Geleceğin Sporu: E-Spor Nedir?

Geleceğin Sporu: E-Spor Nedir?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Yüzyıllardır fiziksel ve zihinsel aktivitelerimizi rekabetçi bir arenada çarpıştırıyoruz. Olimpiyatlar, futbol, basketbol ve beyzbol günümüzde en çok rağbet gören spor türlerinden. Peki daha önce bildiğimiz bu sporlar dışında farklı bir alanda bambaşka bir spor aktivitesi olduğunu duymuş muydunuz? Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız e-Spor nedir? İşte karşınızda geleceğin sporu!

E-Spor Nedir?

e spor nedir

Görsel: Wikimedia Commons

E-spor, sanal ortamda, genellikle video oyunları içerisinde gerçekleştirilen rekabetçi müsabakaların bütünüdür diyebiliriz. 1980’li yıllarda video oyunlarının ve arcade salonların yükselişe geçmesiyle birlikte, yaşamımız boyunca tutkunu olduğumuz rekabet hissini video oyunlarına taşıdık. O günlerde en büyük soru kim Donkey Kong veya Pacman oyununda en yüksek skora ulaşacak idi. Çeşitli dergilerin arcade oyunlar üzerine yaptığı yarışmalarla e-Spor ilk defa kimliğine kavuştu. 

Doksanlı yılların ortasında çok oyunculu video oyunlarının gelişmesiyle birlikte bilgisayara karşı yapılan rekabet, insanın insana karşı oynamasına dönüştü. Bu dönemde Quake, Half-Life, Starcraft, Warcraft  gibi oyunlarda rekabetçi turnuvalar düzenlenmeye başladı. O günlerde yalnızca oyun oynamayı seven birkaç genç ve video oyunu odaklı dergiler tarafından organize edilen bu turnuvalar, halk ve devletler tarafından yeterince ciddiye alınmıyordu. Güney Kore’nin internet çağını hızlı yakalaması sayesinde ülkede birden yükselişe geçen e-Spor, devletin bu konuda bir adım atmasıyla pekiştirildi. E-spor’un resmi bir kurum tarafından ilk defa tanınması, Kore Kültür, Turizm ve Spor Bakanlığı tarafından 2000 yılında kurulan Kore e-Spor Birliği ile gerçekleşti. Starcraft oyunu, Kore’de son derece popülerdi. Hatta turnuvalar ve maçlar kablolu televizyondan naklen yayınlanıyordu Dünyanın geri kalanı ise e-Spor’un yaygınlaşması için 2010’lu yılları bekleyecekti. Sonuç olarak Güney Kore bu erken yatırımlarının meyvesini fazlasıyla aldı. Günümüzde bile çoğu e-Spor organizasyonunda hala en çok Güney Kore’nin sözü geçiyor. 

Günümüzde E-Spor

Bugün e-Spor, bebeklik çağlarından kurtulup yetişkin bir spor halini aldı. Hala birçok fiziksel sporsever kimseler tarafından bir spor türü olarak tanınmasa da bugün bildiğimiz çoğu spor türünden daha büyük bir sektör durumunda. 

Rekabetçi turnuvaların gelişmesiyle birlikte 2010’lu yılların başından itibaren turnuvaların ödül havuzu milyon dolarları aşmaya başladı. Birçok dev şirket e-Spor kulüplerine sponsor oldu. 2015 yılında ilk defa bir profesyonel spor kulübü e-Spor branşı açtığını duyurdu. Bu takım ülkemizin en ünlü spor kulüplerinden olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü olmuştu. Arkasından Galatasaray ve Fenerbahçe de e-Spor kulübü kurduklarını duyurdu. Dış basında büyük yankı uyandıran bu olay, Paris Saint-Germain ve Schalke gibi köklü kulüplerin de kendi e-Spor branşlarını açmasıyla sonuçlandı. 

En Ünlü E-Spor Oyunları

e spor oyunları

Görsel: Marco Verch

League of Legends

Neredeyse beş yıl boyunca dünyanın en çok oynanan online oyunu olma unvanını elinde tutan League of Legends, aylık ortalama 11 milyon oyuncu sayısına sahip. Riot Games tarafından Dota oyununa alternatif olarak yapılan oyun, MOBA türünde yer alıyor. Dünya genelinde düzenlenen LOL Worlds Championship turnuvasında 2018 yılında tam tamına 6.45 milyon dolar ödül dağıtıldı. Günümüzde Çin ve Kore’deki bazı oyuncuların bonservis bedelleri milyon dolarları bulabiliyor. Oyuncuların takımlardan aldıkları maaşlar resmi olarak açıklanmasa da ülkemizde Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’nde mücadele eden bir oyuncunun 10 bin ila 60 bin lira arasında aylık maaş aldığı biliniyor. 

Dota 2

Steam’in kurucusu Valve tarafından geliştirilen Dota oyunu, World of Warcraft oyununun bir modu olarak tasarlanmıştı. MOB türünün öncülerinden olarak kabul edilen oyun, 2013’te Dota 2’nin duyurulması ile büyük popülariteye kavuştu. Dünyanın en büyük e-Spor turnuvalarından olan Dota International turnuvasında yalnızca geçtiğimiz sene 40 milyon dolar ödül dağıtıldı.

Counter-Strike: Global Offensive

E-spor’un en öncü oyunlarından olan Half-Life’ın bir modu olarak tasarlanan Counter-Strike, Valve tarafından satın alındı. Yıllar boyu seriye pek çok oyun çıkartıldı ve e-Spor turnuvaları düzenlendi. Fakat seri en büyük çıkışını Counter-Strike: Global Offensive oyunuyla sağladı. Bugün bile en çok oynanan FPS oyunlarından olan CS:GO, rakibi Riot Games’in yeni duyurduğu Valorant ile büyük rekabet içerisinde. Hala birçok oyuncuyu kendisine çekebilen CS:GO, son beş yıl içerisinde 10 milyon dolara yakın para dağıttı.

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons