İstanbul’un Saklı Koyları Ve Plajları

İstanbul’un Saklı Koyları Ve Plajları

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2023

İstanbul’da yaşayan ve şehirden ayrılamayan kişiler yazın şehirde bulunan koy ve plajlarda vakit geçirmeyi tercih eder. Ancak şehrin kalabalığı insanlar tarafından popüler olan plajların ve koyların kalabalıklaşmasına neden olur. Sakin bir yerden denize girmek ve güneşlenmek isteyen kişiler ise şehirdeki saklı cennetlerin arayışın girerler. İstanbul’un saklı koyları ve plajları nelermiş gelin, birlikte bakalım…

İstanbul’daki Saklı Koylar

Denizlerin kara içine doğru oluşturduğu girintiler, koy veya körfez olarak isimlendirilir. İstanbul sahip olduğu denizler sebebiyle çok sayıda koya sahip bir şehirdir. Bu koyların bir bölümü insanlar tarafından keşfedilmiş ve denize girmek için sıklıkla tercih edilen yerler olmuştur. 

Ancak buna rağmen İstanbul’da görece daha az kalabalık olan bazı saklı koylar ve plajlar da bulunur. İşte Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası’ndaki saklı koylar…

İstanbul Avrupa Yakası Saklı Koylar

İstanbul’un Saklı Koyları Ve Plajları
Tarabya Koyu

Fotoğraf: Verda Akpınar

Avrupa Yakası’ndaki saklı koylar özellikle bölgenin kuzeyinde konumlanır. Bazı koylar giriş ücreti uygulaması olan işletmelere sahipken bazı koylara ücretsiz giriş yapmak mümkün olur.

 • Büyük Liman Koyu: Avrupa Yakası’ndaki saklı koylardan ilki olan Büyük Liman Koyu, Sarıyer ilçesinde bulunur. Bu koya kara yoluyla ulaşmak zor olduğundan deniz seferleri düzenlenir. Koyda gözlerden uzak vakit geçirmek isteyenler Sarıyer’den kalkan deniz araçlarına binerek koya ulaşabilir. Toplu taşıma araçlarıyla koya ulaşmak isteyenlerin ise patika yollardan yürümesi gerekir. 
 • Karaburun Koyu: Arnavutköy’de bulunan Karaburun Koyu’nun İstanbul’a uzaklığı 25 km üzerindedir. Kilyos Plajı’na yakın konumda olan koy, şehrin saklı cennetlerinden birisidir. Koyda bulunan temiz ve eşsiz kumsal denize girmek isteyenleri için vazgeçilmez alanlardandır. Ayrıca bu koy kano, yamaç paraşütü ve sörf gibi sporların yapılabileceği bir yerdir.
 • Tarabya Koyu: Tarabya Koyu Avrupa Yakası’nda denize girmek isteyen kişilerin tercih edebileceği koylardandır. Sarıyer ilçesinde bulunan bu bölge, eşsiz manzarası ile insanların dikkatini çeker. Hafta sonlarında tercih edilebilecek Tarabya Koyu; çiftler, aileler ve çocuklu aileler için uygundur. Tarabya İstanbul’da bulunan ücretsiz koylar arasındadır.
 • Uzunya Koyu: Avrupa Yakası’nda saklı kalmış son koy ise Uzunya Koyu’dur. Kilyos’ta bulunan Uzunya Koyu’nda bulunan plaj kumludur ve ayrıca insanların zaman geçirmesi için çimenlik alan vardır. 

İstanbul Anadolu Yakası Saklı Koylar

İstanbul’un Saklı Koyları Ve Plajları
Elmasburnu Koyu

Fotoğraf: Özgür Belen/Foursquare

Avrupa Yakası’nda olduğu gibi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda da saklı kalmış koylar vardır. Bu koylar insan kalabalığından uzak vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih edilir. 

