En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Ülkemizin en güzel şehirleri arasında yer alan Muğla koyları ve plajları ile fazlasıyla öne çıkıyor. Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olan şehir, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi popüler tatil merkezlerini içinde barındırıyor. Bu yönüyle tatilcilerin en sevdiği lokasyonlardan biri olarak görülüyor.

Muğla’da Mutlaka Görmeniz Gereken Koylar

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Pxhere Commons

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olarak görülen Muğla; irili ufaklı, bilinen veya gizli birçok koya ev sahipliği yapıyor. Hazırladığımız Muğla sahilleri ve koyları listemizde hem günübirlik tatilciler için hem de kampçılar için birçok seçenek mevcut. Listemizde yer alan bazı koylara ulaşım zorlu olabilir. Bu sebeple araç kiralamak veya özel aracınızla seyahat etmenizde fayda var. 

Kabak Koyu (Fethiye)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Rawpixel

En bilinen Muğla koyları arasında yer alan Kabak Koyu, uzun yıllardır tatilcilerin uğrak noktası haline geldi. Fethiye’nin sevilen bölgelerinden olan koy, gerçek bir doğa harikası! 200 metrelik küçük bir kumsala ve eşsiz fotoğraflara layık, tertemiz, turkuaz renkli bir denize sahip olan Kabak Koyu, son yıllarda kampçılar tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Küçük yapısı sebebiyle Muğla sakin koylar denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Kabak Koyu, hem uzun süreli hem de kısa süreli tatil için uygun. Bölgede bulunan kamp alanlarında çadırınızı kurup temiz havanın tadını çıkarabilir ya da biraz daha rahat arayanlardansanız çevredeki işletmelerin bungalov tarzı evlerini kiralayabilirsiniz. Kabak Koyu, bir kere gördüğünüzde kesinlikte terk etmek istemeyeceğiniz Muğla koyları arasında yer alıyor.

Nasıl Gidilir?

Faralya Köyü’ne yürüme mesafesinde olan Kabak Koyu’na Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla ulaşılabiliyor. Faralya dolmuşlarına bindikten sonra yürüyebilir veya yine Kabak Koyu dolmuşlarına binebilirsiniz.

Katrancı Koyu (Fethiye)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Fethiye merkeze yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunan Katrancı Koyu, aslında üç farklı alana sahip. Koyun bu bölgeleri günübirlik tatilciler, kampçılar ve piknik yapmak isteyenler tarafından kullanılıyor. Çoğu kişiye göre en güzel Muğla plajları listelerinde her zaman üst sıraya oynayabilecek kadar muhteşem bir doğaya sahip olan Katrancı Koyu, sessiz ve sakin tatil arayanlar için birebir! Çünkü burada hem bir yapılaşma bulunmuyor hem de tabiat parkı bölgesi olmasından dolayı temizliğe son derece dikkat ediliyor. Koyun ağaçlı yollarında uzun uzun yürüyüşler yapabilir, mangal bölgesinde güvenli bir şekilde ateşinizi yakabilir, dingin ve dalgasız denizinde kulaç atabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Koya hem özel araçlarla hem de toplu taşımayla ulaşım mümkündür. Özel araçla Göcek-Fethiye karayolu üzerinden, toplu taşımayla ise Fethiye’den Göcek’e giden minibüsleri kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Ancak minibüs sonrasında yaklaşık 2 kilometrelik bir yolu yürümek zorunda kalacaksınız.

Büyük Samanlık & Küçük Samanlık Koyları (Fethiye)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: fethiyeturticlisesi.meb.k12.tr

Büyük ve Küçük Samanlık, tekne ile ziyaret edebileceğiniz Fethiye koyları arasında yer alıyor. Fethiye ile alakalı fotoğraflarda her zaman kendine yer edinmeyi başaran bu iki koy, birbirinden çok ufak farklarla ayrılıyor. Eğer sessiz ve sakin bir koy tercih ediyorsanız Küçük Samanlık Koyu sizin için daha iyi bir tercih olabilir. Çünkü küçük kardeşinin aksine Büyük Samanlık Koyu’nda piknik, mangal ve çocuk parkları gibi seçenekler de bulunuyor. Ayrıca bu koylar tekne ile ziyaret etmek için fazlasıyla uygun.

Nasıl Gidilir?

