TOP

Evden Yapılabilecek İşler

2020 yılına kadar hayatımızı bu denli evden sürdürebileceğimizi bilmiyorduk. Covid-19 pandemisinin getirdiği zorunluluklar, aslında birçok işin evden de yapılabileceğini fark etmemizi sağladı. Karantina döneminde birçok farklı sektör home-office çalışma sistemine geçerken çok sayıda çalışan da bu yeni ve konforlu ofislerinin oldukça verimli çalışmalara sahne olabileceğini anladı. Tüm bu gelişmeler ışığında evde yapılabilecek işler artık eskisinden daha değerli ve çok daha fazla rağbet görüyor. Özellikle freelance çalışmak ve kariyerini tamamen evden sürdürmek isteyen kişiler, evde yapılabilen işler ile ilgili derin bir arayış içerisinde. Sizin için evden çalışarak para kazanmak ve bu alanda kariyer yapmak adına tercih edebileceğiniz iş kollarını araştırdık. İşte evden yapılabilecek işler…

İçerik Yazarlığı

İçerik Yazarlığı
Fotoğraf: Nick Morrison

Evden çalışarak para kazanmak için tercih edebileceğiniz iş kolları arasında ilk sıralarda içerik yazarlığı yer alıyor. Geçmişte makale yazarlığı olarak adlandırılan bu meslek, özellikle dijitalleşen dünya ile çok daha fazla rağbet görmeye başladı. Çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren binlerce marka, kimi zaman bir ajans aracılığıyla kimi zamansa direkt olarak freelance içerik yazarları ile çalışıyor. Tabii ki içerik yazarı olabilmek için ilk şart Türkçeyi etkili kullanmak. Ancak bu alanda gerçekten para kazanmak istiyorsanız bu özellik sizin için yeterli olmayacaktır. İçerik pazarlaması ya da uluslararası adıyla content marketing, günümüzde çok geniş bir sektör konumunda. Anahtar kelime kullanımı, içerik kurgusunun planlanması, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) bilgisi gibi teknik bilgilere sahip olmak da uzman bir içerik yazarı olmak için oldukça önemli. 

E-Ticaret

E-Ticaret
Fotoğraf: Austin Distel

Günümüzde artık ticaret denince akla ilk olarak online satış yöntemleri geliyor. Ortaya çıktığı ilk dönemlerde birçok kişinin kuşkuyla yaklaştığı e-ticaret sektörü, artık vazgeçilmez bir satış yöntemi. Dünyaca ünlü markalardan küçük butiklere kadar her türlü firma, ürünlerini online platformlar aracılığıyla satışa sunuyor. Ancak e-ticaret faaliyetlerinde bulunmak için bir dükkan sahibi olmanıza gerek yok. Dilerseniz evde yaptığınız el işi ürünlerini çeşitli online platformlar vasıtasıyla satışa çıkarabilir, dilerseniz de dropshipping adı verilen yöntemi kullanarak herhangi bir stok bulundurmadan ticaret yapabilirsiniz. 

Youtube Kanalı Açmak

Youtube Kanalı Açmak
Fotoğraf: Nordwood

Son yılların gözde mesleklerinden biri de YouTuber’lık. Sanal dünyanın en gözde adreslerinden biri olan YouTube, artık 7’den 70’e herkesin içerik üretebileceği bir video platformu haline geldi. Üstelik belirli kriterler karşılandıktan sonra YouTube videoları ile para kazanmak da mümkün. Sanılanın aksine YouTube’a içerik üretmek için çok pahalı ekipmanlara da ihtiyaç duyulmuyor. Birkaç ufak teknik bilgiyi öğrendikten sonra uzmanlık alanınızla ilgili videolar hazırlayabilir, siz de YouTube’dan para kazanan milyonlar arasına katılabilirsiniz.

Bloggerlık

Bloggerlık
Fotoğraf: Arnel Hasanovic

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ve evden yapılabilecek ek işler içerisinde her daim kendisine güçlü bir yer edinen bloggerlık, günümüzde de popülerliğini koruyor. Seyahat blogu, yemek blogu veya teknoloji blogu… Uzmanlık alanınız ve hitap etmek istediğiniz hedef kitleye göre blogunuzun konseptini belirleyebilir, doğru içerik planlaması ve reklam yönetimiyle kısa sürede hatırı sayılır miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Web veya Grafik Tasarımı

Web veya Grafik Tasarımı
Fotoğraf: Themephotos

Freelance işler arasında en fazla rağbet gören alanlardan biri de web tasarımı. Eğer belirli bir yazılım bilgisine sahipseniz bu alanda faaliyet gösteren platformlara üye olarak çok kısa sürede freelance işler alabilirsiniz. Ancak henüz böyle bir program bilginiz yoksa ve bu alanda kariyer yapmayı hedefliyorsanız ilk olarak çeşitli eğitimler almanız ya da ücretsiz videolarla kendi kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü web veya grafik tasarım işleri, önemli seviyede bir uzmanlık gerektiriyor. Ancak tabii ki bu uzmanlığın da bir karşılığı var. Evden yapılabilecek işler arasında birim fiyat olarak en yüksek getiriyi genellikle tasarım alanındaki iş kolları sağlıyor.