Sakin koy arayan kişilerin tercih edebilecekleri Anadolu Yakası koylar şunlardır;

 • Saklıkoy: Saklıkoy Şile’ye bağlı Kabakoz Köyü’nde bulunan bir koydur. Koyun şehre uzaklığı 70 km’dir. Ancak Şile’ye yakın bir semtte oturan kişiler tarafından sakin bir ortam için tercih edilir. Koyun bulunduğu alanda halk plajı ve ücretli plajlar vardır. 
 • Şuayipli Koyu: Şuayipli Koyu Anadolu Yakası’nda gizli kalmış koylardan biridir. Şile’de bulunan koyda 3 km uzunluğunda bir kumsal bulunur. Girişin ücretsiz olduğu koyda güneşlenmek için şemsiye ve şezlonga ücret ödemek gerekir.
 • Elmasburnu Koyu: Elmasburnu Koyu sakin bir ortamda denize girmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir koydur. Beykoz’da bulunan koyda denize girmek, kamp yapmak, piknik yapmak ve doğa yürüyüşü yapmak mümkündür. Koy, tabiat parkı içerisine yer aldığından doğada keyifli vakit geçirmek mümkün olur. 
 • Kilimli Koyu: Şile ilçesinde bulunan Kilimli Koyu sakin ortamda denize girmek ve güneşlenmek isteyenlerin tercih edebileceği bir bölgedir. Kilimli’de denize girmek dışında kamp yapmak, restoranda yemek yemek ve duş alma imkanı da bulunur. 
 • Kadırga Koyu: Anadolu Yakası’nda gizli kalan koylar arasında yer alan Kadırga Koyu Şile’de bulunur. Kayalıklara sahip olan koyda eşsiz deniz manzarasını izlemek ve yüzmek mümkündür. Ayrıca bu koy, kamp yapmak için ideal bir destinasyon olarak değerlendirilir.

İstanbul’daki Saklı Plajlar

İstanbul çok sayıda plaja sahiptir ve yaz sezonunun gelmesiyle plajlar insan kalabalığından geçilmez. Yüzmek isteyen ancak kalabalık ortamı tercih etmeyen kişiler sakin plajların arayışına girerler. Şehirde saklı kalmış ve sakin bir ortama sahip olan ise birden fazla plaj vardır. 

İstanbul Avrupa Yakasındaki Saklı Plajlar

İstanbul En Güzel Plajlar: Cilingöz
Çilingöz Plajı

Fotoğraf: Hazel YZBK/Foursquare

Avrupa Yakası saklı plajlar arasında öne çıkan destinasyonlar şu şekildedir:

 • Uzunya Plajı: Kilyos’ta bulunan Uzunya Plajı saklı kalan adreslerdendir. Karadeniz’e komşu olan bu plaj Karadeniz sularında yüzmek isteyenler tarafından tercih edilir. Uzunya Plajı’na girmek isteyen kişiler hafta sonu için 110 TL hafta içi ise 70 TL ödeyerek giriş yaparlar.
 • Çilingoz Plajı: Çilingoz Avrupa Yakası’nda gidilebilecek saklı plajlardandır. Çatalca ilçesinde bulunan bu plaj Karadeniz sularında yüzmeyi tercih eden insanlar tarafından tercih edilir. 
 • Karacaköy Evcik Plajı: Çatalca’ya 35 km uzaklıkta konumlanmış olan Karacaköy Evcik Plajı henüz keşfedilmemiş olan plajlardandır. Bu nedenle temiz kumsal ve denize sahiptir. Denizin temizliği Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonunda mükemmel derece temiz olarak ifade edilmiştir. Ayrıca bu plaja gelen kişiler Evcik Kilisesi ve Anastasios Surları sayesinde tarihi yolculuk yaparlar.
 • Ormanlı Plajı: Ormanlı Plajı Çatalca ilçesinde yer alan saklı plajlardandır. Uzun olan plajın kıyısı taşlarla kaplıdır. Bu plajın ilçeye uzaklığı ise 35 km’dir. Denize girmek için bu plajı tercih edecek kişilerin yüzerken dikkatli olması gerekir. Çünkü bu bölümde akıntı mevcuttur.

Avrupa Yakası’nda yer alan saklı plajları görmek isteyenlerin plajlara hem hafta sonu hem de hafta içi ulaşım sağlaması mümkündür. Plajlar, hafta sonları insanlar tarafından daha çok tercih edilir. Bu nedenle plajlara hafta sonu giriş ücretleri hafta içine oranla daha yüksek görülür. 