Fethiye ile Ölüdeniz arasında yer alan koya sahil kenarındaki yolu takip ederek aracınızla ulaşabilirsiniz. Ayrıca günübirlik tekne turlarıyla da koya ulaşmak mümkündür.

Turunç Pınarı Koyu (Fethiye)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Alexander Annenkov

Muğla koyları haritası arasında genellikle kendine yer bulamayan Turunç Pınarı Koyu, saklı cennetlerden biri olarak görülüyor. Çünkü bu muhteşem koya ne yazık ki karayolu ile ulaşım bulunmuyor. Sıklıkla tekne turları düzenlenen koy, Akdeniz sahillerini dolaşan teknecilerin uğrak noktalarından biri. Endişelenmenize gerek yok! Çoğu Marmaris tekne turu, Turunç Pınarı Koyu’na da uğruyor. Ayrıca eğer dalmayı seviyorsanız Muğla’da en güzel dalış yapılan bölgelerden birinin Turunç Pınarı Koyu olduğunu da unutmayın!

Nasıl Gidilir?

Tekne turları veya dalış turlarına katılarak koya ulaşabilirsiniz.

Çiftlik Koyu (Marmaris)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Pixnio

Marmaris ile Datça arasında kalan Çiftlik Koyu, esas olarak ilçenin en büyük tatil sitesi olan Aktur’un sakinlerine hizmet veriyor. Ancak dışarıdan gelen tatilciler de işletmenin olanaklarından faydalanabiliyor. Marmaris koyları denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Çiftlik Koyu; sessiz ve sakin yapısı, doğa ile uyumu ve tekne turu avantajları gibi yönleriyle öne çıkıyor. Çiftlik Koyu’na gittiğinizde yakında bulunan Kovanlık Koyu’na da uğramayı ihmal etmeyin!

Nasıl Gidilir?

Koya bireysel aracınızla ya da koya yakındaki köye giden dolmuş ile ulaşabilirsiniz. Marmaris’ten kalkan ve Bayıt Köyü’ne giden dolmuşlar ile koya yakın bir bölgede inip, buradan sonrasında otostop çekebilirsiniz.

Kovanlık Koyu (Datça)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Kovanlık Tabiat Parkı içerisinde bulunan bu muazzam koy, her sene binlerce tatilci tarafından ziyaret ediliyor. Şimdiye kadar gördüğümüz koylar içerisinde doğayla en iç içe olan koy olmayı başaran bölge, harika bir plaja ve denize sahip. Ayrıca isterseniz hem günübirlik hem de uzun dönem ziyaretler için uygun olan Kovanlık Koyu’nda bulunan Aktur tatil sitesinin imkanlarından da uygun fiyatla yararlanabilirsiniz.

Palamutbükü Koyu (Datça)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

En güzel Muğla koyları listemizde geldik baş tacına… Palamutbükü Koyu,  Muğla koyları arasında her sene en çok ziyaret edilen koylar arasında yer alıyor. Datça merkeze 25 km uzaklıkta olan bu bölge, yarımadanın en uzun koyu olma unvanıyla Muğla plajları arasında fazlasıyla öne çıkıyor. Buraya gittiğinizde sizi badem ve zeytin ağaçları ile masmavi bir deniz karşılıyor. Çakıl kum karışımı sahili ve korunaklı limanı ile hem yerel halk hem de tatilciler tarafından yoğun ilgi gören koyun etrafında birçok işletme mevcut. Tüm güzelliğine rağmen şunu söylemeliyiz ki amacınız sakin bir yerde kafa dinlemek ise Palamutbükü Koyu size göre değil.

Nasıl Gidilir?

Palamutbükü Koyu’na özel araçla ziyaret önerilse de aynı zamanda feribotla da bölgeye ulaşmak mümkündür.

Kızılbük Koyu (Datça)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Muğla’nın en güzel üç koyu arasında gösterilen Kızılbük koyu, benzerlerinin aksine çok daha küçük bir koy olarak biliniyor. Mesudiye’de bulunan Kızılbük Koyu, Muğla’da gün batımı izlemek için tercih edilebilecek en iyi lokasyonlardan biri. Ayrıca ailesiyle seyahat eden tatilcilerin bir numaralı uğrak noktalarından olmayı başaran koy, sessiz ve sakin yapısıyla huzuru arayanları fazlasıyla tatmin ediyor. Eğer uzun süreli konaklama planlıyorsanız çevrede bulunan işletmelerin uygun fiyatlı bungalov evlerinde kalabilirsiniz.

