Dijital Göçebe Nedir? Kimlere Dijital Göçebe Denir?

Dijital Göçebe Nedir? Kimlere Dijital Göçebe Denir?

Son yıllarda remote çalışma mantığının artmasıyla birlikte artık yeni bir yaşam tarzı da gündemimize girdi. Uzaktan çalışanların sıklıkla tercih ettiği dijital göçebe yaşam tarzı, bireylere birçok özgürlük alanı tanıyor. Peki, dijital göçebe nedir? Nasıl dijital göçebe olunur? Diğer bir adıyla dijital nomad olarak bilinen yaşam tarzının detaylarını sizin için derledik…

Dijital Göçebe Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İsterseniz öncelikle “Dijital göçebe nedir?” sorusunu cevaplandırarak başlayalım. Dijital göçebe, işinin tamamını ya da çoğunluğunu uzaktan yapabilme imkanına sahip insanların, çalışırken aynı zamanda gezebildiği iş modeli olarak tanımlanabilir.

Özellikle yazılım uzmanları, sosyal medya içerik üreticileri ve benzeri dijital çağın ortaya çıkardığı meslekler tarafından tercih edilen dijital nomadlık, kişilere hiçbir yere bağlı kalmadan seyahat edebilme imkanı tanır. 

Dijital göçebe olmak için öncelikle bilgisayar veya tablet gibi araçlara ihtiyacınız vardır. Öte yandan yaptığınız iş, uzaktan çalışma için uygun olmalıdır. Aslında temelde bu iki özellik dijital göçebe olmak için yeterlidir. Bu noktadan sonra nasıl bir hayat yaşayacağınız ve nasıl gezeceğiniz sizin tercihinize bağlıdır.

Özellikle yurt dışında fazlasıyla popüler olan dijital göçebelik, yavaş yavaş ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Avrupa’da yaşayan birçok genç, bilgisayarlarını alarak hem çalışıp hem de dünya turuna çıkmaktadır. Dijital göçebeler, sıklıkla çok daha fazla ülke gezebilmek adına uygun fiyatlı otellerde konaklayıp düşük yaşam şartlarında yaşar. Avrupa’da yüksek hızlı internet ve uygun konaklama imkanı vadeden birçok dijital nomad oteli vardır. Öte yandan bazı ülkeler, dijital göçebe vizesi sayesinde yeni iş yaşamı tarzına kolaylık sağlar.

Dijital Göçebe Olmanın Avantajları Nelerdir?

dijital göçmen

Fotoğraf: Dylan Gillis

İş hayatını herhangi bir lokasyondan bağımsızlaştıran dijital göçebelik akımının, gün geçtikçe popüler hale gelmesinin sağladığı çok sayıda avantaj var. Öyle ki ağırlıklı Z kuşağından oluşan bu gruba, şirketler de destek vermeye başladı. Bazı firmalar artık bu girişimci ruhlar için özel kadrolar oluşturuyor. 

Z kuşağının özgürlük anlayışının yavaş yavaş dünyada hakim olmaya başlamasıyla birlikte adından daha fazla söz ettireceği düşünülen dijital göçebeliğin birçok avantajı vardır. Dijital göçebeliğin avantajları, özellikle özgür yaşam konusunda öne çıkar.

Kültürlerarası Etkileşim ve Kişisel Gelişim İmkanı

Dünyayı dolaşma ve sürekli seyahat halinde olma halini olanaklı duruma getiren dijital göçebelik, farklı kültürleri yakından gözlemleme fırsatı sunar. Bulundukları ülkelerin kültürel öğelerini tanıma şansını yakalayan dijital nomadlar, kişisel gelişim alanında da önemli yol kat etmiş olur. Ayrıca gittikleri ülkelerdeki iş ve çalışma sistemleri hakkında bilgi sahibi olup yeni fikirler geliştirebilirler.

Esnek Çalışma Avantajı

Birincil ekipman olarak akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlarının yanında olmasının yeterli olduğu dijital göçebeler, mesai saatlerini kendilerine göre düzenleyebilir. Bu noktada mühim olan iş akışı için gerekli olan deadline süresini tutturmaktır. 

Seyahati Çok, Stresi Az Bir Yaşam

Daha önce görmedikleri alanlara gitme şansını yakalayan dijital göçebeler, kendi çalışma ortam ve saatlerini iş durumlarına bağlı olarak özgürce düzenleyebildikleri için daha az stresli olur. Tekdüze bir hayat yaşamamaları ve belirli rutinlere takılmamaları sayesinde yaratıcılık kabiliyetlerinde de artış yaşanabilir.

İş ve İletişim Ağını Büyütme Fırsatı

Dijital göçebeliğin kariyer açısından getirdiği en büyük kolaylıklardan biri de iş ağı büyütme fırsatıdır. Gezdiği ülkelerde yüzlerce farklı insanla tanışma şansına erişen dijital göçebeler, iş imkanlarını artırarak çok daha dolu bir kariyer planlaması yapabilir.

Yeni Bir Dil Öğrenme Kolaylığı

Düzenli olarak farklı kültürlerle etkileşime giren dijital göçebeler için yabancı dil öğrenmek çok daha kolay hale gelebilir. Herkesin bildiği üzere bir dili geliştirmenin en kolay yolu, ana dil konuşan kişilerle sürekli olarak iletişim halinde olmaktır. Bir dijital göçebe, ülkelerde geçireceği birkaç aydan sonra çok kısa sürelerde ekstra olarak üç veya dört yabancı dili en azından giriş seviyesinde konuşabilir hale gelebilir.

