Türkiye’de Bulunan En Temiz 20 Plaj

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Normalleşme sürecinin devam etmesi ve yaz mevsiminin de gelmesiyle beraber tatil planları hız kazandı. Kurban Bayramı tatile çıkmak için en güzel fırsatlardan biri. Ancak tatil planları yaparken pandeminin sürdüğü gerçeğini de unutmamak gerekir.

Yeni Normalde En Önemli Nokta: Temizlik

İçinde bulunduğumuz salgın dönemi nedeniyle en çok ihtiyacımız olan şeylerden biri hijyen. Türkiye bu konuda şanslı ve seçenek açısından da zengin bir ülke. Enuygun.com’un bu temizlik arayışına hizmet ederek bir araya getirdiği Türkiye’nin en temiz 20 plajına gelin birlikte göz atalım.

Kaputaş Plajı-Antalya

Kaputaş Plajı-Antalya

Dünya basınında Türkiye’nin en güzel plajı olarak kendisine yer bulan Kaputaş Plajı, ulaşım açısından biraz zorluyor. Ancak belki de bu ulaşım zorluğu, plajı bu kadar özel kılıyor. Turkuazın en güzel tonuna sahip plaj, kalabalıktan arınmış olduğu için tertemiz kalıyor.

Patara Plajı, Antalya

Patara Plajı, Antalya

Patara’nın 2020 Turizm Yılı teması olarak belirlenmesi ile Patara Plajı da dikkatleri üzerine çekti. İngiliz gezi yazarlarının Avrupa’nın en temiz plajı olarak seçtiği Patara Plajı, Patara Antik Kenti’nin hemen yanında 12 km boyunca uzanıyor. Sığ denizi ve harika manzarası ile birçok kişinin tercih sebebi.

Çıralı Plajı, Antalya

Çıralı Plajı-Antalya

Çıralı Plajı’nın tertemiz olmasının en önemli sebebi tarihi ve doğal güzellikleri ile meşhur Çıralı’nın sit alanı olarak korunması. Orman ve denizin bir arada olduğu bu cennet plaj, The Guardian’ın da dikkatini çekmiş olacak ki Patara Plajı’nın ardından en temiz plaj olarak seçildi.

Kalkan Plajı-Antalya

Kalkan Plajı-Antalya

Dağlardan gelen kaynak suları ile cam gibi berrak bir denize sahip Kalkan Plajı. Plajın hem denizi hem de sahili çakıl taşları ile dolu. Böylece gelen dalgadan sonra da denizin görüntüsü bulanıklaşmıyor, her daim pırıl pırıl bir görünüm sunuyor. Kalkan’ın merkezinde bulunması ile ulaşım kolaylığı da sağlıyor.

Kleopatra Plajı-Alanya

Kleopatra Plajı-Alanya

Alanya’nın en önemli sembolü olan Alanya Kalesi’nin eteğinde yer alan Kleopatra Plajı adeta  kayalarla çevrili bir havuz gibi görünüyor. Adı ise bir efsaneye dayanıyor. Efsaneye göre, Romalı bir general tarafından Alanya ve etrafı Kleopatra’ya hediye edilmiş. Güzelliğiyle nam salan Mısır kraliçesi Kleopatra banyo yapmak için sıklıkla bu plajın denizini tercih edermiş. Mavi bayraklı bu plajın denizi o kadar berrak ki suyun dibini kolayca görebilirsiniz.

İztuzu Plajı-Ortaca

İztuzu Plajı-Ortaca

Temizliği dünyaca bilinen bir başka plaj ise Ortaca’da bulunan tatlı ve tuzlu suyun etrafını çevrelediği İztuzu Plajı. 4.5 km uzunluğundaki bu harika plaj aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarına da ev sahipliği yapıyor. Plajın en dikkat çekici özelliklerinden olan kaplumbağaların konforunun sağlanması açısından akşam 8 ile sabah 8 arasında denize girmek yasak.

Kelebekler Vadisi-Fethiye

Kelebekler Vadisi-Fethiye

Fethiye’den hareket eden tekneler ile ulaşım sağlayabileceğiniz Kelebekler Vadisi 350 metreye kadar uzanan dev kayalıklar ile çevrili doğanın içinde bulunan bir cennet. Berrak denizi ve masmavi manzarası ile kendisine hayran kalmamak neredeyse imkansız.

Ölüdeniz-Fethiye

Ölüdeniz-Fethiye

Sakin ve sığ bir denizi olmasına rağmen su seviyesinin devamlı olarak alçalıp yükselmesi ile denizi her daim temiz kalan Ölüdeniz, Mavi Bayrak ödülüne de sahip bir plaj. 2006 senesinde bir Alman gazetesinin yaptığı oylamada dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz, Türkiye’nin dünyaca bilinen en meşhur plajlarından biri.

