sanal ofislerle ilgili dikkat edilmesi gereken 5 nokta

Sanal Ofislerle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Güncelleme Tarihi: 3 Ekim 2022

Tüm dünyayı etkisine altına alan Koronavirüs yakın bir gelecekte kontrol altına alınacak. Hayat normale dönecek. Ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dijital bir devrim olarak nitelendirebileceğimiz bu dönem aynı zamanda esnek çalışma konusunun da çok farklı açılardan ele alındığı bir dönem.

Peki esnek çalışma konusunda bizi neler mi bekliyor? Hali hazırda esnek çalışma alt yapısını hayata geçirmiş kurumsal şirketler de pratik daha da yaygınlaşırken, diğer büyük ölçekli şirketler de bu yolda ilerleyecek. Küçük ölçekli yani butik hizmet veren firmalar ise sanal ya da hazır ofislere daha fazla yönelecekler.

Aynı zamanda enerji ve kaynak tasarrufu da sağlayan bu model hem sürdürülebilir bir gelecek hem de kişilerin finansal stratejileri açısından da çok faydalı bir ilerleme olacak.

Türkiye de yakın geçmişte başlayan bu uygulamanın hızla yayılacağı bir döneme girdik diyebiliriz.

Peki birçok kişi ve kurum için yeni olan bu sistemde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Görmeden olmaz

Sanal ofis araştırmaları internet üzerinden yapılıyor ve ardından da telefonda görüşerek sözleşme aşamasına geçiliyor. Genelde işlemlerin çoğu dijital ortamda gerçekleşiyor. Fakat şirketinizi, isminizi teslim ettiğiniz tüm önemli evraklarınızın teslim edileceği binayı mutlaka görün. Hem güvenlik hem de şirketinizin imajı açısından bu atlanmaması gereken bir nokta.

İyi araştırın

Anlaştığınız firma hakkında yorumları okuyun, referanslarını kontrol edin, yapabiliyorsanız vergi levhasını görün. Sonuçta şirket adresi değiştirmek, sanal ofis için de olsa çok meşakkatli bürokratik bir süreç.

Ayrıca sanal ofisinizin evinize yakın olmasının tebligat ve benzeri evrakları acil teslim almanı gerektiğinde hayati önem taşıyabileceğini unutmayın.

Sözleşmeyi detaylı okuyun

Sözleşmeleri de çok dikkatli okuyun. Bazen gözden kaçan ufak bir detay size ekstra bütçe olarak geri dönebilir ama siz sözleşmeyi imzalamış olduğunuz için bu noktadan geri dönemeyebilirsiniz.

Paketinizi kişiselleştirin

Sanal ya da hazır ofis fark etmez, her ikisi için de ihtiyaçlarınıza uygun birçok paket seçebilirsiniz. Toplantı, sunum ya da özel etkinlikler yapmanız gerekiyorsa, buna uygun bir lokasyon ve bina seçiminin de önemini göz ardı etmeyin.

Hizmet şartlarını değerlendirin

Ofisiniz sanal da olsa, santralden telefon hizmeti alabileceğiniz ya da ihtiyacınız olduğunda ortak alan kullanabileceğiz bir hizmet planı hakkında detaylı bilgi alın.