Hangi Meslek Grupları Dijital Göçebeye Uygundur?

adam seyahat ediyor

Fotoğraf: Austin Distel

Dijitalleşme çağının getirileriyle birlikte dijital göçebe meslekleri de kayda değer oranda artmaktadır. Özellikle yazılım, reklam ajansı, tasarım gibi meslekler öne çıkar. Sizin için en öne çıkan dijital meslek gruplarını derledik…

Yazılım Mühendisliği

Dijital göçebe yaşam tarzını benimseyen çoğu kişi tarafından tercih edilen mesleklerden olan yazılım mühendisliği, diğer mesleklere kıyasla tamamıyla bilgisayarlara bağlı olması yönüyle öne çıkar. Özellikle web tasarım alanında çalışan birçok yazılımcı, yalnızca bir bilgisayar ve internet erişimi sayesinde tüm işlerini görebilir. Öte yandan yazılım alanında “deadline” mantığının yaygın olması, dijital göçebe yaşam tarzını en önemli etmenlerden biri olan esnek çalışma saatleri için fazlasıyla rahatlık sağlar.

Dijital Pazarlama

Son yılların yükselen mesleklerinden haline gelen dijital pazarlama, ülkeler arasında geçen bir hayat için fazlasıyla uygundur. Dijital pazarlama alanındaki birçok kişi, işlerinin büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ya da akıllı telefon yardımıyla halledebilir. Öte yandan sürekli olarak seyahat halinde olmak ve farklı insanlarla tanışmak, çok daha büyük bir iş ağı sağladığı için dijital pazarlama uzmanlarına farklı kariyer rotaları da açabilir.

İçerik Yazarlığı

Deadline mantığına uygun olan bir başka meslek de içerik yazarlığıdır. Yazılımın aksine içerik yazarlığı yaptığınız sürede düzenli bir internet erişimine dahi ihtiyacınız yoktur. Her geçen gün daha da büyüyen internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında neredeyse her zaman bir içerik yazarına ihtiyaç vardır. Bu yönüyle içerik yazarlığı, uzun soluklu dijital göçebelik işlerinden biri olarak görülür.

Sosyal Medya Uzmanlığı / İçerik Üreticiliği

Dijital göçebeliğin yaygın olarak görüldüğü alanlardan biri de sosyal medya uzmanlığıdır. Aynı anda birden fazla marka veya kişi için sosyal medya hesap yönetimi sunan bu kişiler, farklı bölgelerde seyahat ederken dahi işlerini halledebilir. 

Öte yandan dijital nomadlar arasında içerik üreticiliği de fazlasıyla yaygındır. Özellikle başka bir meslek dalıyla dijital göçebe olan, daha sonrasında sosyal medyada ünlenen birçok kişinin seyahat rotalarını ve yaşadığı şeyleri kayda aldığı sosyal medya hesapları, önemli bir gelir kapısı oluşturabilir.

Dijital Tasarım Uzmanı

Bir kalem ve bir tablet… Yetenekli bir dijital tasarımcı için neredeyse başka hiçbir şeye gerek yoktur. Son yıllarda çizim tabletlerinin gelişmesiyle birlikte birçok dijital tasarım uzmanı, ofislerden uzaklaşarak neredeyse tamamen uzaktan çalışma yöntemine geçmiştir. Öte yandan dijital tasarım, neredeyse her ülkede ihtiyaç duyulan bir meslek grubu olması sayesinde bireylere farklı iş imkanları da tanır.

Dijital Göçebeler İçin En İyi Ülkeler

kırmızı hırkalı adam bilgisayardan çalışıyor

Fotoğraf: Marymarkevich

İnternetin olduğu her yer dijital göçebe için en iyi ülkedir denebilir. Fakat bazı ülkeler, sahip olduğu farklı avantajlar sayesinde dijital göçebeler için çok daha çekici olabilir. Şu an 42 ülke, remote çalışma imkanına sahip olan kişilere dijital nomad vizesi vermektedir.

Bahamalar

Akıllara kazınan deniz-kum-güneş fotoğraflarının ülkesi Bahamalar, dijital göçebe vizesi veren ülkeler arasındadır. 2020 yılından beri yürürlükte olan yasa kapsamında uzaktan çalışan kimseler, iş yerlerinden gerekli belgeleri alarak mesleklerini kanıtladıkları takdirde Bahamalar’a kolaylıkla vize alabilir.

Norveç

Norveç, dijital nomad hayatını benimseyen kimseler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Norveç’in eşsiz doğası tek başına çekici olmasının yanında dijital nomad olduğunuz takdirde ülkeye girişiniz normal şartlara kıyasla çok daha kolay olacaktır. Dijital göçebe olduğunu gerekli belgelerle kanıtlayan kimseler, yıllık 35 bin euro gelirleri olması halinde Norveç’te 2 yıllık oturma vizesi de alabilir.

Almanya

Dijital göçebe destinasyonu olarak bilinen Almanya, Avrupa’da dijital göçmen hayatı yaşamak için en iyi ülkelerden biridir. Freelance Vizesi olarak geçen vizeye başvurmak oldukça kolaydır. Norveç’in aksine Almanya’da dijital nomad vizesi almak için yıllık 9000 euro geliriniz olması yeterlidir.

Kapak Fotoğrafı: coworkingbanskq