Kargı Koyu (Datça)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Merkeze en yakın koylardan biri olarak bilinen Kargı Koyu’na 3 kilometrelik bir minibüs yolculuğuyla ya da yürüyerek ulaşmak mümkün. Diğer koyların aksine Kargı Koyu, etrafını saran dağlar sayesinde kapalı koy olma özelliğini taşıyor. Bu sayede çok daha az rüzgara maruz kalıyorsunuz. Günübirlik bir tatil istiyorsanız sahil boyunca dizili şezlong ve şemsiyeler, civarda bulunan işletmeler ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabiliyor. Son yıllarda popülerliği oldukça artan koyun her geçen gün daha da kalabalıklaştığını unutmamak gerekir.

Nasıl Gidilir?

Datça’ya bağlı tatil yeri olan Kargı Koyu’na Datça merkezinden kalkan servislerle ulaşılabilir. Aynı zamanda yürüyerek koya ulaşmak da mümkündür. Datça’ya gittiğinizde bölge halkına danışarak koyun yeri hakkında tarif alabilirsiniz.

Akvaryum Koyu (Bodrum)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Çoğu Muğlalının Bodrum koyları konusunda ilk tercihlerinden biri olmayı başaran Akvaryum Koyu, sahip olduğu tarif edilemez güzelliği sayesinde filmlerden fırlamış gibi duruyor. Bodrum’un Gümbet ve Bitez bölgelerinin arasında yer alan bir yarımada ile Görecik isimli bir iç ada arasında kalan Akvaryum Koyu, Muğla’nın en eşsiz doğal miraslarından biri olarak görülüyor. Bölge halkı suyun inanılmaz berraklığı sebebiyle bu bölgeye Akvaryum ismini layık görmüş. Hem deniz altı yaşamı hem de çevrede bulunan doğal yaşamı incelemek için en iyi lokasyonlardan biri olan Akvaryum Koyu, halen Muğla’nın saklı cennetleri arasında kalmayı başarıyor.

Nasıl Gidilir?

Akvaryum Koyu’na gitmek için Göcek’ten kalkan tekne turlarını edebilirsiniz. Kara ile ulaşımın bulunmadığı koya aynı zamanda kendi özel tekneniz ile de gidebilirsiniz.

Aspat Koyu (Bodrum)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Ortakent Yahşi ile Akyarlar arasında kalan Aspat Koyu’nda Ege’nin en davetkar halini görüyorsunuz. Burası birinci derece sit alanı ve bu yüzden de doğal güzelliğini hala olduğu gibi koruyan yerlerden biri. Denizi turkuaz, plajı ise tamamen kum. İçerisinde yiyecek içeceklerinizi temin edebileceğiniz bir tane işletme bulunuyor. “Kızgın kumlardan serin sulara atlamak istiyorum” diyorsanız Bodrum koyları arasındaki en büyüleyici yerlerden biri olan Aspat Koyu tam da size göre! Çünkü bu bölgenin suyu gerçekten serin! Yalıkavak, Gümüşlük gibi Bodrum koylarına nazaran daha bakir bir bölge diyebileceğimiz, Venedik Kalesi’ne de ev sahipliği yapan Aspat Koyu’nu tatil rotanıza kesinlikle eklemelisiniz.

Nasıl Gidilir?

Kendi özel aracı ile gelenler, Bodrum-Karaincir güzergahı üzerinde koya rahatlıkla ulaşabilir. Toplu taşıma ile koya gitmek isteyenlerin ise Bodrum otogarından kalkan minibüsleri kullanması gerekecektir.

Gemile Koyu (Fethiye)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Muğla’daki en güzel koylar listemizin sıradaki konuğu Gemile Koyu. Listemizdeki diğer koylara kıyasla nispeten daha küçük olan bu tatil bölgesine araçla ulaşım imkanı bulunuyor. Oldukça güzel bir doğaya ve temiz bir denize sahip olan koy yakınlarında kamp alanı da yer alıyor. Gemile Koyu’na giriş için ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Fethiye üzerinden özel aracınızla koyun tam karşısındaki bölgeye geldikten sonra buradan düzenlenen tekne turlarıyla koya gidebilirsiniz. Aynı zamanda turların düzenlendiği bölgeye Fethiye üzerinden toplu ulaşım imkanı da bulunuyor.

