80’lerdeki Rüküşlüğü Yerle Yeksan Eden Kurtarıcı: 90’lar Grunge Modası!

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

90’lar, müzik dünyası için ikonik bir yıldı… Grunge modası için ise altın çağ! Seattle’dan dünyaya yayılan bir kelebek etkisi. 80’lerin gazabından bizleri kurtaran, cool, asi, seksi mesihimize “Come as you are” diyip maziye de davetkar bir göz kırpalım. 

Bir modadan beklenen, kendini rahat hissettiğin, gösterişsiz ama çekici birtakım kıyafetler. Daha fazlasını istemek, daha da fazlasını istemek demek (gibi). Bu tanıma karşı çıkılabilir ve tartışılabilir ama ne gerek var… Grunge’ın felsefesinde de olan, boşvermişlik, amaaan salla ya ne gerek varcılık tam olarak üst satırlarda yazılanlar işte. Ne demiş Cobain: “Nevermind” 

Çabasız Bir Tarz

Tişört, şort, bele bağlanan gömlek ve bot. Sadece bu kadar. Daha fazlasına gerek var mı sokağa çıkarken? Kime beğendireceksin kendini. Zaten herkes senin gibi… Layne Staley kralın da dediği gibi: “Try to see it once my way.”

Asi

Senin tarzın kimsenin, kimsenin tarzı da senin umrunda değil. “Herkesin hayatına kimse karışamaz” sonuçta. Punk akımıyla benzerlik olsa da felsefesi farklı. Punk, adı üstünde serseriliğin kitabını yazdıysa; Grunge da rahat ve umursamaz bir tarzın fasikülüne imza attı. 

Rahat, Seksi, Çekici

Kendiliğinden yırtılmış tişörtlerin; belki de gece sarhoşken çıktığın barda bir yerlere taktın tişörtü ya da gitme diye biri çekiştirdi seni… O halini seviyorsun işte tişörtün. Rahatsın. Kafan da, giydiklerin de rahat. Zaten tüm sıkıntıyı dinlediğin gitar riff’leriyle yaşıyorsun, giydiklerin rahat olsun bırak da…

Tarz Deyince… Sen Hangisisin?

Bu kadar konuştuk, biraz da pekiştirelim o halde.
En efsanevi 3 grunge tanrısının tarzlarıyla seninki uyuyor mu? Çünkü tanrıların da bir tarzı vardır, bunu tartışmayız herhalde?

Kurt Cobain: 

Görsel: Crosscut

“Evden çıkarken üstüme şu hırkayı alayım, tişörtümle yatmıştım zaten o da kalsın üstümde…” diyen, “Bununla bu iyi gider aslında” diye uğraşmayan, çabasız tarzı benimseyen misin?

Layne Staley: 

Görsel: Louder Sound

“Deri ceketsiz de olmaz ama şimdi, o kadar değil” diyen asi misin?

Chris Cornell: 

Görsel: Vulture

“Saçlarım yeter, giy çık işte, ne bu tantana” diyen rahat ve seksi olan mısın? 

Hiçbiri sana uymadı mı? Tamam o zaman. Bir grunge’dan bekleneni yap ve bana, “sana ne” de geç…