Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri

Evden Yapılabilecek İşler – 2023 İçin Evden İş Fikirleri

Pandemi sonrası hayatımızı evden sürd[[ürebileceğimizi fark ettik. Karantina döneminde birçok farklı sektör home-office çalışma sistemine geçerken çok sayıda çalışan da bu yeni ve konforlu ofislerinin oldukça verimli çalışmalara sahne olabileceğini anladı. Bu sayede ortaya çıkan dijital göçebe olma akımı gün geçtikçe arttı, evde yapılabilecek işler artık eskisinden daha değerli olmaya ve çok daha fazla rağbet görmeye başladı. 

Özellikle freelance çalışmak ve kariyerini tamamen evden sürdürmek isteyen kişiler, evde yapılabilen işler ile ilgili derin bir arayış içerisinde. Sizin için evden çalışarak para kazanmak ve bu alanda kariyer yapmak adına tercih edebileceğiniz iş kollarını araştırdık. İşte evden yapılabilecek işler listemiz…

İçerik Yazarlığı

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Nick Morrison

Evden çalışarak para kazanmak için tercih edebileceğiniz iş kolları arasında ilk sıralarda içerik yazarlığı yer alıyor. Geçmişte makale yazarlığı olarak adlandırılan bu meslek, özellikle dijitalleşen dünya ile çok daha fazla rağbet görmeye başladı. Çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren binlerce marka, kimi zaman bir ajans aracılığıyla kimi zamansa direkt olarak freelance içerik yazarları ile çalışıyor. Tabii ki içerik yazarı olabilmek için ilk şart Türkçeyi etkili kullanmak. Ancak bu alanda gerçekten para kazanmak istiyorsanız bu özellik sizin için yeterli olmayacaktır. İçerik pazarlaması ya da uluslararası adıyla content marketing, günümüzde çok geniş bir sektör konumunda. Anahtar kelime kullanımı, içerik kurgusunun planlanması, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) bilgisi gibi teknik bilgilere sahip olmak da uzman bir içerik yazarı olmak için oldukça önemli. 

E-Ticaret

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Austin Distel

Günümüzde artık ticaret denince akla ilk olarak online satış yöntemleri geliyor. Ortaya çıktığı ilk dönemlerde birçok kişinin kuşkuyla yaklaştığı e-ticaret sektörü, artık vazgeçilmez bir satış yöntemi. Dünyaca ünlü markalardan küçük butiklere kadar her türlü firma, ürünlerini online platformlar aracılığıyla satışa sunuyor. Ancak e-ticaret faaliyetlerinde bulunmak için bir dükkan sahibi olmanıza gerek yok. Dilerseniz evde yaptığınız el işi ürünlerini çeşitli online platformlar vasıtasıyla satışa çıkarabilir, dilerseniz de dropshipping adı verilen yöntemi kullanarak herhangi bir stok bulundurmadan ticaret yapabilirsiniz. 

Youtube Kanalı Açmak

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Nordwood

Son yılların gözde mesleklerinden biri de YouTuber’lık. Sanal dünyanın en gözde adreslerinden biri olan YouTube, artık 7’den 70’e herkesin içerik üretebileceği bir video platformu haline geldi. Üstelik belirli kriterler karşılandıktan sonra YouTube videoları ile para kazanmak da mümkün. Sanılanın aksine YouTube’a içerik üretmek için çok pahalı ekipmanlara da ihtiyaç duyulmuyor. Birkaç ufak teknik bilgiyi öğrendikten sonra uzmanlık alanınızla ilgili videolar hazırlayabilir, siz de YouTube’dan para kazanan milyonlar arasına katılabilirsiniz.

Bloggerlık

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Arnel Hasanovic

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ve evden yapılabilecek ek işler içerisinde her daim kendisine güçlü bir yer edinen bloggerlık, günümüzde de popülerliğini koruyor. Seyahat blogu, yemek blogu veya teknoloji blogu… Uzmanlık alanınız ve hitap etmek istediğiniz hedef kitleye göre blogunuzun konseptini belirleyebilir, doğru içerik planlaması ve reklam yönetimiyle kısa sürede hatırı sayılır miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Web Tasarımı

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Themephotos

Freelance işler arasında en fazla rağbet gören alanlardan biri de web tasarımı. Eğer belirli bir yazılım bilgisine sahipseniz bu alanda faaliyet gösteren platformlara üye olarak çok kısa sürede freelance işler alabilirsiniz. Ancak henüz böyle bir program bilginiz yoksa ve bu alanda kariyer yapmayı hedefliyorsanız ilk olarak çeşitli eğitimler almanız ya da ücretsiz videolarla kendi kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü web tasarım işleri, önemli seviyede bir uzmanlık gerektiriyor. Ancak tabii ki bu uzmanlığın da bir karşılığı var. Evden yapılabilecek işler arasında birim fiyat olarak en yüksek getiriyi genellikle tasarım alanındaki iş kolları sağlıyor. 

