İstanbul’un Saklı Koyları Ve Plajları

İstanbul’un Saklı Koyları ve Plajları

Yaz geldi! Hepimizin bir yerlere kaçmak istediği bir gerçek. Peki ya İstanbul’da yaşayan ve şehirden ayrılamayan kişiler ne yapacak? İstanbul plajları böyle dönemlerde dolup taştığı için, İstanbul sakin sahiller tercih ederek denize girmek ve güneşlenmek isteyenlerden olabilir. İstanbul’a yakın koylar nereler, İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı birçok yeri bu yazımızda sizinle paylaşmak istedik. 

İstanbul’daki Saklı Koylar

İstanbul denizle çevrelenmiş bir şehir olduğu için çok sayıda koya sahip bir yer. İstanbul’a yakın koylar bir kısmı keşfedilmiş, denize girmek için belki de en güzel yerler. İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arasında İstanbul’daki koylar hangileri öncelikle bunlara bakalım. 

İstanbul Avrupa Yakası Saklı Koylar

istanbul plajları
Fotoğraf: BeachSearcher

Avrupa Yakası’nda İstanbul’a yakın koylar var tercih edebileceğiniz. Bazılarında giriş ücreti karşılığında girebileceğiniz işletmeler bulunuyor bazı koylar ise tamamen ücretsiz bir şekilde vakit geçirmeye uygun. Vermiş olduğumuz bilgilerden yola çıkarak tercihinizi yapıp İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı keyfi yaşayabilirsiniz. 

 • Büyük Liman Koyu: Sarıyer’deki Büyük Liman Koyu İstanbul’a yakın koylar arasında sakinlik arıyorsanız tercih edebileceğiniz ilk yer. Her şeyden önce söyleyelim ki bu koya ulaşım karayoluyla zorlu olduğu için Büyük Liman Koyu’na deniz seferleri düzenleniyor. İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arayanlar ve gözlerden uzakta vakit geçirmek isteyenler Sarıyer’den hareket eden deniz araçları ile İstanbul’un Ölüdeniz’i olarak adlandırılan koya ulaşabilir. Tercihiniz toplu taşıma veya araç olacaksa belirli bir yerden sonra patika yollardan yürümeniz gerektiğini unutmayın. 
 • Karaburun Koyu: Arnavutköy’deki Karaburun Koyu, İstanbul’a yakın koylar içinde bir diğer önerimiz. Kilyos Plajı’na yakın konumdaki koy, şehrin saklı cennetlerinden. Temiz ve eşsiz kumsalı ile İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arayanların tercihlerinden Karaburun Koyu, kano, yamaç paraşütü ve sörf gibi spor imkanı da sunuyor.
 • Tarabya Koyu: Sarıyer’in eşsiz manzaralı Tarabya Koyu, İstanbul’daki koylar arasında tercih edebileceğiniz bir diğer nokta. Çiftler, aileler ve çocuklu aileler için uygun bu koy özellikle hafta sonları tercih edilebilir. 20 metrelik ince kumlu sahil şeridi boyunca zaman geçirebileceğiniz kafe ve restoranlar olduğunu da hatırlatalım. Amacınız yüzmek değil, İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirmek istiyorsanız da rotanızı Tarabya Koyu’na çevirebilirsiniz. 
 • Uzunya Koyu: İstanbul’daki koylar arasında Uzunya Koyu, kumlu plajı ve insanların vakit geçirebileceği çimenlik alanları ile Avrupa Yakası’nda İstanbul’da denize girilecek sakin yerler içinde. İstanbul’da tatil havasını hissetmek, deniz-kum-güneş üçlüsünün tadını yaşamak istiyorsanız Demirciköy’deki Uzunya Koyu’na mutlaka göz atın! 
 • Marmaracık Koyu: İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirebileceğiniz Marmaracık Koyu, Rumeli Hisarı’nın Karadeniz kıyısında. Karadeniz’in hırçın dalgalarının aksine sakin ve sığ denizi ile bilinen koy, çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenlere de önerimiz. Burada ister denize girip serinleyin, ister balık tutun, ister ağaçların arasında doğanın sesine kulak verin. Tercih sizin! 

