İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Hem tarihi hem de doğası bakımından İstanbul’un belki de en güzel yerlerinden biri olan Prens Adaları, her yıl yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da gezilecek yerler açısından mevsimi ve tarihi olmayan nadir bölgelerden biri olan Prens Adaları hakkında tüm bilgileri sizin için derledik. İşte Prens Adaları’nda mutlaka görmeniz gereken yerler…

İstanbul Adalar Tur Rehberi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Flickr | Guilhem Vellut

Gününüzü keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz, eşsiz güzellikleriyle göz kamaştıran İstanbul Adaları, ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunuyor. Her biri kendine özgü özelliklere sahip olan Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada, adeta birer cennet köşesi… Bu rehberimizde sizlere adaları daha yakından tanıtmak, gezilecek yerler hakkında bilgi vermek ve keyifli etkinlikler için ipuçları sunmak istiyoruz. Hazırsanız, adaların büyülü dünyasına doğru bir yolculuğa çıkalım!

Büyükada Gezi Rehberi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Flickr | Erololtookaphoto

Büyükada, İstanbul Adaları’nın en büyüğü ve en popüler olanı. Burada geçireceğiniz zamanı dolu dolu değerlendirmek için birçok gezilecek yer ve etkinlik mevcut. Büyükada’ya adım attığınız anda sizi karşılayan nostaljik atmosferi, ahşap köşkleri ve muhteşem deniz manzarasıyla büyüleneceksiniz. 

Büyükada’da gezilecek yerler arasında Prens Adaları Müzesi, Büyükada Rıhtımı ve Hamidiye Camii gibi önemli noktaları da keşfedebilirsiniz. Ayrıca deniz kenarında yürüyüş yapmak veya deniz ürünleri restoranında akşam yemeği gibi etkinlikler de unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlayacak.

Büyükada Gezilecek Yerler:

 • Aya Yorgi Kilisesi
 • Büyükada Tabiat Parkı
 • Adalar Müzesi
 • Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu
 • Nakibey Plajı
 • Sabuncakis Köşkü
 • Mizzi Köşkü
 • Adakule
 • Rum Yetimhanesi
 • Saatli Meydan

Heybeliada Gezi Rehberi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Heybeliada; sessizliği, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla kendine özgü bir cazibeye sahip olan bir ada olarak biliniyor. Sakin atmosferi ve araç trafiğinin olmayışıyla dikkat çeken Heybeliada, doğa yürüyüşleri ve plajlarıyla da ziyaretçilerini cezbediyor. Heybeliada’da gezilecek yerlerin başında Heybeliada Terk-i Dünya Manastırı geliyor. Bu manastır, adanın sembolü olarak kabul edilir ve içinde yer alan müze ve bahçesiyle ziyaretçilere mistik bir atmosfer sunar. Heybeliada’da ayrıca Değirmenburnu Piknik Alanı bölgeleri keşfedebilir, bisiklet turlarına katılabilir ve ada mutfağının lezzetlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Heybeliada Gezilecek Yerler:

 • Aya Yorgi Uçurum Manastırı
 • Bet Yaakov Sinagogu
 • İsmet İnönü Evi Müzesi
 • Rum Ortodoks Ruhban Okulu
 • Ayios Nikola Rum Ortodoks Kilisesi
 • Heybeliada Sanatoryumu
 • Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi
 • Değirmenburnu Mesire Alanı
 • Çam Limanı Koyu

Burgazada Gezi Rehberi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Flickr | Yavuz

Burgazada, İstanbul Adaları’nın en küçük ve en sakin adalarından bir tanesi. Eşsiz doğası, tarihi yapıları ve huzurlu atmosferiyle adeta bir kaçış noktası. Burgazada’da gezilecek yerler arasında İskele Meydanı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, adanın sokaklarında yürüyüş yaparken tarihi ahşap evleri ve butik dükkanları keşfedebilirsiniz. Adanın güzel plajlarında denize girebilir veya deniz manzaralı bir restoranda lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Eğer doğayla iç içe olmayı seviyorsanız Burgazada’da doğa yürüyüşü yaparak adanın gizli güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Burgazada Gezilecek Yerler:

