Şehre Yakın Kamp Alanları: Karadeniz

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2022

Karadeniz bölgesi yaz tatili denince ilk akla gelen bölgelerden biri olmasa da doğal güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken yerlerden biri. Karadeniz’in çeşitli illerinde kamp yapabileceğiniz alanları sizler için derledik:

Şehirden Çok Uzaklaşmadan: Sinop

Şehirden Çok Uzaklaşmadan: Sinop
Fotoğraf: Umut Gültekin

Sinop plajları ve yaylalarıyla kamp severlere Karadeniz’in içinde tatil yapma fırsatı veriyor. Sinop’un Hamsilos Koyu içinde bulundurduğu kamp tesisi; tuvalet, duş ve restoran gibi hizmetlerden yararlanmak isteyenler için ideal. Aynı zamanda ücretsiz kamp yapmak isteyenler için de uygun. Akgöl, Akliman plajı gibi çadır tatili yapılabilecek birçok alanı Sinop’ta şehrin merkezine çok uzaklaşmadan bulmak mümkün.

Yeşille Mavinin Göz Kamaştırdığı Yer: Rize

Yeşille Mavinin Göz Kamaştırdığı Yer: Rize
Fotoğraf: Orkhan Farmanlı

Karadeniz dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri olan Rize çadır tatili için tercih edilebilecek bir lokasyon. Oldukça popüler olan Ayder Yaylası kamp için tercih edilen alanlardan. Aynı zamanda Pokut Yaylası, Elevit Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Park çevresinde de kamp yapılabiliyor ancak ulaşım birçok yere sadece özel araçla sağlanabiliyor. Denize girmenin tehlikeli olabileceği Rize’de izin verilen sahiller valilik tarafından açıklanmış. Karadeniz’de yüzmek tehlikeli olabileceği için sadece valilik tarafından izin verilen sahillerden denize giriş yapılabiliyor. Gitmeden önce ulaşım alternatiflerini ve sahil uzaklığını araştırmakta fayda var.

Dingin Ruhların Adresi: Yedigöller Milli Parkı

Dingin Ruhların Adresi: Yedigöller Milli Parkı
Fotoğraf: Elif Kandemir

Bolu’da bulunan Yedigöller Milli Parkı hem Ankara ve İstanbul gibi kalabalık şehirlere yakınlığı hem de doğal güzellikleriyle sıklıkla tercih edilen alanlardan. Serin Göl, Büyük Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, Sazlı Göl, İnce Göl ve Kuru Göl’ü kapsayan Yedigöller Bölgesi doğayla iç içe, kalabalıktan uzak olmak isteyenler için ideal. Doğa fotoğrafçılığına ilgisi olanların da tercih ettiği aynı zamanda trekking gibi aktiviteleri de barındıran bu alanda çadır tatili için kamp alanı da ayrılmış.

Güne Zirvede Başlamak İsteyenlere: Kümbet Yaylası

Güne Zirvede Başlamak İsteyenlere: Kümbet Yaylası
Kaynak: ntv.com.tr

Giresun’un Dereli ilçesinde bulunan Kümbet yaylası son zamanlarda popüler hale gelen alanlardan. Yakınında bulunan Kuzalan Tabiat Parkı, Kuzalan Şelalesi’ni içinde barındırıyor. Karagöl ve yaylalarıyla beraber birçok alternatif bu bölgede yer alıyor. Uluburun, Giresun’da denize girmek isteyenler için bir saat uzaklıkta. Aynı zamanda kamp yapmak isteyenlerin uğrayabileceği alanlardan biri.

Doğal Güzellikleriyle Huzur Noktası: Cide

Doğal Güzellikleriyle Huzur Noktası: Cide
Kaynak: yolcu360.com

Kastamonu ilinde bulunan Cide ilçesi merkeze yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunuyor. Koyları ve denize yakınlığıyla Cide ilçesi kamp yaparken denize girmek isteyenler için ideal bir yer. Gideros Koyu, Kapısuyu Köyü Plajı, Malyas Kanyonu ve Küre Dağları Milli Parkı gibi doğal alanları barındırıyor. İçerisinde restoran, tuvalet ve duş gibi hizmetleri barındıran kamp alanlarının fiyatları oldukça makul. Aynı zamanda çadırınızı ücretsiz kurabileceğiniz alanlar bulmak da mümkün.