Tekneyle Maviliklere Süzülmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs dünya gündemine oturduğunda tatil planları da başka bir boyut kazandı. İzole bir tatil imkanı vermesi mavi yolculukları bu dönemde bir adım öne çıkardı. Güneşle birlikte denizin kollarına atlamanın, geceleri güverteden yıldızları izlemenin cazibesi bir başka olsa da tekne tatili birçok kişi için oldukça yeni bir deneyim. Tekneyle ilk kez uzun soluklu bir yolculuk planlayanlar için önemli olabilecek noktalara gelin, birlikte bakalım.

Size En Uygun Tekneye Karar Verin

Size En Uygun Tekneye Karar Verin
Fotoğraf / Luke Bender

 

Bir tekne, sadece bir tekne değildir. Tekne kiralamak için araştırma yaparken karşınıza çıkan katamaran, gulet, yelkenli, motoryat gibi seçenekleri görünce şaşırmayın. Tatile kaç kişi çıkacağınız ve bütçeniz belliyse, yeterli sayıda kamarası olan ve rahat edeceğiniz bir tekne seçmeniz gerekir. Gitmek istediğiniz destinasyonlara göre bir tekne kiralama şirketi seçebilir, ekipmanla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Görmek İstediğiniz Koyları Belirleyin

Görmek İstediğiniz Koyları Belirleyin
Fotoğraf / Buğra Karacam

 

Türkiye’nin eşsiz güzellikteki kıyıları tekne tatiliniz için rota çizmeyi hem kolay hem de zor bir hale getirir. Marmaris, Bodrum, Göcek, Fethiye derken kafanız karışabilir. O halde, en çok görmek istediğiniz yerleri belirleyin. Antik kalıntılar ilginizi çekiyor mu? Dalış yapmak istiyor musunuz? Bu sorulara yanıt verirken rotanız da yavaş yavaş oluşmaya başlar. Aynı zamanda rotanın belirlenmesi, kumanyaları nerelerden temin edebileceğiniz, geceleri nerelerde demir atacağınız ve yakıt ikmalini nereden yapacağınız sorularına da cevap verir. 

Az Kıyafet Götürün ve Rahat Ayakkabılar Seçin

Az Kıyafet Götürün ve Rahat Ayakkabılar Seçin
Fotoğraf / Michal Janek

 

Kamaranızda bavulunuzu koyacak yer konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, az ama öz bir kıyafet listesiyle yola çıkmanızda fayda var. Tekne tatilinde alınması gerekenler arasında mayo, şort, tişört, elbise, yumuşak tabanlı rahat bir terlik, doğa yürüyüşleri için spor ayakkabı ile ince ve rahat bir pantolon, her ihtimale karşı uzun kollu ince bir hırka ya da sweatshirt sayılabilir. Havlu, şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremini de eklerseniz listeniz tamamlanmış sayılır. 

Menüyü Önceden Hazırlayın

Menüyü Önceden Hazırlayın
Fotoğraf / Nerise Gökpınar

 

Teknelerde yiyecek ve içecekler sizin tarafınızdan karşılanır ve mürettebat tarafından hazırlanır. Buna göre birlikte tatile çıkacağınız kişilerin damak tadına da hitap eden bir menüyü önceden planlayıp mürettebatla paylaşmak gerekir. Pek tabii, eğer varsa, uğrayacağınız koylardaki restoranlarda da rezervasyon yaptırabilir, yerel lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Rotanızı belirledikten sonra bölgedeki restoranları araştırmayı da unutmayın.

Teknede Tedbiri Elden Bırakmayın

Teknede Tedbiri Elden Bırakmayın
Fotoğraf / Bobby Burch

 

Teknedeyken dikkat etmeniz gereken bazı konular var, elbette. Mesela hava rüzgarlıysa güverteye çıkmamanız önerilir. Sert tabanlı ve topuklu ayakkabılar teknenin zeminine zarar verdiği için tabanı yumuşak terlik ve sandaletler giymeniz tavsiye edilir. Teknenin çalışmasını sağlayan donanımdan mümkün mertebe uzak durmaya, tekne henüz demir atmamışken denize atlamamaya, gereksiz yere su ve elektrik harcamamaya dikkat etmeniz gerekir.

Küçük Detayları Atlamayın

Küçük Detayları Atlamayın
Fotoğraf / Channey

 

“Ne olur, ne olmaz” maddesine geldi sıra. Tekne tatili ihtiyaç listesi içerisinde gerekli olabilecek ilaçlar, sinek kovucu, telefon için su geçirmez bir kılıf, taşınabilir şarj cihazı, Bluetooth hoparlör, şnorkel, deniz gözlüğü, keyifli bir kitap da olmalı. İhtiyacınız olan bakım ve kozmetik ürünlerini seyahat boy şişe ve kutularda taşımanız ise yerden tasarruf etmenizi sağlar. Su sporlarıyla ilgileniyorsanız, teknede buna uygun ekipman olup olmadığını sormayı da ihmal etmeyin.