İstanbul Anadolu Yakası Saklı Koylar

istanbul koyları
Fotoğraf: Şuayipli Köyü Turizm ve Kalkındırma Derneği

Avrupa Yakası’nda İstanbul’a yakın koylar olduğu gibi Anadolu Yakası’nda da insan kalabalığından uzakta vakit geçirmek isteyebileceğiniz koylar var. İstanbul’da sessiz sakin denşiz kenarı arayanların tercih edebilecekleri İstanbul’daki koylar ise şöyle;

 • Saklıkoy: Şile’nin Kabakoz Köyü’ne bağlı Saklıkoy, şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede. İstanbul’un yanı başındaki bu koy, özellikle Şile civarında oturanların denize girmek için tercih ettiği yerlerden. Ailece deniz keyfi yaşamak isteyenler İstanbul’dan uzaklaşamıyorsa burayı tercih edebilirler. 
 • Şuayipli Koyu: Anadolu Yakası’nda İstanbul’a yakın koylar arasında gizli kalmış seçeneklerden biri Şuayipli Koyu. 3 kilometrelik kumsala sahip koya ücretsiz olarak giriş yapabilir; dilerseniz ücret karşılığında şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. 
 • Elmasburnu Koyu: İstanbul’daki koylar içinde Elmasburnu Koyu, hem İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arasında hem de kamp yapmak, piknik organize etmek, doğa yürüyüşü için de çok uygun bir yer. Tabiat parkı içinde yer alan Elmasburnu Koyu, doğada keyifli vakit geçirmek isteyenlere önerimiz. 
 • Kilimli Koyu: Şile ilçesindeki koylardan bir diğer önerimiz Kilimli Koyu. İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirmek, yüzmek ve güneşlenmek için tercih edebileceğiniz koyda kamp yapabilir, bölgedeki restoranda yemek yiyebilir ve duş imkanlarından yararlanabilirsiniz. 
 • Kadırga Koyu: Dürüst olmak gerekirse Kadırga Koyu İstanbul’un saklı cennetlerinden biri değil. Şehir dışında yaşayanların dahi bildiği Kadırga Koyu, buna rağmen İstanbul sakin sahiller arasında. Çocuklu aileler ve iyi yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilecek koy, İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirmek, kumsal keyfi yapmak isteyenlere önerimiz. 

İstanbul’daki Saklı Plajlar

Yaz sezonunda İstanbul’da denize girebileceğiniz plajların büyük kısmı insan kalabalığından geçilmiyor. Yüzmek isteyen ancak kalabalık ortamı tercih etmeyen kişiler İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arıyor. Şehirde saklı kalmış, huzurlu ortama sahip plajlar da yok değil. Daha az bilinen plajlarda, yaygın olarak tercih edilen yerlere kıyasla insan kalabalığına rastlamak daha düşük bir ihtimal. 

Avrupa Yakası İstanbul’daki Plajlar

istanbul sakin plajlar
Fotoğraf: Wikimedia

Avrupa Yakası İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı yerler şu şekilde:

 • Uzunya Plajı: Kilyos’taki Uzunya Plajı, İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arasında. Karadeniz’in sularında yüzmek isteyenlerin tercih ettiği Uzunya Plajı’na hafta içi 200, hafta sonu 300 TL ödeyerek girebilirsiniz. Eğer yaz sezonu boyunca İstanbul sakin sahiller rotanızda olacaksa 5000 TL karşılığında kart sahibi olarak sezon boyunca plajdan yararlanabilirsiniz. Üstelik yanınızda bir yetişkin, iki çocuk da götürebiliyorsunuz bu ücret kapsamında. 
 • Çilingoz Plajı: Avrupa Yakası’nda gidilecek nispeten saklı plajlardan bir diğeri Çilingoz Plajı. Çatalca ilçesindeki plaj, İstanbul sakin sahiller arayanların Karadeniz kıyısında vakit geçirebileceği yerlerden. Unutmamanız gereken denizin oldukça dalgalı olduğu. 
 • Karacaköy Evcik Plajı: İstanbul sakin sahiller arasından bir diğer önerimiz yine Çatalca’dan geliyor. Henüz keşfedilip çok kalabalık olmamış bu plaj, temiz kumsala ve temiz denize sahip. Eğer İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirmek istiyorsanız buraya gelebilir, gelmişken Evcik Kilisesi ve Anastasius Surları’nı görebilirsiniz. 
 • Ormanlı Plajı: Çatalca’dan son bir önerimiz Ormanlı Plajı olacak; fakat İstanbul’da denize girilecek sakin yerler önerisi olarak değil, İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirmek için. Uzun bir plaj kıyısına sahip Ormanlı Plajı taşlık bir sahile sahip ve burada deniz oldukça akıntılı. Bu sebeple denize yakın olup vakit geçirmek istiyorsanız burayı listenize alabilirsiniz. 

