Şehre Yakın Kamp Alanları: Muğla

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

İstanbul ve İzmir’den sonra Muğla şehrindeki kamp alanlarını sizler için derledik. Özellikle pandemiden sonra hijyen sebebiyle daha çok tercih edilir hale gelen kamp tatili aynı zamanda ekonomik olmasıyla bu yaz herkesin gözdesi haline gelecek gibi gözüküyor. İşte, Muğla ve çevresindeki 5 kamp alanı…

Fethiye

Fethiye
Fotoğraf / Artem Bryzgalov

 

Muğla’dan yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Fethiye doğal güzellikleriyle ülkemizde en çok tercih  edilen tatil bölgelerinden. Bakir koyları ve yeşil alanları görmeye değer yerler arasında. Dünyaca ünlü Ölüdeniz, Cennet Koyu gibi alanlarda kamp tatili için çeşitli tesisler bulmak mümkün. Aynı zamanda sakinliği tercih edenlerdenseniz koyları keşfederek kamp yapmak sizin için unutulmaz bir tatil olacaktır.

Kabak Koyu

Kabak Koyu
Fotoğraf / Alev Takil

Kabak Koyu son dönemlerde popüler hale gelen alanlardan. En kolay şekilde ulaşım Fethiye üzerinden mümkün. Muğla’ya ise yaklaşık 145 km uzaklıkta bulunuyor. Çevrede çeşitli kamp ve bungalov alanları bulabilirsiniz. Bölgede kendi başınıza kamp yapmak için belirli alanlar dışında bir yere çadır kurulması çevreyi korumak amacıyla yasaklanmış.

Akyaka

Akyaka
Fotoğraf / Vas Soshnikov

 

Muğla’nın Akyaka ilçesi de kamp tatili için ideal bölgelerden biri. Şehre uzaklığı yaklaşık yarım saat, ulaşım kolaylığı ve doğal güzellikleriyle tercih edilen bu bölge bir sürü kamp alanına ev sahipliği yapıyor. Ormanın içinde doğayla iç içe olmak isteyenler için yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu Akyaka ziyaretçilerini oldukça memnun bırakıyor.

Marmaris

Marmaris
Fotoğraf / Mert Kahveci

 

Tatil beldesi olarak bilinen Marmaris otelleri bir yana kamp olanaklarıyla da sıklıkla tercih ediliyor. Çubucak Orman Kampı gibi tesisler duş, tuvalet gibi hizmetlerden yararlanmak isteyenler için ideal. İçmeler Plajı, Gökova Körfezi gibi doğal güzellikleri içinde barındırıyor. 

Datça

Datça
Fotoğraf / Mert Kahveci

 

Datça ilçesi doğal güzellikleriyle beraber kamp alanlarında tercih edebileceğiniz geniş bir yelpaze sunuyor. 52 koyu içinde barındıran Datça oldukça sakin. Kalabalık tatil rotalarından sıkılanlar için uygun bir tercih. Ovabükü, Palamutbükü gibi alanlarda çeşitli hizmetlerden yararlanıp kamp tesislerinde kalabilirsiniz. Ancak jandarma tesis dışında kamp kurulmasına izin vermeyebiliyor, araştırmanızı yapıp gitmekte fayda var.

Pandemi sebebiyle belediyelerin kamp izinleri farklılık gösterebilir. Öncesinde ilgili belediyenin aranıp konuyla ilgili bilgi alınması tavsiye edilir.