Dönemin Modasını Yansıtan Filmler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Bir filmde izleyiciye aktarılmak isteneni, dönemin ve karakterin ruhunu yansıtmadaki en büyük etkenlerden biri de kostümdür. Kostümün önemi Akademi tarafından da fark edildiği için 1948’den bu yana “En İyi Kostüm” kategorisi adında bir ödüle de yer açmış durumdalar. Bu yazımızda kostümleri ile hem günümüzün hem de farklı yılların modasını gözler önüne seren filmleri ele aldık. Kostümleriyle seyir zevkinizi arttıracak bu filmlere mutlaka bir göz atmalısınız.

Rengarenk Bir Müzikal: Chicago, 2002

Rengarenk Bir Müzikal: Chicago, 2002
Kaynak: frockflicks.com

1929’un Chicago’sunda geçen bu müzikal film; kostümleri, müzikleri ve dansları ile izleyicilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. Film, kocasını öldüren şarkıcı Velma Kelly ve meşhur olmak isteyen Roxie Hart’ın sevgilisini öldürüp hapishaneye girmesinin ardından kurnaz bir avukat aracılığı ile serbest kalmalarını, aynı zamanda da üne kavuşmalarını konu alıyor. Chicago, zaman zaman avukatları tarafından yönlendirilen iki kadın karakterin geçişlerini kostümler ile de seyirciye yansıtıyor. Rob Marshall tarafından yönetilen film, Renee Zellweger, Catherine Zeta-Jones ve Richard Gere gibi başarılı oyuncuları bir araya getirerek 6 dalda Oscar ödülüne sahip oldu.

Bir Kraliçenin Görkemli Hikayesi: Elizabeth, 1998

Bir Kraliçenin Görkemli Hikayesi: Elizabeth, 1998
Kaynak: letterboxd.com

Gelmiş geçmiş en ünlü kraliçelerden biri olan I. Elizabeth’in 45 yıl süren hükümdarlığının bir bölümünü anlatan film, 1554 senesi İngiltere’sinde geçiyor. Katolik ve Protestan mezhepleri arasında süren yüksek çatışma arasında tahta çıkan Kraliçe Elizabeth’in (Cate Blanchett)  aşk hayatında yaşadıkları ve hükümdarlıktaki tecrübeleriyle geçirdiği evrim, seçilen kostümler ve makyajlar ile de gözler önüne seriliyor. Başrol oyuncusu Cate Blanchett’in başarılı performansıyla 1999 BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülü aldığı film Hint-Britanyalı yönetmen Shekhar Kapur tarafından çekildi.

Dört Güçlü Kadının Dört Farklı Tarzı: Little Women, 2020

Dört Güçlü Kadının Dört Farklı Tarzı: Little Women, 2020
Fotoğraf: IMDb/Wilson Webb

Yazar Louisa May Alcott’un aynı isimli kitabından uyarlanan Little Women, Hollywood’un başarılı kadın yönetmenlerinden Greta Gerwig’in yorumuyla 2020 yılında üçüncü kez sinemaya taşındı. Kadrosunda Emma Watson, Saoirse Ronan, Florence Pugh, Timothee Chalamet, Laura Dern ve Meryl Streep gibi yıldızları barındıran film, bu yıl gerçekleştirilen 92. Oscar Ödülleri’nde de “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülünü kazandı. Little Women, yaşamla mücadele etmek zorunda kalan, farklı beceri ve ilgilere sahip dört kız kardeşin hikayesini tek tek inceliyor. 1800’lü yılların dantel, korse, belden oturtmalı modelleri ile hazırlanan kostümleri ve müzik ögeleri ile izleyici filme dahil ediliyor. 

Tom Ford’un Yönetmenliğiyle: Nocturnal Animals, 2016

Tom Ford'un Yönetmenliğiyle: Nocturnal Animals, 2016
Fotoğraf: IMDb

Psikolojik gerilim türünde olan 2016 yapımı filmin yönetmenliğini moda tasarımcısı ve yönetmen Tom Ford üstleniyor. Austin Wright’ın 1993’te yayımlanan “Tony and Susan” romanından uyarlanan film, 20 sene önce eski eşi Susan Morrow tarafından acımasızca terk edilen Edward Sheffield’ın bir gün eski eşinin posta kutusuna yazdığı kitabın taslağını bırakmasıyla başlıyor. Susan karakterinin geçmişi ve hatalarıyla yüzleşmesi filmin konusunu oluşturuyor. Başrollerini Jake Gyllenhaal ve Amy Adams’ın paylaştığı Nocturnal Animals, yönetmeninin de etkisiyle günümüz modasını karakterlerin kişilikleriyle harmanlayarak yansıtan kostüm seçimleri ile dikkat çekiyor.

Devrim Sonrası Fransa’dan Bir Kesit: Les Misarables, 2012

Devrim Sonrası Fransa'dan Bir Kesit: Les Misarables, 2012
Fotoğraf: IMDb

Victor Hugo’nun kitabından uyarlanan film Türkiye’de Sefiller adıyla vizyona girdi. 19. yüzyıl Fransa’sını anlatan filmde 50 kişilik bir kostüm ekibiyle birlikte çalışılmış. Başrollerinde Anna Hathaway, Hugh Jackman, Russell Crowe gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmde Jean Valjean adlı karakterin hapishaneden çıktıktan sonra yeni bir hayat kurmaya çalışmasını konu alıyor. Başarılı kostümleri ile Fransız İhtilali sonrasındaki Fransa’nın acı tablosunu çizen film 3 Akademi Ödülü’ne de sahip.

Takım Elbiseler İle Maskülen Bir Stil: A Simple Favor, 2018

Takım Elbiseler İle Maskülen Bir Stil: A Simple Favor, 2018
Kaynak: nypost.com

Blake Lively ve Anna Kendrick’in başarılı performansları ile övgü aldığı 2018 yapımı A Simple Favor, vlogger bir ev kadını olan Stephanie Smothers ve bir moda şirketinde PR direktörü olan Emily ekseninde ilerliyor. Emily’nin oğlunu Stephanie’ye emanet etmesinin ardından ortadan kaybolması ile başlayan olayları anlatan film, gizem ve suç unsurlarını komedi ile harmanlıyor. Filmde Blake Lively’nin canlandırdığı Emily karakterinin giydiği takım elbiseler ile maskülen stil ön plana çıkarılıyor.