Yeni Yerler Keşfetmenizi Sağlayacak 5 Seyahat Filmi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yolculuk teması sinemada, birçok metaforu barındırması ve seyirciye sunduğu görsel tatmin sebebiyle çoğu zaman tercih edilen bir tema olmuştur. Film izlerken iki saatliğine de olsa izleyicisinin merakını canlı tutan, seyahate çıkma isteğine yol açan filmlerin sayısı oldukça fazla. Biz de sizler için seyahat kısıtlaması olan pandemi döneminde yeni yerler keşfetmenize yardımcı olacak filmlerden 5 tanesini yazdık.

İskados Adası’nda ABBA Melodileri: Mamma Mia!

İskados Adası’nda ABBA Melodileri: Mamma Mia!

Meryl Streep  ve Amanda Seyfried’in başrollerinde yer aldığı Mamma Mia, 2018 yapımı bir müzikal serisi. Babasız büyüyen Sophie ve annesi Donna’nın hayatını anlatan müzikal, oyuncuları kadar çekildiği Yunan adası İskados’la da gündeme gelmişti. Sophie’nin, annesinin geçmişinden babası olabilecek üç kişiyi tespit edip düğününe çağırması ve Donna’nın üç eski aşkıyla karşılaşmasıyla olaylar gelişir. ABBA şarkılarının eşlik ettiği dans sahneleri ve mekanlarıyla seyircisine keyifli dakikalar sunar. Filmden sonra Yunanistan’ın bu adasına olan merak çoğalmış ve turistik gezilerin sayısı artmış. Üçüncüsü planlanan filmin çekimleri ise pandemi sebebiyle ertelenmiş.

Meksika ve Gençlik Üzerine: Ananı Da! 

Meksika ve Gençlik Üzerine: Ananı Da!

2001 yılının ses getiren filmlerinden biri olan Ananı da! (Y Tu Mama Tambien), yönetmeni Alfonso Cuaron’un dünya çapında ün kazanmasını sağlarken Venedik Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülünü almıştır. Film Julio (Gael Garcia Bernal) ve Tenoch (Diego Luna) adında 17 yaşlarında iki arkadaşın yolculuğunu anlatır. 28 yaşındaki Luisa (Maribel Verdu) ile çıktıkları yolculukta kendilerini keşfeden gençleri anlatırken Meksika’nın içinde bulunduğu siyasal duruma eleştirel bir bakış getirir. Cinsellik içermesi sebebiyle çoğu ülkede yaş sınırıyla gösterilmiştir, aynı zamanda 2002 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunmaktadır. 

Ofis Hayatından Dağlara Yolculuk: Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı 

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Başrol oyuncusu ve yönetmeni Ben Stiller olan film hayal dünyası ve gerçeklik arasında sıkışmış Walter Mitty karakterinin dönüşümünü anlatır. Beyaz yakalı olarak tasvir edilebilen Walter, iş hayatının stresi ve gerçek hayatta çekingenliği sebebiyle hayal dünyasına sığınır. Life dergisinde çalışan ve kaybolan bir filmi bulmak için yolculuğa çıkan karakter, seyahate çıktığı süre boyunca yaşadığı olaylarla kendini keşfeder. İzlanda manzaraları ile dikkat çeken film 1939 yılında yazar James Thurber’ın aynı adlı kısa hikayesinden uyarlanmıştır. 

Almanya’dan Ortaköy’e: Temmuz’da

Almanya’dan Ortaköy’e: Temmuz’da

Yönetmeni Fatih Akın olan Temmuz’da (Im Juli) ana karakter Daniel’ın Türk kızı Melek’e aşık olup Türkiye’ye uzanan bir yolculuğa çıkmasıyla başlar. Yolculuk boyunca ona eşlik edecek olan Juli karakteri Daniel’a güneş sembollü bir yüzük satmıştır ve hayatının aşkını bu yüzük sayesinde bulacağını söyler. Juli ve Daniel’in beraber çıktığı yolculukta aşk ve kader kavramları sorgulanır, katı öğretmen Daniel’ın seyahat boyunca değişimi ele alınır. 2000 yılı yapımı olan bu film Daniel karakterine hayat veren başrol oyuncusu Moritz Bleibtreu’ya Alman Film Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştır.

Savaştan Dostluğa Uzanan Bir Öykü: Tibet’te Yedi Yıl

Tibet’te Yedi Yıl

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, dağcı Heinrich Harrer’ın Himalayalara tırmanırken Almanya ile savaş halinde olan İngilizler tarafından rehin alınmasıyla başlar. İzleyici, kaçmayı başaran ana karakterin yolculuğu boyunca başından geçen olaylara tanık olur. Harrer’ın Tibet’te Dalai Lama’yla geçirdiği günlerde yaşadığı dönüşüm yansıtılır. Çin ve Tibet arasındaki siyasi gerilime göndermeler yapılır. Filmin yönetmeni Jean-Jacques Annaud seyircisine görsel bir şölen sunar. Filmin başrol oyuncusu Brad Pitt’in bu filmden sonra Çin’e giriş yapması yasaklanmıştır.