Bir Aksesuardan Çok Daha Fazlası: Broşların Binbir Dili

Güncelleme Tarihi: 3 Ocak 2022

Broşların birkaç sezondur kırmızı halılarda ve defilelerde kostümlerin en ön plana çıkan tamamlayıcı aksesuarı olduğunu görüyoruz. Geçen şubat ayında, Timothée Chalamet ve Billie Eilish gibi isimler, Oscar törenine giydikleri kıyafetlerini nefes kesen broşlarla renklendirerek bu süs iğnelerinin moda sahnesine geri döndüğünün birer örneği oldular. Saçta, v-yaka kazakların ortasında veya arkasında, kemer üstünde hatta ceketlerin yakasında takılabilen broşlar, Chanel ve Tiffany & Co gibi lüks mücevher markaları tarafından yeniden koleksiyonlarda yerini alırken, sevenleri de antika mücevher ve broş arayışına yöneltti.

Ancak birçok insan moda olduğunu bilmesine rağmen broş takmaktan çekiniyor. Babaanne gibi gözükmek istememeyi öne sürenler çok da haksız sayılmazlar. Ancak genç ünlüler ve ülke liderleri tarafından giyime taşınan şık broşlar, takmak isteyenleri cesaretlendirecek gibi duruyor.

Broşların Tarihi

Fotoğraf: Xupes

Günümüzde mücevher kategorisinde yer alan broşların ilk çıkışı giysi parçalarını birleştirmek ve giyeni güvence altına almak için takılan bir iğneden ibaretti. Aksesuardan öte işlevsel ve fonksiyonel amaçla kullanılıyordu. Uzun bir geçmişe dayanan broşların tarihi, Tunç çağına kadar uzanıyor. 

Mücevherlerin ve özellikle broşların; güçle, statüyle bağlantılı oldukları inkâr edilemez. Günümüzün kadın liderlerinin sıklıkla tercih ettiği bu görkemli, asil ama zarif iğneler kendilerini ustaca ve incelikle ifade etmek konusunda başvurulan mükemmel bir araç!

Kraliçe Elizabeth II’nin Sembolik Broş Seçimi

Fotoğraf: Standard

Kraliyet ailesinin bir üyesi ve daha da önemlisi Devlet Başkanı olan Kraliçe Elizabeth II, siyasi meselelerde fikirlerini kamuoyuna açık bir şekilde sunamıyor. Ancak Kraliçe, gardırobunu politik ve diplomatik mesajlar vermek adına adeta bir silah gibi kullanıyor olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı Donald Trump’la 2018’deki ilk görüşmesinde Kraliçe, çiçekli bir broş takarak manşetlerde yer almıştı. Bazıları broşun sadece süs amaçlı takıldığını düşünse de Kraliçe’nin mücevher seçiminin Donald Trump’a karşı siyasi bir mesaj olduğunu ileri sürenler de oldu. Yoğun desenli kıyafetinin üstünde kaybolan bu broş, bir önceki başkan Barack Obama ve eşi tarafından Kraliçe’ye hediye edilmişti.

Bu görüşü gelin birkaç örnekle destekleyelim. Kraliçe’nin broş ve aksesuar seçimleri tesadüften öte, günün temasına göre seçiliyor. Prens William ve Kate Middleton’ın düğününde Kraliçe, aşk düğümü şeklinde bir broş tercih etmişti. 2017 yılında da parlamentonun açılış töreninde Avrupa Birliği’nin bayrağına benzer bir şapka takarak Brexit’e karşı olduğunu işaret etmiş olabilir…

Kate Middleton’un “Dacre” Broşu 

Fotoğraf: Grazia

Cambridge Düşesi de broş tercih eden genç kuşaktan bir isim. Işıltılı ve zevkli broşları özel günlerde ve belirli organizasyonlara saygısını ifade etme amacıyla takan Kate Middleton, 2018’de Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (Royal Air Force – RAF) yüzyıl kutlamasına göz kamaştıran elmas Dacre broşuyla katıldı. Kraliyeti temsil eden tacın altında, elmaslardan oluşan RAF harflerinin altın yapraklarla ve zümrütlerle süslendiği bu broşun etrafında başka bir elmas halkası daha bulunuyor. 

2015’te Edinburgh Dükü, Kate Middleton’a o zamana kadar üstlenmiş olduğu “Onursal Hava Komutanı” unvanını devreder ve bu sözü geçen Dacre broşu da mevcut geleneğin değişmesiyle Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kendisine hediye edilir.  2015’ten önce her yıl en iyi kadın asteğmene takdim edilen bu broş, esasen bu rütbedeki bir kadının alabileceği en büyük onurdu. 

Doğum izninde olmasına rağmen bu kutlamaya broşu takarak katılması da düşesin bu onura karşı cevabı niteliğindeydi. Kate’in aksine, Meghan Markle bu kutlamada tek broş takmayan kraliyet ailesi üyesiydi. Bunun nedeni, kendisine henüz Kraliçe tarafından bir onursal unvan verilmemiş olmasıydı. 

Madeleine Albright’ın Yılan Broşu

MKA 043

Bill Clinton’ın başkan olduğu dönemde, ABD’nin ilk kadın Dışişleri Bakanı olan Madeleine Albright, verdiği demeçlerde fikirlerini seçtiği gösterişli ve enigmatik broşlarla destekliyordu. Hatta 2009’da yayımlanan “Read My Pins: Stories From a Diplomat’s Jewel Box” isimli kitabıyla doğru ve yerinde seçilen mücevherin önemine değinmişti. 

Albright, ilk olarak 1994’de Saddam Hüseyin döneminde Irak devlet medyası tarafından “eşi benzeri olmayan yılan” tanımlamasıyla gündeme gelmiş, ardından Irak’la ilgili bir konuşmasında taktığı yılan motifli broşuyla anlamlı bir cevap vermişti. İşte o zamandan beri de broş seçimleriyle diplomatik rutinine feminen mizah katan bir siyasetçi olarak anıldı.

Lady Brenda Hale’in Örümcek Broşu

Fotoğraf: Stylist

Richmond Baronesi Brenda Hale, 2017’den 2020’de emekli olana kadar Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi Başkanı olarak görev aldı. Lady Hale, 2019’da Yüksek Mahkeme’nin Boris Johnson’ın Parlamentoyu ayrıştırmasının hukuka aykırı olduğu kararını açıklarken büyüleyici, örümcek şeklinde bir broş takmıştı. Kurbağalar, böcekler ve benzeri ürpertici sürüngen şeklindeki broşlara karşı özel bir düşkünlüğü olan Lady Hale’in bu çok konuşulan örümcek broşu belki de içinde buldukları karmaşık siyasi ağın bir simgesi olarak özellikle tercih edilmişti. 

Lady Hale’i de bu seçimiyle, vermek istediği mesajı şifreli mücevher takarak ifade eden güçlü liderlerin arasında sayabiliriz.