ABD Yemin Töreninde Kıyafet Tercihleri Konuştu!

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Geçtiğimiz çarşamba, tarihte önemli bir gündü. Donald Trump’ın başkanlığa vedası ve yeni Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yemin töreni tüm dünyada merakla takip edildi.

Uluslararası toplum tarafından “kaotik” ve “değişik” olarak tanımlanabilecek Trump başkanlığında geçen son dört sene, Amerika’nın ülke ve dünya çapındaki rolü, heyecanla geçen kampanya ve olaylı seçim süreci hafızalarda uzun süre yerini koruyacaktır.  Başkan Trump’ın, pandemi ile ilgili bilim dışı yorumları, tedbirsiz ve ciddiyetten uzak yaklaşımları, kendini seçimin galibi ilan etmesi, sosyal medya hesapları üzerinde provokatif haberler paylaşarak yandaşlarını ABD Kongre Binası isyanına kışkırttığı söylemleri üzerine Twitter ve Facebook hesapları kalıcı olarak askıya alınmıştı. Tüm bu zorluklara rağmen gerçekleşen tören, başka bir yeniliğe imza attı: Amerika tarihinde ilk defa bir kadın başkan yardımcısı göreve başladı. Cinsiyeti bir yana, Amerika’da yer alan sistemsel ırkçılığa rağmen Kamala Harris, ilk siyahi ve ilk Asyalı-Amerikalı başkan yardımcısı olarak görevi teslim aldı.

Lady Gaga ve Jennifer Lopez gibi sanatçıların da katıldığı bu törende, özellikle kadınların giyim ve kombin tercihleri manşetlere taşındı. Acaba tören katılımcılarının renk ve aksesuar seçimleri, anlamlı mesajlar taşıyor olabilir mi?

İşte Kombin, Renk ve Tasarımcı Tercihleriyle Öne Çıkan İsimler

First Lady Dr. Jill Biden

Fotoğraf: ABC News

Joe Biden’ın yemin töreninde First Lady Jill Biden, New York kökenli lüks kadın giyim markası Markarian’dan Alexandra O’Neill’ın tasarladığı, Swarovski kristalleri ile işlenmiş, özel yapım, akuamarin bir ceket giymeyi tercih etti. Kıyafetini uyumlu bir yüz maskesiyle kombinleyen Jill Biden, moda sektörüne yeni adım atan genç tasarımcı Alexandra O’Neill’i seçerek genç yeteneklere desteğini gösterdi. O’Neill’e göre Jill Biden’ın parlak, naif mavi rengi seçmesinin sebebi, dünyaya “güven, öz güven ve istikrar” mesajı vermekti. 2017’deki Donald Trump’ın yemin törenine eşi Melania Trump da gök mavisi Ralph Lauren bir takımla katılmıştı.

Jill Biden’ın seçtiği renk, Joe Biden tarafından da desteklendi; Yeni Başkan, Demokrat Partinin sembolik rengi olan özel yapım, lacivert Ralph Lauren imzalı bir takım tercih etti.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris

Fotoğraf: ABC News

Başkan yardımcısı Kamala Harris’in inci kolyesinden renk ve tasarımcı seçimine kadar tüm giyimi sembolik mesajlar içeriyordu. 

Harris, moda sektörünün yenilerinden, azınlık toplum temsilcilerinden “Black Lives Matter” sözcüsü ve çok renklilik savunucusu Christopher John Rogers’ın tasarımı bir kostüm giyinmeyi tercih ederek bu gruplara desteğini işaret etti. 

Seçtiği göz kamaştıran renk de anlamlıydı: Mor rengi. Bu renk, Başkan Yardımcısı Kamala Harris gibi, eski First Lady’ler Michelle Obama, Hillary Clinton ve First Lady Jill Biden tarafından bir önceki akşamki resepsiyonda tercih edilmişti. Bu rengin anlamı, bölünmüş olan bir ABD’ye birlik ve beraberlik mesajı vermekti. Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin mavi ve kırmızısının harmanlandığı mor renk, geleneksel olarak iki partinin birlik ve beraberlik içinde olduğuna işaret ediyor. Ayrıca kadınların oy hakkı, barış ve asaleti temsil eden bu renk, bu organizasyonla çok iyi uyum sağlamış oldu.

Avustralya Güney Denizi inci kolyesine gelecek olursak, kendisi gibi göçmen bir aileden gelen Wilfredo Rosado, Harris için özel bir anlam taşıyan inci taşını 18k altın bağlantılar ve elmaslarla bütünleştirerek yemin töreni için özel olarak tasarladı. Özellikle son dört sene boyunca göçmenlere düşman gibi bakılan, ayrımcılığın gölgesinde yaşayan ABD’de Harris, tasarımcı seçimiyle tüm azınlık toplumlara birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Lady Gaga

Törende, Lady Gaga’nın Schiaparelli tarafından özel tasarlanan Amerika’ya bir aşk mektubu niteliğindeki koyu mavi-kırmızı elbisesi içinde milli marşı söylemesi büyük etki yarattı. Ancak Gaga’nın kombininde en çok konuşulan öge, kuşkusuz büyük, altın, zeytin dalı taşıyan kumru şeklindeki broşuydu. Lady Gaga, bu broşuyla, bölünmüş bir ABD’ye, barış ve kardeşlik mesajı vermek istedi.

Hunger Games’deki (“Açlık Oyunları”) “mockingjay” (“alaycı kuş”) broşuna benzerliği bir yana, Gaga, bu kıyafetiyle heyecanla beklediğimiz ve bazen de konuşmadan, eleştirmeden duramadığımız kırmızı halı kombinlerini yemin törenine taşımış oldu. 

Bernie Sanders

Fotoğraf: Brendan Smialowski

Listemizin sonunda interneti kasıp kavuran, sosyal medyada binlerce meme’e sebep olan Bernie Sanders’ın eldivenlerine değinmezsek eksik kalırız.  

Demokrat Parti’nin adayları arasında yer alan Vermont senatörü Bernie Sanders, yemin törenine soğuk hava sebebiyle kalın eldivenleriyle katıldı. Rejisör koltuğunu andıran katlanabilen bir sandalyenin üstünde oturan kollarını önünde birleştirmiş, bej paltolu Bernie Sanders’ın bu fotoğrafı sayesinde sosyal medyaya çok sayıda malzeme çıktı. Başka resimlere montajlanan Bernie Sanders’ın bu hali, gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Kendisine birkaç sene evvel öğretmen Jen Ellis tarafından hediye edilen bu el yapımı eldivenler, yeniden kullanıma uygun yün kazaklardan örülmüş ve geri dönüştürülmüş su şişelerinden yapılan yünle kaplanmış.