İstanbul Anadolu Yakasındaki Saklı Plajlar

İstanbul En Güzel Plajlar: Akçakese
Akçakese Koyu

Fotoğraf: Serhat Karabulut

İstanbul’un Anadolu Yakası çevresinde çok sayıda plaj vardır. Bu plajlardan bazıları insanlar tarafından yaygın tercih edilerek popüler hale gelmiştir. Bu nedenle oldukça kalabalıktır. Anadolu Yakası’nda kalabalık olmayan plaj arayanlar veya yer bulamayan kişilerin tercih edebilecekleri saklı plajlar ise şunlardır:

 • İmrenli Plajı: İmrenli Plajı Şile ilçesinde bulunur ve kumlu plajdır. Bu plajda çok sayıda işletme bulunur ve plaj imkanlarından yararlanmak isteyenler istedikleri işletmeyi tercih eder. Ulaşımın kolay olduğu plajın denizi de temizdir.
 • Akçakese Plajı: Akçakese Plajı Şile’de bulunan diğer bir plajdır. Şile’ye uzaklığı 17 km olan plajın ücretli ve ücretsiz alanları mevcuttur. Bu plajın bulunduğu alanda kumsalda güneşlenmek veya denize girmek dışında kamp yapmak da mümkün olur. 
 • Sahilköy Plajı: Sahilköy Plajı, Şile’nin Koca İskele mevkiinde bulunur. Denize girmek için bu plaja gelen kişilerin konaklama yapma imkanı vardır. Konaklama için bungalov evler bulunur.
 • Sofular Plajı: İstanbul’un saklı plajları arasında Şile’deki Sofular Plajı bulunur. Bu plaj ilçe merkezine 15 km uzaklıkta olup plaj uzunluğu 2300 metredir. Bu plajda bulunan işletmelerden şemsiye, şezlong ve havlu gibi eşyaları satın almak mümkündür. Girişin ücretsiz olduğu plaja araçlarıyla gelen kişiler ücret öderler. Araç girişleri için talep edilen ücret ise 50 TL’dir.
 • Kızılcaköy Sahili: Anadolu Yakası’nda saklı kalmış plajların sonuncusu Kızılcaköy Sahili’dir. Bu sahilin uzunluğu 2 km ve şehre uzaklığı 1,5 saattir. Denize girmek için bu sahili tercih eden kişiler işletmelerden yararlanma imkanı bulurlar. Bu işletmelerden şemsiye ve şezlong kiralanabileceği gibi restoranda yemek yemek de mümkündür.

Anadolu Yakası’nda saklı kalmış plajların geneli Şile ilçesinde bulunur. Bunun nedeni Şile’nin İstanbul merkezinden uzak konuma sahip olması ve insanların buraya hızlı ulaşım sağlayamamasıdır. Bu plajların daha yoğun olduğu zamanlar bu nedenle daha çok hafta sonları olur.

İstanbul’da Keşfedilmemiş Plajlar

İstanbul Keşfedilmemiş Plajlar: Uzunya Plajı
Uzunya Plajı

Fotoğraf: Yeşim/Foursquare

İstanbul’da insanlar tarafından tam anlamıyla keşfedilmemiş ve güzelliğini kaybetmemiş plajlar bulunur. Bu plajlar yaygın tercih edilen plajlara göre daha az kişi tarafından tercih edilir. Böylelikle insan kalabalığına rastlanmaz. 

İstanbul’da bulunan ve henüz keşfedilmemiş plajlar şunlardır:

 • Poyrazköy Plajı
 • Uzunya Plajı
 • Akçakese Plajı
 • Çilingoz Plajı
 • Sofular Plajı

İstanbul’da Suyu En Temiz Plajlar

İstanbul Keşfedilmemiş Plajlar: Uzunkum Plajı
Uzunkum Plajı

Fotoğraf: Esra/Foursquare

İstanbul’un kalabalık bir şehir olması, şehirde bulunan plajların sularının kirli olmasına neden olur. İnsanların plaj çevresine çöp atmaları, denize girerken temizliklerine dikkat etmemeleri ve diğer etkenler, suların kirli olmasına neden olur. Ancak İstanbul’da temiz kalan plajları bulmak da mümkündür. 

İstanbul’daki en temiz plajlar olarak şu bölgeler öne çıkar:

 • Sofular Plajı
 • Sahilköy Plajı
 • Uzunkum Plajı
 • Ayazma Plajı
 • Poyraz Plajı
 • İmrenli Plajı
 • Kumluk Plaj

Kapak Fotoğrafı: Hakan/Foursquare