Anadolu Yakası İstanbul’daki Plajlar

Anadolu Yakası’nda yüzmek için çok sayıda plaj var. Bunların bir kısmı günden güne popüler hale gelip sıklıkla tercih edilmeye başlasa da, İstanbul sakin sahiller arıyorsanız vakit geçirebileceğiniz plajlar da bulunuyor Anadolu Yakası’nda. İşte sizlere seçtiğimiz Anadolu Yakası İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı yerler…

 • İmrenli Plajı: Şile’nin kumluk plajlarından biri ile İstanbul sakin sahiller önerimize başlayalım. İmrenli Plajı ulaşımın kolay olduğu, denizi temiz yerlerden. Plajda birçok işletme yer alsa da, İstanbul için oldukça sakin bir nokta denize girmek için. Üstelik şezlong, şemsiye, tuvalet, duş ve cankurtaran hizmetleri de bulunuyor. 
 • Akçakese Plajı: Şile merkezine 17 kilometre mesafede yer alan Akçakese Plajı ile devam edelim. Ücretli ve ücretsiz alanlara sahip bu plaj, İstanbul’da sessiz sakin deniz kenarı vakit geçirebileceğiniz yerlerden. Plajda kumsalda güneşlenebilir, denize girebilir ve hatta kamp yapmayı seviyorsanız kamp yapabilirsiniz burada. Üstelik burada deniz, Karadeniz’in birçok bölgesine kıyasla sığ ve sakin. 

 • Sahilköy Plajı: Şile’nin Koca İskele mevkiindeki Sahilköy Plajı, İstanbul’da denize girilecek sakin yerler arasından bir diğer önerimiz. Burada denize girebileceğiniz gibi, İstanbul’a yakın bir yerlerde konaklayarak deniz keyfi yaşamak istiyorsanız Sahilköy Plajı’nda yer alan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. 
 • Sofular Plajı: İstanbul sakin sahiller içinde bir diğer önerimiz Şile’ye 15 kilometre mesafede yer alan Sofular Plajı. Burası 2024 yılında İstanbul’da yer alan tek mavi bayraklı plaj. Sofular Plajı’nda denize girebileceğiniz gibi, doğayla iç içe vakit geçirme fırsatı da yakalıyorsunuz. Plajla ilgili aklınızda tutmanız gereken, plaj kullanımı ücretsiz olsa da araçla giriş yapanlardan 150 TL otopark ücreti alındığı ve piknik masalarını kullanmanın 10 TL olarak belirlendiği. 
 • Kızılcaköy Sahili: İstanbul sakin sahiller konusunda Anadolu Yakası’nda bir diğer saklı kalmış plaj Kızılcaköy Sahili. Yaklaşık 2 kilometrelik sahil uzunluğuna sahip plaj, denize girmek için tercih edebileceğiniz yerlerden. Üstelik sahildeki işletmelerden şezlong-şemsiye kiralayabilir veya restoranda yemek yiyebilirsiniz. 

Anadolu Yakası İstanbul sakin sahiller ve İstanbul’da denize girilecek sakin yerler genel olarak Şile bölgesinde bulunuyor. Nedeni, Şile’nin İstanbul merkezinden uzak olması ve özel araç olmadığı sürece hızlı bir ulaşım sağlanamaması. Tahmin edersiniz ki, hafta sonu tatilinden dolayı plajlar hafta içine göre daha kalabalık olabiliyor. 

İstanbul’daki Suyu En Temiz Plajlar

İstanbul'da nerede denize girilir
Fotoğraf: Uzunkum Beach

Kalabalık şehirlerde deniz suyunun ve plajın kirli olma ihtimali yüksek. İstanbul da büyük ve oldukça kalabalık bir şehir olduğu için, şehirde bulunan plajlar gittikçe kirleniyor. İnsanların plaj çevresine çöp atması, denize girerken hijyenlerine dikkat etmemesi ve bunun gibi pek çok etken, suların ve plajların kirli olmasına sebep oluyor. Ancak İstanbul sakin sahiller ve temiz plajlar bulmak da mümkün. 

İstanbul’daki en temiz plajlar ise şu şekilde:

 • Sofular Plajı
 • Sahilköy Plajı
 • Uzunkum Plajı
 • Ayazma Plajı
 • Poyraz Plajı
 • İmrenli Plajı
 • Kumluk Plajı

 

Kapak Fotoğrafı: Hakan/Foursquare