Doğa ile Başbaşa Olmayı Sevenler İçin Baştan Sona Kamp Tatili Rehberi

Doğa ile Başbaşa Olmayı Sevenler İçin Baştan Sona Kamp Tatili Rehberi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2022

Doğa ile başbaşa olmayı ve tatilde sakinliği sevenler için her zaman bir numaralı alternatif olan kamp tatili, pandemi dönemiyle birlikte daha da çok tercih edilir hale geldi. Şu anda birçoğumuz tatile gitmek için can atarken bir yandan da çekingen davranıyor ve en güvenli tatil yöntemlerini araştırıyoruz. Eğer sizin de bu araştırmayı yaparken en çok aklınıza yatan seçenek kamp tatili olduysa ve özellikle önceden hiç kamp yapmadıysanız bu yazımızı okumadan yola çıkmayın! Hazırlık yaparken yanınıza neler almalısınız, kamp esnasında nelere dikkat etmelisiniz gibi detayları ele alacağımız kamp tatili rehberi yazımız birçok işinizi kolaylaştıracak.

Kamp Tatili İçin Gerekli Malzemeler

kamp tatili rehberi

Fotoğraf: Chris Holder

Kamp planlamasında birçok detay bulunuyor. Özellikle serbest kamp yapacak, yani bir kamp alanında bulunmayacaksanız tatiliniz esnasında her şeyinizi kendiniz karşılayacaksınız. Bu yüzden hazırlıklara başlamadan önce mutlaka bir kağıda yanınıza almanız gereken tüm malzemeleri listeleyin. Peki, kamp tatili için gerekli malzemeler listesinin olmazsa olmazları neler?

Çadır ve İç Malzemeleri

Tabii ki ihtiyacımız olan ilk şey çadır. Burada seçim yaparken öncelikle çadırın malzeme kalitesine, hafifliğine ve suya karşı dayanıklılığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çadırı yaz aylarında kullanacağınız için kumaşının çok kalın olmaması yararınıza olacaktır.

Çadırdan sonra sıra, içinde kullanacağınız yatak, yastık ve çarşafta. Yatak seçiminizi muhakkak çadırı aldıktan sonra yapın çünkü çadıra uygun yatak bulmak kolay olabilir ama yatağa uygun çadır bulmak sizi zorlayabilir. Eğer çadırınız iki kişilikse kullanacağınız yatağın çok büyük olmamasına, çadırı gerip sıkıştırmamasına dikkat edin. Ayrıca yatağın üst kısmının kumaş olmasında da fayda var. Her tarafı plastik olan yataklar soğuk tutar ve üzerine koyduğunuz şeyler sabit durmaz. Çarşafınızı da lastikli olanlardan seçerseniz kullanımı daha rahat olur.

Işıklandırma

Çadırınızın içinde muhakkak ki ışığa ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için güneş enerjisi ile kendi kendini şarj eden ışıklandırmalardan temin edebilirsiniz. Eğer buna ayıracak bütçem yok diyorsanız yanınıza en azından bir fener alın ki akşamları çadır içinde bir şey ararken veya bir şey okumak istediğinizde zorlanmayın. 

Masa ve Sandalye

Kamp alanı dışında ve uzun süreli kamp yapacaksanız masa ve sandalyeler en kurtarıcı malzemeleriniz olacak. Özellikle yemek hazırlama sürecinde ve yeme vakitlerinde… Bu yüzden bagajınıza kişi sayısı kadar katlanabilir sandalye ve ihtiyacınız kadar katlanabilir masa koymayı ihmal etmeyin. 

Mutfak Malzemeleri

Hepimiz küçük tüplü ocaklarda yemek yapmanın ateş yakmaktan daha kolay olduğu konusunda hemfikirsek mutfak malzemelerimizin ilki belli oldu! Ocağın yanı sıra yanınıza bol bol tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi malzemeler almalısınız. Mağazalarda, çantanızda fazla yer kaplamaması için katlanan tencereler ve bardaklar bile mevcut. 

