TOP

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Ödülleri Sahiplerine Kavuştu

39. İstanbul Film Festivali çerçevesindeki Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, gösterimlerin de gerçekleştirildiği Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine kavuştu. 13 dalda ödülün sahiplerini bulduğu gecede Ulusal Yarışma’da 11 film, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise 12 film yarıştı. Film gösterimleri 17-28 Temmuz tarihleri arasında hem festivalin resmi sitesinden çevrimiçi hem de Sakıp Sabancı Müzesi’nde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmişti.

Ümit Ünal’ın Aşk, Büyü vs. Filmine Üç Ödül

Ümit Ünal Aşk, Büyü vs.
Aşk, Büyü vs. Film Ekibi / Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

28 Temmuz akşamı yapılan ödül töreninde Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Aşk, Büyü vs. en iyi filme verilen Altın Lale ödülünü kazandı. “Sadeliğiyle, karakterlerini ve anlattığı çevreyi romantize etmeden, hikâyesini çabasızca aktardığı, hem içeriden hem de dışarıdan bütünlüklü bir bakış sunduğu ve bizi her adımda öyküsüne biraz daha inandırdığı” gerekçesiyle jüri tarafından seçilen film, en iyi senaryo ödülüne de layık bulundu. Filmin iki kadın oyuncusu Selen Uçer ve Ece Dizdar ise en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı. 

En iyi erkek oyuncu ödülü ise Körleşme filmindeki rolüyle Fatih Al’a takdim edildi.

Ercan Kesal En İyi Yönetmen Ödülünü Kazandı

Ercan Kesal
Ercan Kesal ve Esin Küçüktepepınar / Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Ercan Kesal’ın yönettiği Nasipse Adayız Ulusal Yarışma’da en iyi yönetmen, en iyi kurgu ve FIPRESCI ödüllerini kazandı. Siyaset sahnesini yalın ama etkili bir biçimde yansıtan filmin, meselenin sınıfsal boyutunun altını çizdiği de belirtildi.

Törende öne çıkan bir diğer film ise Orçun Behram’ın Bina adlı filmi oldu. Jüri özel ödülü, en iyi özgün müzik, en iyi görüntü yönetmeni ödüllerinin yanı sıra en iyi ilk film ödülünü de kucaklayan eser, beden korkusunu ele alan distopik türde bir film olarak değerlendirildi.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda en iyi kısa film ödülü ise Arda Çiltepe yönetmenliğindeki Siyah Güneş’e verildi.

Yorum Yazın