açısından oldukça basit. 

İlk Adım Pomodoro Saati

İlk olarak kendinize bir pomodoro saati alarak işe başlayabilirsiniz. Bunun yerine bir mutfak saati veya telefonunuzu da kullanabiliriz. Fakat telefonunuzun göz önünde olması onu kullanma isteği oluşturabilir, dikkat edin. Saatlerinizi 25 dakikaya ayarlayın ve bu süre boyunca kendinizi dış etkenlere kapatarak yalnızca yaptığınız işe odaklanın. Çalışma süresi boyunca telefonunuzu sessize alarak bölünmenizi engelleyebilirsiniz.

Tebrikler, ilk çalışma zamanını tamamladınız! Şimdi sıra tamamen işten uzak kalacağınız 5 dakikalık mola zamanına geldi. Bu sürede kesinlikle bilgisayar başında durmayın ve işle ilgili bir şeyler düşünmemeye çalışın. Kendinize bir kahve alıp balkona çıkın ve temiz hava alın. Veyahut yalnızca uzanın ve gözlerinizi dinlendirin. 

5 dakikanız dolduktan sonra ikinci pomodoro dilimine başlayabilirsiniz. 4 kez 25 dakikalık çalışma seansları düzenledikten sonra 20 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz. Böylece iş düşünmediğiniz zamanlarda edindiğiniz bilgileri sindirebilir, daha dingin bir kafayla yeniden işinizin başına geçebilirsiniz.

Çalışma ve boş zaman ilişkisi göz önünde bulundurularak geliştirilen pomodoro tekniği detaylarını öğrendiğimize göre bize yardımcı olacak diğer unsurlara geçelim. 

Çalışırken Bunlara Dikkat Edin! 

Çalışma Teknikleri
Fotoğraf: Roman Bozhko

 

  • Mutlaka bir çalışma ajandası yapın ve işlerinizi sıraya koyun.
  • Kendinize bir çalışma alanı belirleyin. Yatakta veya koltukta çalışmayın.
  • Temiz ve düzenli bir masada çalışın. 
  • Dikkatinizi dağıtacak eşyaları masanızdan kaldırın. 
  • Telefon bildirimlerinizi kapatın.
  • Odanızda televizyon varsa mutlaka kapalı tutun.
  • Aynı anda farklı işler yapmak yerine tek bir işe odaklanın
  • İşi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin.