Kışlık Mont Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kışlık Mont Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaca bağlı olarak alışveriş yapmak kimileri için kolay ve keyifli bir faaliyet olurken kimileri için çok zorlayıcı bir süreç oluyor. Kaliteli ürünü bulmak, cazip fiyatlı seçeneği belirlemek herkes için kolay olmuyor. Özellikle kışlık kaliteli mont seçimi yapmak çoğu kişi için daha karmaşık bir durum. Fakat şık mont modeli seçimi yapmak ve kaliteli bir ürün bulmak, bazı noktalara dikkat edildiğinde hiç de zor değil. İşte kışlık mont seçerken dikkat edilmesi gerekenler…

Sıcak Tutan Mont Nasıl Anlaşılır?

Kışlık Mont Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Fotoğraf: Joshua Hanson

Mont alırken görünüşe ve bu yönde birçok detaya dikkat ederiz. Ancak mont seçerken asıl incelememiz gereken nokta yapımında kullanılan malzemelerdir. Mont kumaşı bu kapsamda oldukça önemlidir. Yün montlar hafif ve dayanıklı yapısıyla öne çıkar. Çoğu yün mont, su geçirmez özelliğe sahiptir ve sıcak tutma konusunda başarılıdır. Polyester bazlı kumaşlar da sıcak tutma konusunda mahirdir. Hava geçirmeyen yapısı sayesinde polyester sizi soğuk havalardan korur. Pamuklu kumaşlar da montlarda karşınıza çıkar ve bazıları soğukta yeterli olabilir ancak yüne ve polyestere kıyasla sizi daha az ısıtır.

Montun sizi sıcak tutup tutmayacağından emin olmak için kumaşına ve kullanılan malzemelerine dikkatlice bakmalısınız. Akabinde malzemelerin ve kumaşın özelliklerini araştırıp kararınızı şekillendirebilirsiniz.

Kış Aylarında Hem Şık Görünmek Hem De Soğuklardan Korunmak İçin Hangi Tarz Montlar Tercih Ediliyor?

Kışlık Mont Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Fotoğraf: Al Elmes

Kış aylarında kişilerin üzerinde çoğunlukla montlarını görürüz ve bu da onların tarzını yansıtır. Hem şık olmak hem de soğuklardan korunmak için çeşitli tarzlarda montlar tercih edilir. Kişiye bağlı olarak görebileceğiniz mont tipleri oldukça fazladır. Örneğin, ince tasarıma sahip bir mont ile şık bir görünüme sahip olacağınızı düşünüyorsanız elyaf veya kuş tüyü montları tercih edebilirsiniz. Elyaf ve kuş tüyü montlar ince yapılarına rağmen sizi soğuklardan korur. Hafif ve rahat bir mont giymek istiyorsanız şişme montu gözden geçirebilirsiniz. Şişme montlar hem sizi sıcak tutar hem de estetik bir görünüme sahip olmanızı sağlayabilir. Soğuk havalarda montunuz bacaklarınızı da ısıtsın istiyorsanız kaban tarzı ürünlere de yönelebilirsiniz. Burada yapacağınız seçimin tarzınızla direkt bağlantılı olduğunu söylemekte fayda var.

Kaliteli Bir Mont Ortalama Kaç Sene Kullanılır?

Kışlık Mont Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Fotoğraf: Viktor Vasicsek

Kıyafetlerin kalitesi özellikle kullanım süresini etkiler. Bu kapsamda mont kullanım süresi de değişkendir. Kullanım süresi sadece montun kalitesi ile de alakalı değildir. Kişinin kullanım şekli, monta gösterdiği özen ve dikkat de montun ömrünün uzamasına ya da kısalmasına vesile olabilir. Kaliteli bir mont ideal bir kullanım ile 3-4 sene civarında rahatça kullanılabilir. Hor bir kullanımda ise 1 sene içerisinde montun eskimesi, yıpranması mümkündür. Diğer durumda da oldukça özen gösterilen ve dikkat edilen bir montun 5 seneyi aşkın süre kullanılma imkanı vardır.

Kapak Fotoğrafı: Thom Holmes