kackarlar

Karadeniz’de Şehir’e Yakın 5 Seyahat Rotası

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Karantinanın ardından şehir yaşamından uzaklaşıp kendinizi yeniden dinleyebileceğiniz kaçış rotaları serisinin sonuncusunu Karadeniz’e ayırdık. Doğanın ışıldayan renkleri belki de en çok Karadeniz’de kendini belli eder. Güneş de vurur bir yandan yağmur yağarken. Yeşilden yeşile dalarken ıslak mavi tonlar çalınır manzaraya. Bir böceğin sesi, bir kuş sesine dolanır ormanlarda. Karadeniz’de huzur bulabileceğiniz beş önerimiz var sırada.

ARDEŞEN / DOĞADAKAL BUNGALOV

ardesen dogadakal

Kaçkarlar ve Fırtına Vadisi’nin yuvası Ardeşen, Rize’nin en büyük alana sahip ilçesi. Yeşil renge yeni anlamlar katabileceğiniz bölgede derin derin nefes almak, doğanın enerjisini içe çekmek gerek. Bunu yapabilmek için Trabzon üzerinden iki saatlik bir mesafede bulunan DoğadaKal Bungalov Evleri’ni tercih edebilirsiniz. Derenin dinlendiren sesi eşliğinde huzurla uyurken kuşların cıvıltısına uyanabilirsiniz. Fındık ağaçlarının arasında, muhlama eşliğinde enfes bir kahvaltı yaptıktan sonra gözünüze kestirdiğiniz tüm tepeler keşfe hazır.

MAÇAHEL VADİSİ / GREEN ROOF

macahel vadisi

Şehirdeki ritmi kaybedip hiç de aramayacağınız bir rota Maçahel. Burada hayat başka bir frekansta tınlayacak sizin için. Artvin’in Borçka ilçesine bağlı yemyeşil vadi, köylerinin bir kısmını Gürcistan’la paylaşıyor. Türkiye’nin ilk biyosfer alanı olan bölgeye kışın ulaşmak erimeyen karlar dolayısıyla çok zor. Yazları ise arazi araçlarını kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklamak için doğanın kalbinde size kapılarını açan Green Roof’u tercih edebilirsiniz.

SİNOP / ALINN HOTEL

sinop alinn

Yeşille mavinin bütünleştiği, tarihi yapılarıyla hayranlık uyandıran Sinop’ta sakin bir şehir yaşantısına selam durabilirsiniz. Sinop Kalesi, Boyabat Kalesi, İnceburun Deniz Feneri, İnaltı Mağarası, Erfelek Şelalesi gezebileceğiniz yerlerden birkaçı… Plajlarıyla da bölgenin göz bebeği olan şehirde merkezi bir yerde konaklayıp, tüm şehri keşfetmek gerek.

HIDIRNEBİ YAYLASI / YAYLAKENT BUNGALOV EVLERİ

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un Akçaabat ilçesinden yarım saatte ulaşabileceğiniz Hıdırnebi Yaylası, Karadeniz’le anılan tüm doğal güzellikleri size sunuyor. Temmuz ayında düzenledikleri şenliklere denk gelirseniz yöre halkının açtığı tezgahlardan leziz yiyecekler tadabilir, gittikçe genişleyen horon halkasına dahil olabilirsiniz. Tabii, ayak uydurabilirseniz… Kamp alanları ve Yaylakent Bungalov Evleri yaylanın kalbindeki konaklama seçenekleri.

AMASRA / NORTHDOOR

amasra northdoor

Bartın’ın küçük, şirin sahil kasabası Amasra tarihi yapıları, doğası, deniz ürünleriyle şenlenen sofraları, köy pazarları ve plajlarıyla dolu dolu geçecek birkaç gün vadediyor. Denizden çıkan lezzetlerin yanına birer Amasra salatasını da unutmamak lazım. Deniz kokusu ve dalga sesinin gecelere yoldaş olduğu kasabanın sakin zamanlarını takip etmek gerek. Konaklamak için denize girebileceğiniz özel bir iskelesi olan Northdoor Hotel’i tercih edebilirsiniz.