Kızılalan Gereme Koyu (Datça)

Muğla’nın en sakin ve güzel tatil bölgelerinden olan Datça’daki rüzgar türbinlerinin hemen yakınında yer alan Kızılalan Gereme Koyu, oldukça büyük sahillere ev sahipliği yapıyor. Araçla ulaşılabilen koy, Muğlalılar arasında berrak ve temiz sularıyla, sakin doğasıyla ünlü. Ancak Gereme Koyu yakınlarında herhangi bir işletme veya WC-duş imkanı bulunmuyor. Bu sebeple hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. Ayrıca Kızılalan Gereme Koyu’nda kamp kurmanın yasak olduğunu da belirtmemiz gerekli.

Nasıl Gidilir?

Gereme Koyu’na toplu ulaşım bulunmamaktadır. Bölgeye toprak ve taşlık yollardan ulaşabildiği için 4×4 özel veya kiraladığınız aracınızla gitmenizle fayda vardır. Yakındaki Kızlan Köyü’nde yerlilerden koya ulaşım hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Kargıcak Koyu (Bodrum)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Bedirhan Okuyan

Muğla sahilleri ve koylarını listelediğimiz yazımızın en gözde lokasyonlarından biri Kargıcak Koyu ile karşınızdayız. El değmemiş Muğla koyları arasında gösterilen Kargıcak Koyu’nun zorlu olsa da plaja ulaştığınızda buna değdiğini hissedeceksiniz. Tertemiz suyu şnorkelle keşfetmek, sessiz sakin bir tatil geçirmek için en iyi duraklarınızdan biri Kargıcak Koyu olabilir. Ancak bölgede WC, duş veya alışveriş imkanı bulunmuyor. Bu sebeple koya hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var.

Nasıl Gidilir?

Kargıcak Koyu’na özel aracınızla ulaşmanız mümkündür. Gereme Koyu’na benzer bir şekilde yolun oldukça bozuk olduğunu belirtmemizde fayda var. Aynı zamanda çeşitli deniz turlarıyla veya Dalyan merkezde Kaunos tur ofisi tarafından günün belirli saatlerinde kaldırılan servis ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Haydar Koyu (Milas)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri

Milas koyları içerisinde en öne çıkanlardan biri olan Haydar Koyu, temiz ve sığ bir denize sahip. Bu yönüyle çocuklu aileler için en iyi tercihlerden biri. Koyda Milas Belediyesi’ne ait bir plaj bulunuyor. Fakat Haydar Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Kamp tatili için de oldukça uygun olan bu koy, rüzgarlı havasıyla biliniyor. Bu gibi nedenlerle Haydar Koyu’na giderken hem rüzgarlı havayı hem de genel ihtiyaçlarınızı gözetmeniz gerekiyor. Yine de Salda Gölü gibi turkuaz rengi denizi, tüm bunlara karşın Haydar Koyu’nu ziyaret etmek için yetip de artıyor.

Zeytinli Kuyu Plajı (Milas)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Muğla’nın en güzel koyları ve plajları listemizde sıradaki tatil lokasyonumuz Zeytinli Kuyu Plajı. Günübirlik tatil için en uygun bölgelerden biri olarak görülen Zeytinli Kuyu Plajı, yerel halk tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Plaja yakın bölgede bulunan yeme-içme noktaları, belediyenin ücretsiz olarak sağladığı şemsiyeler ve temiz havası yönüyle Zeytinli Kuyu Plajı, eşsiz bir Muğla tatilini noktalamak için en iyi tercihlerden biri. 

Ören Plajı (Milas)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Yılmaz Övünç

Muğla plajları arasında en ünlülerden biri olan Ören Plajı, her yıl binlerce tatilciyi ağırlıyor. Özellikle düşük bütçeli tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olarak öne çıkan Ören Plajı, imkanları açısından fazlasıyla yeterli. Kumsal, tamamen halka açık bir şekilde kullanılabiliyor. Sahilin pek çok bölgesinde duş ve WC bulunuyor. Eğer kamp yapmak isterseniz sahile yakın yeşillik bölgelerde çadır kurmaya uygun yerler Ören Plajı’nın avantajlarından biri. 

