75 Öğrenci Türk Eğitim Vakfı’yla Hayallerine Kavuşuyor

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Türk Eğitim Vakfı (TEV) bu yıl 75 öğrenciyi daha hayallerine kavuşturuyor. Türkiye’nin yetişmiş insan gücü kaynağını zenginleştirmek için çalışmalar yapan TEV, 53 yıldır başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere burs desteği sağlamaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde yüksek lisans ve yurt dışı eğitim bursuna hak kazanan 75 genç, bu yıl pandemi nedeniyle TEV YouTube kanalından online gerçekleştirilen basın toplantısı ile kamuoyuyla tanıştırıldı. 

Vakfın mütevelli heyeti başkanı Ömer M. Koç, basın toplantısında öğrencilere başarılar dilerken gerek dünyanın gerekse Türkiye’nin pandemi nedeniyle çok zor günlerden geçtiğini belirtti. Sosyal mesafe kuralları sebebiyle fiziki olarak birlikte olamadıkları yeni dönem yurt dışı bursiyerlerinin aileye katılmasının heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söylerken, gönlü yurt sevgisiyle dolu 75 yurt dışı bursiyerinin, ülkemize nice gururlar yaşatacağından ve değerli katkılar sağlayacaklarından emin olduklarını ekledi.

Eğitimde fırsat eşitliğine inanan Türk Eğitim Vakfı’nın bu yıl burs verdiği öğrenciler 37 farklı ilden ve Türkiye’nin 15 farklı üniversitesinden geliyor. Yönetim kurulu başkanı Rona Yırcalı, bu yıl online olarak gerçekleştirilen mülakatlara yaklaşık 550 adayın katıldığını dile getirirken, mülakatların 8 ayrı günde, 8 ayrı oturumda önceden alınan tedbirler sayesinde sorunsuz bir şekilde tamamlandığını söyledi. Bu zamana kadar 1978 öğrenciye yurt dışı bursu verdiklerini belirten Yırcalı, halen 131 gencimizin eğitimlerine yurt dışında devam ettiği bilgisini verdi.

Vakfın genel müdürü Yıldız Günay ise bu yıl hem adayların başarı oranının yükseldiğini hem de başvuruların yüzde yirmi beş civarında artış gösterdiğini ve bu orandan oldukça memnuniyet duyduklarını ifade etti. Kendi alanında yetkili akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilen 75 bursiyerin, 9 ülkedeki 38 üniversitede eğitim hayatlarına devam edeceklerini eklerken burs alan öğrencilerin 15’inin yüz yüze eğitimi sürdürebileceklerini; 42 bursiyerin hibrit model, 13 bursiyerin ise online eğitim ile eğitimlerine devam edeceklerini belirtti. 5 bursiyer ise 2021 sonbaharında eğitimlerine kaldığı yerden devam edebilecekler.

Bursiyerler İçin Dört Milyon Dolarlık Fon

Mühendislik-teknik, sosyal bilimler, ekonomi-işletme ve tıp alanındaki eğitimlerine; Almanya, Fransa, Singapur, İtalya, İspanya ve Danimarka’da devam edecek olan öğrenciler için TEV, her yıl yaklaşık bir milyon doların üstünde burs fonu ayırırken iş birliği yapılan kurumlar ile birlikte bu tutar dört milyon doları aşıyor. Yurt dışı burslarını verirken, bu ülkelerin hükümetleri veya çeşitli kurumlarıyla müşterek çalışan ve bu zamana kadar dokuz ülke ile iş birliği yapan vakıf, başarılı gençlere burs imkânı sağlayan ve en büyük bütçeyi ayıran tek sivil toplum kuruluşu olma özelliğini taşıyor.