 • Sait Faik Abasıyanık Müzesi
 • Süt Koyu
 • Madam Martha Koyu
 • Aya Yani Kilisesi
 • Hristos Manastırı
 • Aya Yorgi Garibi Manastırı
 • Kalpazankaya Plajı

Kınalıada Gezi Rehberi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kınalıada, İstanbul Adaları’nın en küçük adası olmasına rağmen büyüleyici bir atmosfere sahip. Kınalıada’nın kendine has atmosferi, ahşap evleri ve dar sokakları, size kendinizi başka bir dünyada hissettirecek. Gezilecek yerler arasında Kınalıada Manastırı ve Surp Lusavoric Ermeni Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Kınalıada’nın sakin plajlarında güneşlenip denize girebilir veya adanın yerel kafelerinde oturup huzur dolu bir ortamda çayınızı yudumlayabilirsiniz. Kınalıada’nın doğal güzelliklerini keşfetmek için yürüyüş yapabilir ve adanın sessiz sokaklarında romantik bir atmosferde dolaşabilirsiniz.

Kınalıada Gezilecek Yerler:

 • Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi
 • Kınalıada Hristos Manastırı
 • Rum Ortodoks Panayia Kilisesi

Prens Adalarında Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Flickr | Phil Venditti

Adalarda tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği birçok aktivite bulunuyor. Özellikle Büyükada ve Heybeliada bu konularda öne çıkıyor. “İstanbul Prens Adaları’nda ne yapılır?” diye merak ediyorsanız sizin için birçok aktiviteyi listeledik.

İstanbul Adalar’da Ne Yapılır?

Adalar tatili için belki de en iyi dönem yaz aylarıdır. İstanbul’un en güzel doğaya sahip noktalarından biri olan Prens Adaları aktiviteler açısından oldukça zengindir. Denize girebileceğiniz Adalar plajları dışında bölgede piknik yapmak, tarihi yerleri gezmek, doğa yürüyüşleri yapmak gibi çok farklı etkinlik seçenekleri yer alır.

Aya Yorgi Kilisesi | Büyükada

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Kültür Portalı

Büyükada’nın en önemli tarihi değerlerinden olan  Aya Yorgi Kilisesi, 1751 yılından beri sapasağlam ayakta duruyor. Her yanı İstanbul’un tarihi ile bezeli bu kilise, denizden 204 metre yükseklikte. Aya Yorgi kilisesini ziyaret ettikten sonra Büyükada’nın en güzel manzaralarından birinin tadını yanınızda getirdiğiniz kahve ile çıkarabilirsiniz.

Rum Ortodoks Ruhban Okulu | Heybeliada

Prens Adaları’nın bir diğer tarihi yapılarından olan Rum Ortodoks Ruhban Okulu, 1844 – 1974 yılları arasında hizmet verdi. Ümit Tepesi’nde bulunan okul, hem mimari hem de tarihi açıdan oldukça ilgi çekici. Aynı zamanda okula ulaşım oldukça rahat.

Kalpazankaya | Burgazada

Burgazada’nın sevilen lokasyonlarından biri olan Kalpazankaya, özellikle gün batımı ve gün doğumu manzaralarıyla ünlü. Yazın ayrı bir güzel olan Kalpazankaya’da ister piknik yapabilir isterseniz de yakında bulunan restoranlarda akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Adakule | Büyükada

Büyükada’nın dikkat çeken yapılarından biri olan Adakule, Hızır İlyas Tepesi’nde bulunuyor. Marmara Denizi’ni eşsiz bir bölgeden gören Adakule, fotoğrafçılar için paha biçilemez bir nimet. Aynı zamanda kuleden kuş gözlemi de yapılabiliyor.

Rum Yetimhanesi | Büyükada

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük ahşap binasını görmek ister misiniz? Büyükada Rum Yetimhanesi, 1899 yılında otel olması amacıyla kurulmuş olmasına rağmen daha sonrasında farklı hizmetlerde bulundu. Tarihe karşı dimdik duran ahşap bina, kesinlikle görülmeye değer.