Kleopatra Plajı -Sedir Adası

Kleopatra Plajı-Sedir Adası

Sedir Adası’nda bulunan plajın adına dair söylentiler bulunuyor. Söylenenlere göre Antonius, Kleopatra için Mısır’dan gemilerle bu plaja kum getirmiş. Efsanelere konu olmaya layık bir güzelliğe sahip olan plajın altın sarısı kumları ülkemizin başka hiçbir yerinde bulunmuyor. Haliyle böyle özel bir plajı korumak için bazı önlemler alınmış. Örneğin plaja terliklerle girmek, plajdan kum götürmek ve kumların olduğu yerlerde güneşlenmek yasak.

İncekum Plajı-Marmaris

İncekum Plajı-Marmaris

Kendinizi egzotik bir adadaymış gibi hissetmenizi sağlayacak İncekum Plajı, Kleopatra Plajı’nın karşısında yer alıyor. Sit alanı olarak belirtilen plajın doğallığı da bu sayede korunuyor. İnce ve yumuşak kumlara sahip olan plaja traktörler aracılığıyla ulaşıp sığ ve pırıl pırıl denizinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ortakent Kargı Plajı-Bodrum

Ortakent Kargı Plajı-Bodrum

Camel Beach adı ile de bilinen Ortakent Kargı Plajı incecik kumları ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Plaj öyle ilginç bir kumsala sahip ki kumlarda dünyada benzeri nadir bulunan zambaklar bulunuyor. Bodrum’dan hem araçla hem de tekne ile ulaşım imkanına sahip olan bu plaj mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sarımsaklı Plajı-Ayvalık

Sarımsaklı Plajı-Ayvalık

Ayvalık denilince akla gelen yerlerden biri olan Sarımsaklı Plajı 7 km’lik bir kumsala sahip. Gün doğumundan gün batımına kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz plaj aynı zamanda kumsalındaki radyasyon etkileşimleri sayesinde Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyanın en iyi kumları arasında kendisine yer buluyor.

Kadırga Koyu Plajı-Assos

Kadırga Koyu Plajı-Assos

Berrak, sakin denizi ve taşlık plajı ile adından söz ettiren Kadırga Koyu Assos’un en güzel koyu olarak biliniyor. Doğanın içinde masmavi bir deniz ile misafirlerini karşılayan plaja otobüs veya aracınız ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akvaryum Koyu-Bozcaada

Akvaryum Koyu-Bozcaada

Doğal güzelliklerinin korunmasını bakir bir çevreye sahip olmasına borçlu olan plajda gereksinimlerinizi karşılayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Gitmeden önce ihtiyaçlarınızı tamamlamanız gereken Akvaryum Koyu’nda yüzerken suyun altını kolayca görebilirsiniz.

Ayazma Plajı-Bozcaada

Bozcaada’nın en keyifli seyahat rotalarından biri de Ayazma Plajı. İnce ve altın renkli etkileyici kumları olan bu geniş plaj soğuk bir suya sahip. Minibüs aracılığıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akbük Koyu-Gökova

Akbük Koyu-Gökova

Yeni normal ile birlikte bir plajda aradığımız olmazsa olmaz noktalar hijyen ve sakinlik haline geldi. Akbük Koyu da tertemiz suyu ve uçsuz bucaksız manzarası ile bu arayışa en iyi şekilde cevap veren plajlardan bir tanesi.

Ovabükü Koyu-Datça

Ovabükü Koyu-Datça

Etrafında bulunan diğer koylara oranla daha geniş olan Ovabükü Koyu bu özelliği ile tertemiz kalıyor. Datça’nın zorlu yollarını aşıp ulaşabileceğiniz bu koy konuklarına berrak ve ışıl ışıl bir deniz sunuyor.

Kız Kalesi Plajı-Mersin

Kız Kalesi Plajı-Mersin

Mersin’in gözde destinasyonlarından biri olan Kız Kalesi’nin tam karşısında bulunan bu halk plajı sığ ve masmavi bir denize sahip. Berrak denizi özellikle bu salgın döneminde hijyeni öncelik haline getirenler için harika bir seçenek. Yüzmenin yanı sıra kiralayacağınız deniz bisikleti ile Kız Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kum Denizi Halk Plajı-Urla

Kum Denizi Halk Plajı-Urla

Urla’nın Mavi Bayrak’a sahip tek plajı olan Kum Denizi Halk Plajı bu özelliği ile Urlalıların ve yakınlarda bulunanların uğrak noktası. Belediyenin işlettiği plajda su oyunları parkında eğlenebilir, yürüyüş ve bisiklet alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İnkumu Plajı-Bartın

İnkumu Plajı-Bartın

Karadeniz’de bulunmasına rağmen sakin bir denize sahip olan İnkumu Plajı, Batı Karadeniz bölgesinin en gözde plajlarından biri. İnce kumlar ile sarılı bu plajda deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.