Vejetaryen ve Vegan Beslenmeye Geçiş İçin Mobil Uygulamalar

Yıllık üretilen sebze ve meyvelerin yarısının çöpe gittiğini biliyor muydunuz? Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) açıklamalarına göre gıda üretimi ve israfı, dünya genelinde yıllık karbon salınımının yüzde 8 ila 10’undan sorumlu. Özellikle kırmızı et başta olmak üzere et ve hayvansal gıda ürünlerinin üretimi, geniş araziler ve yüksek miktarda su gerektiriyor. Artan talebe bağlı olarak da tarım ve hayvancılık için ayrılan alan gereksinimi ormansızlaşmaya yol açıyor. Karbon ayak izimizi azaltmak ve kaynaklarımızı daha sürdürülebilir şekilde kullanmak istiyorsak bitki bazlı beslenmeye ağırlık verebilir ve mutfağımızda gıda israfını minimuma indirmeye çalışabiliriz. Bitki bazlı beslenme, soframızda sebze-meyve ve bitkisel proteine ağırlık vererek hayvansal gıda tüketimini kısıtlama veya tamamen bırakmayı ifade ediyor. Vejetaryen beslenme ve vegan beslenme doğa dostu olmalarının yanı sıra obezite, diyabet, kolesterol ve kalp rahatsızlıkları gibi önemli hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olabiliyor. Bu yazımızda uygulama içi ücret ödemeden bitki bazlı beslenmeye geçmeyi kolaylaştıracak vejetaryen ve vegan aplikasyon önerilerinden bahsedeceğiz: 

1. HappyCow

Uygulama 180’den fazla ülkede hizmet veriyor. Konum hizmetlerini açtığınız takdirde yakınlarınızda bulunan ve menüsünde vejetaryen veya vegan seçenekler sunan restoranların haritasına ulaşabilirsiniz. 

Puan: 4,5 

Platform: IOS ve Android

2. VegMenu-Vegetarian and Vegan Recipes 

İtalyan mutfağına odaklanan bu uygulama ile yüzlerce tarife ve tariflerin kalori-besin değerlerine ulaşabilirsiniz. Vejetaryen başlangıç, atıştırmalık, ana yemek, tofu ve tatlı tariflerinin tercihe göre vegan versiyonları da bulunuyor. Aynı zamanda gluten ve laktozsuz seçimler yapabileceğiniz bu uygulama ile kendi alışveriş listenizi oluşturabilir, yılbaşı ve bayram gibi özel günler için özel tarifler bulabilirsiniz.

Puan: 4,6

İndirme: Android

3. Quit Meat 

Uygulama vejetaryen veya vegan beslenmeye başladığınız tarihi seçtiğiniz günden bu yana ortalama ne kadar su tasarrufu yaptığınızı ve kaç kilogram karbon salınımının önüne geçtiğinize dair verileri hesaplıyor. Et, balık, süt ürünleri gibi ürünleri arada tüketiyorsanız bu bilgileri günlük olarak girerek ne kadar hayvanın hayatını kurtardığınızı görebiliyorsunuz. Bu yolculuğa yeni başladıysanız, diyetinizde yaptığınız değişiklikler sayesinde kaydettiğiniz ilerlemeyi görmek sizi motive edecektir. 

Puan: 4,7

İndirme: IOS ve Android

4. I’m Vegan/Vegetarian

Bu uygulama da aynı Quit Meat gibi seçtiğiniz tarihten itibaren tasarruf ettiğiniz suyu, karbonu ve koruduğunuz hayvanları hesaplıyor. Farkı, arada yaptığınız kaçamakları kayıt edememek. Eğer vej/veganlığa geçiş aşamasında değilseniz ve beslenme düzeniniz oturmuşsa bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. 

Puan: 4,5

İndirme: Android 

5. Yummly

Uygulama 2 milyondan fazla tarif içeriyor ve App Store’daki en çok indirilen yemek uygulamalarından bir tanesi. Yummly ve benzeri geniş tabanlı tarif uygulamalarını indirip tercihler kısmından vejetaryen/vegan seçimler yaparak birçok tarife ulaşabilirsiniz. 

Puan: 4,5

İndirme: IOS ve Android