Adalar Dondurmacıları | Büyükada

Büyükada’nın en ünlü olduğu konulardan biri de eşsiz dondurmaları. Her yaz birbirinden kaliteli dondurmacılardan yüzü gülerek ayrılan turistler bunu kanıtlar nitelikte. 

Troçki’nin Evi | Büyükada

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kızıl Devrim’in önemli figürlerinden olan Troçki’nin bir dönem İstanbul’da, hatta Büyükada’da yaşadığını biliyor muydunuz? Büyükada’da bulunan ve Troçki’nin Evi olarak da bilinen Sivastopol Köşkü, Türkiye’nin dışında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarihi ilgi duyanlar için de fazlasıyla değerli.

İstanbul Adalara Kışın Gidilir mi?

Bölgenin en çok ilgi gördüğü dönem yaz ayları olmasına rağmen kış aylarında da Prens Adaları’na gitmek mümkün. Özellikle şehrin koşturmacasından uzaklaşıp temiz hava solumak ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız kış aylarında Adalar tatili planlayabilirsiniz. 

İşte Prens Adaları’nda kış veya sonbahar aylarında yapabileceğiniz aktiviteler…

Dilburnu Tabiat Parkı’nda Piknik

Büyükada’nın sevilen piknik lokasyonlarından olan Dilburnu Tabiat Parkı, sakin bir hafta sonu sevdiklerinizle tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Ada içerisinde mangal yakmanın yasak olmadığı ender bölgelerden biri olan Dilburnu Tabiat Parkı’nın aynı zamanda denize kıyısı da bulunuyor.

Sedef Adası Gezisi

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Küçük olması sebebiyle turistlere pek fazla imkan sunmayan Sedef Adası, daha sakin bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi olabilir. Hem yürüyüş yapmak hem de bir şeyler yiyip içmek için fazlasıyla uygun olan Sedef Adası’nda gidebileceğiniz çeşitli mekanlar da bulunuyor.

Büyükada’da Bisiklet Turu

İstanbul Adalar turu yapıp bisiklete binmemek olur mu? Çoğunlukla yaz aylarında bisiklet turları düzenlense de Büyükada, bisikletle gezmek için özellikle sonbaharda ayrı bir güzel oluyor. Doğanın sesleriyle birlikte pedal çevirmeyi sevenlerdenseniz Büyükada’da bisiklet turu yapma fırsatını kaçırmayın!

Heybeliada Değirmen Tepesi’ne Yürüyüş

İstanbul Adaları dendiğinde ilk akla gelen eşsiz doğası oluyor. Heybeliada, doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan! Değirmen Burnu ya da Aşıklar Tepesi olarak da adlandırılan Değirmen Tepesi, İstanbul manzarasını boydan boya görmek için en iyi lokasyonlardan biri.

Prens Adaları Nelerdir? Prens Adası İsmi Nereden Geliyor?

İstanbul’un İncisi Prens Adaları’nda Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
Fotoğraf: Wikimedia Commons

İstanbul’un Marmara Denizi’ne bakan kıyısına yakın olan Prens Adaları, sıklıkla Adalar, İstanbul Adaları veya Kızıl Adalar isimleriyle anılır. Adalar Belediyesi altında irili ufaklı dokuz adadan oluşan bu grup için en çok Prens Adaları tabiri kullanılır. Prens Adaları’nın merkezi Büyükada’dır. Dokuz adanın beşinde yani Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’nda yerleşim vardır. Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası ise sürekli veya düzenli yerleşime ev sahipliği yapmaz.

Günümüzde resmi adı değişse de İstanbul kıyılarındaki adalar tarihte sıklıkla Prens Adaları veya Prensler Adaları olarak anıldı. Bu ismin Bizans İmparatorluğu döneminde soylu kişilerin bu dokuz adaya sürgüne gönderilmesi sebebiyle alındığı düşünülür. Antik dönemlerde ise Demonisi adıyla anılan Prens Adaları, Aristoteles gibi büyük düşünürlerin kitaplarında dahi yer alır.

Kapak Fotoğrafı: Pxhere | boonheels