Basit ve Pratik Doğal Cilt Maskesi Tarifleri

Herkes sağlıklı, parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Maskeler, kremler, jeller, özel sabunlar hepsi mükemmel cilde sahip olmak için kullanılır. Fakat güneş ışınları, makyaj kalıntılarının tam olarak temizlenememesi, yediklerimiz, içtiklerimiz, çevresel faktörler ve kullandığımız ürünlerin içerikleri cilt sağlığımızı bozuyor. Her şeyde olduğu gibi cilt bakımında da doğal içerikli ürünler kullanmak çok önemli. Artık hayallerinizdeki cilde ulaşmak ise çok kolay. Sizin için doğal cilt maskelerine çok fazla para vermeden sadece evdeki malzemelerle yapabileceğiniz dört doğal cilt maskesi tarifi hazırladık.

Hem Lezzetli Hem Faydalı Çilek Maskesi

Fotoğraf: Snejina Nikolova

Sadece dört malzemeyle hazırlayabileceğiniz çilek maskesi özellikle yağlı cilt tipine sahip olanların çok seveceği bir tarif. İşte malzemeler: 

-10 adet çilek 

-1 limon

-1 yemek kaşığı yoğurt

-1 yemek kaşığı bal

Öncelikle çilekleri çatal yardımıyla püre haline getirin ve daha sonra yoğurt ve bal ile karıştırın. Son olarak da 2 yemek kaşığı kadar limon sıkın ve tekrar karıştırın. Karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü su ile temizleyin. Hem kolay hem de etkili bir doğal cilt maskesi tarifi elde etmiş olacaksınız.

Doğal Nemlendiriciler: Bal ve Limon

Fotoğraf: Alexander Mils

Bal ve limonun cilt için sayısız faydası var. Bir araya geldiklerinde ise özellikle antiseptik oluşları ve nemlendirme konusundaki başarılarıyla cilt bakım rutininizin önemli bir parçası olacaklar. İşte malzemeler: 

– 2 çay kaşığı bal

-1 çay kaşığı limon suyu

Öncelikle limon suyu ve balı karıştırmalısınız.  Daha sonra cildinize ince bir maske gibi uygulayıp kurumasını beklemelisiniz. Kuruduğundan emin olduktan sonra ılık bir suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz. Doğal yollarla nemlenmiş bir cilde sahip olmak için bulabileceğiniz en kolay tariflerden biri.

Cilt Lekelerine Domates ile Açılan Savaş

Fotoğraf: Gavin Tyte

Sıradaki doğal cilt maskesi ise cilt lekeleri olanlar için. Sadece üç malzeme kullanılarak yapılan bu maske cilt lekelerinden kurtulmak için birebir. Bu maske sayesinde hem cilt renginizi açabilir hem de lekelerinizi küçültebilirsiniz. İşte malzemeler:

-1 tatlı kaşığı limon 

-1 tatlı kaşığı rendelenmiş domates

-1 yemek kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Maske cildinizde kuruduktan sonra ılık suyla cildinizden arındırın. Maskeyi ılık suyla incelttikten sonra soğuk su ile durulamaya devam etmek gözeneklerinize iyi gelecektir. 

Daha Sıkı Bir Cilt İçin: Kahve

Fotoğraf: Milo Miloezger

Göz çevresi ve ciltteki kırışıkların en doğal çözümü kahve. Sadece üç malzemeden oluşan bu doğal maske tarifi yıllara meydan okuyan bir cilde sahip olmanızı sağlayacak. İşte malzemeler:

-1 yemek kaşığı bal

-1 yemek kaşığı yoğurt

-1 yemek kaşığı kahve

Üç malzemeyi de karıştırdıktan sonra cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra ılık su yardımıyla maskeyi yüzünüzden arındırın. Arındırma sırasında cildinize nazik masaj hareketleri yapmayı unutmayın.