Online Asistanlık

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Petr Macháček

Yurt içinde veya yurt dışında birçok profesyonel, iş akışını düzenlemek ve bazı yazışmaları yapmak için bir asistana ihtiyaç duyuyor. Bu iş kolu, eskiden tam zamanlı bir çalışan istihdam etmek zorunluluğu getirse de artık neredeyse her şeyin online olarak ilerlemesi, asistanların da haftanın belirli günleri veya saatlerinde uzaktan bu işi devam ettirebilmelerinin önünü açtı. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinde ihtiyaç duyulan online asistanlık da evden yapılabilecek işler listesine eklenmiş oldu. 

Grafik Tasarımı

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Emily Bernal

Dijital mecraların öneminin artması, markaların artık geleneksel medyadan koparak sosyal medyaya önem vermesini sağladı. Bu durum da etkili ve dikkat çekici sosyal medya görselleri, reklam bannerları, dijital ilanlar ve daha birçok alanda tasarım yapmayı gerekli hale getirdi. Eğer tasarım programlarını biliyorsanız veya bu konuda hevesiniz varsa kendinizi geliştirerek online iş ilanları başvuruları yapabilir, evden çalışma hayatına geçebilirsiniz. 

Yemek ve Pasta Siparişi Alma

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf:  American Heritage Chocolate

Artık birçok insan özel günlerinde ihtiyaç duydukları yemekler için büyük restoranlar yerine butik çalışanları tercih ediyor. Dolayısıyla bu da yeni bir alan olarak evden yapılabilecek işler listesine giriyor. Eğer yeteneğiniz varsa online ilanlar açarak özel gün yemekleri, börekler ve pastalar için siparişler alabilir, evinizi ufak bir pastaneye çevirebilirsiniz. 

Evcil Hayvan Bakıcılığı 

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Alexandru Zdrobău

Evden evcil hayvan bakıcılığı nasıl yapılır merak ediyorsanız internette küçük bir kedi otelleri araması yapabilirsiniz. Eğer hayvanlarla iyi anlaşıyorsanız bunu bir işe dönüştürmemek için hiçbir neden yok. Çeşitli sitelerde vereceğiniz ilanlarla tatile giden evcil hayvan sahiplerine ulaşabilir, onların küçük dostları için geçici süreliğine ev sahipliği yapabilirsiniz. Home-office işler arasında sizce de en tatlısı bu değil mi? 

Çevirmenlik

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: cottonbro studio

Eğer yabancı dil bilginize güveniyorsanız serbest çalışma için çevirmenlik en iyi fırsatlardan biri. Artık birçok şirket çevirmenlik büroları yerine bu işi freelance olarak yapan kişilere yöneliyor. Çevirmenlik dendiğinde ilk olarak akla kitaplar gelse de aslında daha küçük ölçekli ve zaman almayan işler de mevcut. Sunumlar, dokümanlar, altyazılar, sosyal medya içeriklerinin yanı sıra online görüşmelerde aracılık edecek tercümanlar da sıklıkla aranıyor. Eğer bir veya birden fazla yabancı dil biliyorsanız homeoffice çalışmak için bu bilginizi kullanabilirsiniz. 

Nakış Yapma

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: cottonbro studio

El emeği ürünler her zaman çok ilgi çeker. Eğer siz de bu tür işlere yatkınsanız kişiye özel tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Üstelik tek ihtiyacınız olan rengarenk ipler, kumaş ve kasnak. Nakış işleyerek bez üzerine dilerseniz bir resim, dilerseniz bir cümle, dilerseniz de bir motif işleyebilirsiniz. Böylece yakınları için kişiye özel bir hediye almak isteyenler için eşsiz bir seçenek sunabilirsiniz. 

Sosyal Medya Yöneticiliği

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: dole777

Uzaktan çalışma fırsatı veren işlerden bir diğeri de sosyal medya yöneticiliği. Ajans geçmişiniz varsa veya ilgili eğitimlere katılarak sertifikalar alırsanız evinizden sosyal medya yöneticiliği de yapabilirsiniz. Elbette müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre tasarım yapmanız da gerekebilir. Sadece bir fotoğraf paylaşmaktan çok daha fazla dinamiği olan sosyal medya için eğer kendinizi yeterince geliştirirseniz uzun süreli ve sabit gelirli bir işe, daha doğru bir tabirle evden yapabileceğiniz kendi işinize sahip olabilirsiniz. 

Online Eğitim Verme

Evden Yapılabilecek İşler - 2023 İçin Evden İş Fikirleri
Fotoğraf: Lewis Keegan

Evden iş fikirleri listemizin son sırasında ise eğitim var. Uzmanlık alanınıza göre online eğitim videoları çekerek bunları Udemy ve benzeri sitelerde satabilir, şirketlerin veya kişilerin ihtiyacına göre özel eğitimler düzenleyebilirsiniz. Tüm bunların dışında eğer yabancı diliniz varsa dil eğitimi ile ilgili özel dersler verebilirsiniz. Özellikle belirtelim, uluslararası online iş sitelerinde Türkçe eğitimi ile ilgili ilanlar da oldukça fazla. 

Kapak Fotoğrafı: Pexels