Orak Adası (Bodrum)

En Güzel Muğla Koyları ve Plajları | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Muğla’nın en güzel tatil bölgeleri arasında kabul edilen Orak Adası, ulaşımın zor olması sayesinde el değmemiş bir doğa harikası. Adaya ulaşım için günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Turkuaz mavisi berrak suyu ve dalış imkanlarıyla birlikte Orak Adası’nda yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Eğer tekne kiralarsanız veya bir tura katılırsanız Orak Adası’na giriş için herhangi bir ücret bulunmuyor.

Akbük Plajı (Milas)

Temiz ve berrak bir suya sahip olan Akbük Plajı’nın sahili taşlardan oluşuyor. Fakat bu taşlar yuvarlak yapıya sahip olmaları sayesinde ayağı rahatsız etmiyor. Bölgedeki diğer plajlara göre çok hızlı bir şekilde derinleşen Akbük Plajı’nda denizde kendine güvenmeyenlerin dikkat etmesinde fayda var.

Muğla Ücretsiz Halk Plajları

Eğer tatilinizi Muğla’da yapmaya karar verdiyseniz dikkat etmediğiniz takdirde oldukça masraflı bir tatil dönemi geçireceğinizi belirtmemizde fayda var. Ancak merak etmeyin, Muğla’da neredeyse her bütçeye uygun bir şekilde tatil yapmak mümkün. Aşağıdaki Muğla ücretsiz halk plajları listemizden herhangi bir plajı ziyaret edebilir, turkuaz mavisi denizin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Bitez Plajı
 • İçmeler Plajı
 • İztutu Plajı (Araç ile ücretli)
 • Belcekız Plajı
 • Turunç Plajı
 • Zeytinli Kuyu Plajı
 • Palamütbükü Plajı

Muğla Koyları ve Plajları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tatil cenneti Muğla, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin odak noktası haline geliyor. Ancak oldukça büyük bir şehir olması sebebiyle tatilciler birçok konuda şüpheye düşebiliyor. Sizin için Muğla koyları ve plajları hakkında sıkça sorulan soruları cevaplandırdık.

Muğla Koylarına Giriş Ücretli Mi?

Muğla koyları giriş ücretleri, genelde hangi lokasyonu ziyaret ettiğinize bağlı olarak değişiyor. Şezlong ve tuvalet gibi hizmetler için bölgeledeki işletmeler belirli bir ücretlendirme talep ederken el değmemiş koylarda ücretsiz bir şekilde denizin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Ancak bu koylara ulaşımın da bir hayli zor olduğunu belirtmemizde fayda var. Gemile Koyu gibi bazı tatil bölgelerinde giriş ücreti talep edilirken koyun işletme dışında kalan bölgelerinde ücretsiz bir şekilde tatil yapmanız mümkün.

Muğla Koylarına Nasıl Gidilir?

Muğla koylarına ulaşmak için çeşitli seçenekler mevcut. Milas-Bodrum veya Dalaman Havalimanlarına uçarak, oradan kiralık araç veya toplu taşıma ile koylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Karayolu tercih edenler için ise Muğla’ya otobüsle seyahat etmek oldukça pratik bir seçenektir. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden düzenlenen otobüs seferleriyle Muğla’ya ulaşabilir ve daha sonra minibüs veya taksi gibi ulaşım araçlarıyla koylara geçebilirsiniz.

Deniz yolunu tercih edenler için ise Bodrum, Marmaris gibi bölgelerden kalkan feribotlar ve teknelerle Muğla koylarını keşfetmek keyifli bir seçenek. Bu şekilde hem deniz yolculuğu yapabilir hem de eşsiz koylara ulaşabilirsiniz.

En Güzel Muğla Koyu Hangisi?

Ülkemizin en eşsiz bölgelerinden olan Muğla koyları, belirli bir sıralamaya tabi tutulamıyor elbette. Ancak bazı gezi ve tur deneyim sitelerinin kullanıcı yorum ve değerlendirmelerini göz önüne alırsak, siz okuyucularımız için yol gösterici olabilecek bir liste hazırlamak mümkün.

Dünyanın en çok kullanılan seyahat uygulamalarından olan TripAdvisor kullanıcılarına göre Muğla’daki en güzel koylar şu şekilde sıralanıyor:

 1. Akbük Koyu
 2. Ovabükü Koyu
 3. Sarsala Koyu
 4. Akvaryum Koyu
 5. Haydar Koyu

Kapak Fotoğrafı: Pxhere Commons