Elektrik Kablosu

Elektrik kablosu eğer bir kamp alanına gidiyorsanız işinize yarayacaktır. Bu alanların neredeyse tamamı misafirlerinin elektrik ihtiyacını karşılıyor ve belli noktalara prizler konumlandırıyor. Yapı marketlerden alabileceğiniz uzatma kablolar ile elektriği hemen çadırınızın içine taşıyabilirsiniz. 

Hijyen Malzemeleri

Kamp alanında olun veya olmayın hiç fark etmez, yanınıza kesinlikle ihtiyacınız olabilecek tüm hijyen malzemelerini alın. Kampta musluk suyuna erişiminiz zor olabilir ve bu da kendinizi pis hissetmenize yol açabilir. Oksijenli su ve bir kutu pamuk ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Pamuğu ıslatın ve yüz, kol altı ve ayak gibi bakterilerin hızla gelişebildiği bölgelerinizi silin. Elbette ki yüzde yüz bir temizlik sağlamayacak ancak kamp hayatı için kurtarıcı bir yöntem olacaktır.

Kamp Hayatını Kolaylaştıracak Diğer Malzemeler:

  • Powerbank
  • Güneşten korunmak için tente
  • İlk yardım kiti
  • Pil
  • Çakı, kibrit
  • Sineksavar 

Gideceğiniz Bölgeyi Araştırın

kamp tatili rehberi

Fotoğraf: Esther Tuttle

Kamp tatili nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız işe ilk önce gideceğiniz bölgenin hava şartlarını araştırarak başlamalısınız. Tatile yaz aylarında gidiyor olsanız bile belki de kamp yapacağınız alan geceleri çok soğuk oluyordur. Bu durumda yanınıza sadece çarşaf almanız yeterli olmayabilir ve çantanıza yorgan veya kalın kıyafetler eklemeniz gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken ikinci şey de gideceğiniz kamp alanı hakkında yapılan olumlu/olumsuz yorumlardır. Özellikle işletmenin hijyen konusuna ne kadar önem verdiğinden bahsedilen yorumları okuyun ve kararınızı verirken bunları göz önünde bulundurun. 

Pratik ve Bozulmayacak Yemekler Tercih Edin

Kamp tatili rehberi hazırlarken yeme-içme konusundan bahsetmemek olmaz. Yola çıkmadan önce orada yiyeceğiniz yemeklerin bir listesini yapın. Bu listedeki yemekler ne kadar kolay hazırlanabilirse sizin için o kadar faydalı olacaktır. Mümkün olduğunca bozulmayacak gıdalar tercih edin, zehirlenme durumuna karşı da bozulacak yiyecekleri soğutuculu kutularda saklayın. Yiyecek kaplarınızı tatil esnasında hep temiz tutun. 

Doğal Banyo Yapın

kamp tatili rehberi

Fotoğraf: Lucija Ros

Eğer suya direkt erişiminiz yoksa sunacağımız kamp tatili için öneriler arasında doğal banyo yapmanız yer alıyor. Banyonuzu denize dalarak yapabilir veya bir nehir kenarında sabunla ovalanabilirsiniz. Ancak bu noktada çevreyi korumak adına sabunların suya karışmasına izin vermeyin. Akışı olmayan, durağan su birikintilerinde temizlenmeyin, çünkü bu tip sularda bakteri olma ihtimali çok yüksek.

Kamp Sonrasında Çevreyi Temiz Bırakın

Kamp tatilinde kişisel hijyeninizi ihmal etmeniz çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden temizlik konusu kamp tatili rehberi içerisinde en önemli noktalardan biri olmakla birlikte sadece bireysel olarak algılanmamalıdır. Yani kişisel hijyeninizi korurken asla öte yandan çevreyi kirletmeyin. Bunun için geri dönüşümlü sabunlar kullanabilir, tüm çöplerinizi yanınıza alacağınız büyük çöp poşetlerinde toplayabilirsiniz. Unutmayın, ne doğa ne de sizden sonra orada kamp yapacak insanlar çöplerinizi görmeyi hak etmiyor.

Kapak Fotoğrafı: Dominik Jirovský