Dünyanın En Pahalı Mücevherleri

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Mücevherler, insanlık tarihi boyunca toplumsal gelişimin her bir evresine tanıklık etmiş, hatta toplum yaşamını belli noktalarda şekillendirmiştir. Bakırdan safire uzanan bu yolculukta değer yitirmemiş mücevherler, çoğu zaman küçük toplulukların büyük aileleri oluşturmaları sonucunda günlük hayatta bireysel birer imza haline gelmiş, tarih sahnesinde kalıcı bir rol edinmeyi başarmıştır. 

Değerli taş ve mücevherler, yeri geldiğinde dini amaçlarla kullanılmış, belli inanç sistemlerinin sembolü haline gelmiştir. Yerleşik hayata geçişten itibaren bazı toplumlarda ölen bireyleri çeşitli deniz kabukları, değerli taşlar ve hayvan kemikleriyle bezenmiş bilekliklerle “öteki dünyaya yolculama” gelenek haline gelir. Bu gelenek yerine getirildiğinde öteki dünyaya göçen bireyin, orada huzur bulması ve yeni hayatında kötülüklerden korunduğuna inanılır. 

Kimi toplumlardaysa mücevherlere, insanları kötü ruh ve enerjiden koruyan “tılsımlar” olarak bakılmıştır. Çoğu zaman statü belirten bu değerli taşların, daha yakın zamana geldiğimizde altın ve gümüş üzerine işlenerek kullanıldığı görülür. 

Bugünse birçok farklı amaca hizmet eden bu büyüleyici varlıkların, tarih sahnesinde her zaman “ayrıcalıklı olma” durumunu temsil ettiği ortadayken, insanların mücevherlere bakışının yüz yıllar içinde değişmediğini görmek oldukça şaşırtıcı. Her daim, kendi varlığı ve iktidarını değerli olan maddeyle korumaya çalışan insan, bugün dahi bu büyüleyici tılsımların etkisine kapılıyor. Akış halindeki parlak mavilerin, büyüleyici tok yeşilin ve narin pembenin keyfini inkar etmek mümkün değilken gelin dünya üzerindeki en büyüleyici tılsımlara beraberce göz atalım…

1) The Pink Star Diamond

The Pink Star Diamond

Elmasların en saf kanı pembe elmas, diğerlerinin aksine hiçbir karışım içermiyor, öteki türlere nazaran daha nadir bulunan bir parça olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Pembenin büyüleyici zarifliğiyle insanı içine çekmeyi başaran bu göz alıcı parçanın değeri tamı tamına 83 milyon!

2) The Winston Blue

The Winston Blue

Mavinin en açık tonundan, lacivertin en koyu noktasına kadar her bir tonu içinde bulunduran The Winston Blue, ışıldayan maviliği sayesinde göz kamaştırıyor. Zamanında bir nişan yüzüğü olarak satın alındığına dair birtakım efsanelere sahip olan bu elmas yüzük, 2014’ten sonra kendi türü arasında en yüksek fiyatla alıcı bulmuş olması sayesinde dünya rekorunu üzerinde gururla taşıyor.

3) Heart of Ocean Necklace

Heart of Ocean Necklace

Kendisine 20 milyon dolar değer biçilen bu eşsiz parça, sizi derin mavilerin içine hapsederken etrafındaki ışıltılar sayesinde daha tok bir görünüm elde ediyor. Bu eşsiz parça adını kolyenin derin ışıltılı görüntüsünden almış.

4) Wallis Simpson’s Panther Bracelet

Wallis Simpson’s Panther Bracelet
Kaynak / CNN

Mücevher tarihinin değerini asla yitirmeyen, zamansız parçalarından biri olan bu bileklik, kraliyet mensuplarının dikkatini üstüne toplamayı başarmış. Pırlanta ve zümrütlerle bezeli bu tasarımın bugünkü değeri ise 12 milyon dolar!

5) Emerald & Diamond Tiara

Emerald & Diamond Tiara

Zümrütlerin en yeşili, elmasların en parlağı ve el işçiliğinin en zarif haliyle bezenmiş bu emsalsiz parça, 1900’lü yıllarda üretildi. Bir zamanlar prenses Katharina Henckel’e ait olan bu taç, yakın bir zamanda Cenevre’de 12,1 milyon dolara alıcı buldu.

Tarihin en eski zamanlarından beri insanların gözde parçaları olan bu antika mücevherlerin, önümüzdeki yüz yıllar boyunca koleksiyonların en saygın parçaları olmayı sürdürecekleri şüphesiz.