Psikolojik Gerilim Türünde Kitap Önerileri

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Psikolojik gerilim türünün yoğun ilgi görmeye başlamasıyla, film ve dizi sektörü de bu alanda üretmeye yöneldi. Talep ve beğeni üzerine, benzer öge ve temaları içeren filmler ve diziler çoğunlukla psikolojik gerilim romanlarını temel alarak edebi sanatı daha geniş bir kitleye erişilebilir hale getirdi. Gone Girl, The Girl on The Train, Nocturnal Animals, The Undoing ve Red Sparrow gibi yapımlar bu kategoride verilebilecek örneklerden bazılarını oluşturuyor.

Netflix, Amazon Prime ve HBO gibi dijital platformlardaki film ve dizileri izlediyseniz ve yapacak başka bir şey bulamıyorsanız, birçok projeye konu olmuş psikolojik gerilim kitaplarını okumanızı tavsiye ederiz!

İşte Herkesin Okuması Gereken 5 Psikolojik Gerilim Kitap Önerisi

Sharp Objects – Gillian Flynn

Biraz önce Gone Girl’den bahsetmiştik. Gillian Flynn’in tartışmasız en çok ses getiren kitabından uyarlanan ve David Fincher tarafından yönetilen filmin başrollerinde Rosamund Pike ve Ben Affleck oynuyor. Sharp Objects, Gillian Flynn’in bu tüdeki ilk başarılı kitabı…

Konusu: 2006’da okuyucu ile buluşan Sharp Objects, bir kızın öldürülmesi ve bir ötekinin kaçırılması üzerine, bu haberin hikâyesini yazmak için kasabası Wind Gap, Missouri’ye geri dönen gazeteci Camille Preaker’ın başına gelenleri anlatıyor. Çocuk istismarı ve kendine zarar verme temalarıyla işlenen anlatısı, korku ve gizem uyandırmasıyla dikkat çekiyor. 

Bu kitaptan uyarlanmış, Amy Adams’ın başrolünde olduğu, aynı isimli tek sezonluk HBO dizisi herkesin izlemesi gereken ama medyada çok da yer bulmamış saklı bir cevher!

The Woman in the Window – A.J. Finn

2018 yılında yayımlanmış A.J. Finn’in ilk romanı olan ve anlatısıyla Hitchcock klasiklerine gönderme yapan The Woman in the Window, New York Times Bestseller listesine ilk sıradan giriş yapmıştı. 

Konusu: Eser, imrenilen bir yaşantıya sahip Russell ailesini ve merakına yenik düşüp röntgenlerken görmemesi gereken bir olaya tanık olan agorafobik komşu Dr. Anna Fox’u anlatıyor.

Yakın zamanda sinemalara ve büyük ihtimalle dijital platformlara da gelecek olan aynı isimli filmin başrolünde, Golden Globe ödüllü Amy Adams oynuyor. 

The Other Woman – Sandie Jones

Sandie Jones’un New York Times Bestseller listesinde bir numaraya yerleşmiş ilk romanı The Other Woman, bu türde okuyabileceğiniz belki de en çok bağımlılık yapacak sürükleyici kitaplardan bir tanesi. 

Konusu: Adam, Emily’i çok seviyor; Emily de Adam’ın hayatında karşısına çıkan en mükemmel adam olduğunu düşünüyor. Ancak, gölgelerde kendini gizleyen, Emily’nin sevdiği adamla arasındaki derin bağın kuvvetli bir ortağı var: Adam’ın annesi. 

Bakalım rahatsız edici şekilde heyecanlandıran bu kitabın sonunu tahmin eden kaç kişi olacak?

Something In The Water – Catherine Steadman

Catherine Steadman’in ilk kitabı olan Something in the Water, psikolojik, gerilim ve gizem öğeleriyle okuyucuyu Bora Bora atmosferi içerisinde soluksuz bırakan bir anlatıyla büyülüyor.

Konusu: Cennet gibi bir tesisteki balayında şok edici bir keşif yapan mükemmel çiftin hayatı, ani bir kararla değişiyor. İlk sayfası mezar kazan bir kadının aklından geçen, yakalanmamak için yapmaması gereken hatalar ile açılan Something in the Water, sonuna kadar sizi meraktan çatlatacak! 

Dark Places – Gillian Flynn

Bu listeyi Gillian Flynn’le açmıştık, yine onunla kapatıyoruz. 

Konusu: Başkarakter Libby Day, 7 yaşındayken ailesinin hunharca katledilmesine tanık olur. Bu katliamın sorumlusu olarak abisi gösterilir ve ömür boyu hapse mahkûm edilir. Değişik karakterlerin bakış açısından günümüz ile geçmiş (1985) arasında gidip gelen çarpıcı anlatısı ile Dark Places’in sonu, Libby’nin gerçeğe ulaşmasıyla sizi çok şaşırtacak!

2015 yılında filme uyarlanmış bu kitap, Charlize Theron ve Chloë Grace Moretz gibi oyuncuları kadrosunda toplamış.