İş Dünyasında Freelance Çalışma Devrimi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Herhangi bir iş ilanında “Esnek çalışma saatleri” ifadesini gördüğünüzde sizin de tüyleriniz diken diken oluyor mu? Ucundan kıyısından iş hayatına bulaşmış herkes çok iyi bilir ki bu ifade çoğunlukla ucu bucağı olmayan mesailer anlamına gelir. Oldukça kötü bir şöhrete sahip olan bu cümleyi bir de “Seyahat engeli olmayan” şartı takip ediyorsa, sizi 7 gün 24 saat, zaman ve mekandan bağımsız şekilde yoğun bir iş temposunun beklediğinden emin olabilirsiniz. Ancak neyse ki bu mesai kıskacından kurtulmanın, özgürce çalışırken bir yandan da kendine zaman ayırabilmenin bir yolu var: Freelance çalışmak!

Freelance Çalışmak Nedir?

Freelance Çalışmak Nedir?
Fotoğraf: Joseph Frank

Freelance ya da serbest zamanlı çalışma metodu son dönemlerde giderek popülerleşmeye başlasa da aslında oldukça eski bir yöntem. Özellikle dijitalleşmenin hız kazanmasıyla freelancer adı verilen çalışanlar çok farklı sektörlerde iş imkanı bulabiliyor. Bu sistemde; çalışan, uzman olduğu konuda yalnızca talep ettiği işleri alarak istediği yerden istediği zamanlarda (belirli bir teslim tarihine bağlı kalarak) iş yapma fırsatı buluyor. Yani bir diğer deyişle gerçek anlamda esnek çalışma saatleri veya seyahat engelinin olmadığı bir iş yapmak istiyorsanız rotanızı tam zamanlı işlerden ayırıp freelance iş kolları tarafına çevirmeniz gerekiyor. 

Özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde çok sayıda çalışan freelance işlere yöneldi. Karantina hali ve bu dönemde evden çalışma sisteminin oldukça verimli olduğunun fark edilmesi, freelance çalışmak konusundaki talebi oldukça artırdı. Peki freelance çalışma sistemi gerçekten faydalı mı? İşte freelance çalışmanın avantajları…

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance Çalışmanın Avantajları
Fotoğraf: Austin Distel
  • Zaman ve Mekan Yönetiminde Tek Yetkili Sizsiniz

Freelance işler, çalışanlara iş saatlerini ve çalışma mekanlarını özgürce seçebilme imkanı tanıyor. Her ne kadar çoğu iş belirli teslim tarihleri ile sınırlansa da söz konusu tarihe kadar olan süreçte hangi saatlerde veya günlerde çalışacağınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Üstelik uzmanlık alanınıza uygun ekipmanınızı kolayca yanınızda taşıyabiliyorsanız herhangi bir yere bağlı kalmak zorunda da değilsiniz. İsterseniz evinizde, isterseniz bir kafede, isterseniz de yazlık bir beldenin plajında keyifle çalışabilirsiniz.

  • Yalnızca Talep Ettiğiniz İşleri Yapabilirsiniz

Herhangi bir kurumda tam zamanlı olarak çalışan kişiler, genellikle yapmak istedikleri işler konusunda çok fazla söz sahibi olamıyor. Yöneticilerin çalışanlara yönlendirdiği tüm işler, çoğunlukla çalışan tarafından sorgusuz sualsiz kabul edilmek zorunda. Ancak freelance çalışma sisteminde durum böyle değil. Serbest zamanlı çalışan kişiler, yaptıkları işin hem patronu hem de çalışanı olma fırsatını yakalıyor. Bu sayede yalnızca gerçekten yapmak istediğiniz işleri kabul edebilir, keyif aldığınız çalışmalarla veriminizi artırabilirsiniz.

  • Daha Az İş Yükü, Daha Yüksek Ücret

Freelance çalışma sisteminin en büyük artılarından biri de tam zamanlı bir işte çalışmaya göre genellikle çok daha az iş yüküyle daha yüksek ücretler almayı sağlaması. Özellikle tasarım veya dijital iletişim gibi alanlarda faaliyet gösterenler, ayda yalnızca 2-3 adet iş alarak tam zamanlı bir işten alacakları maaştan çok daha yüksek gelirler elde edebiliyor. 

  • İzinlerinizi Kendiniz Belirleyin

Yıllık izin konusu, özellikle kurumsal firmalarda çalışanlar için büyük bir dert haline gelebiliyor. Çok sayıda çalışana sahip olan firmalarda genellikle personellerin aynı veya benzer tarihlerde yıllık izin kullanmak istemesi, iş planlaması açısından sorun yaratıyor. Ancak freelance çalışma sistemlerinde izin günlerinizi özgürce planlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken biraz dinlenmek istediğiniz tarihten bir süre önce elinizdeki işleri bitirmek ve aylık planlarınızı buna göre yapmak. 

İş Dünyasında Yeni Trend: Freelance Çalışmak

İş Dünyasında Yeni Trend: Freelance Çalışmak
Fotoğraf: David Nicolai

Pandemi döneminde sayısız sektör tarafından deneyimlenen uzaktan çalışma sistemi, freelance çalışma metodunun hem çalışanlar hem de işverenler açısından oldukça faydalı olabileceğini gösterdi. Bu tecrübenin de etkisiyle freelance işler veya evden yapılabilecek iş kolları, 21. yüzyılın iş dünyasında devrim yaratmaya hazırlanıyor.