Hipnozla Doğum Tekniği Nedir?

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Doğum, kadın bedenindeki doğal bir süreç olmakla birlikte her kadın için benzersiz ve özel bir olaydır. Çiftler, normal doğumu korkusuz ve sağlıklı bir şekilde yapmanın yollarını ararken son yıllarda gittikçe popüler olan hipnoz ile doğum tekniği ön plana çıkıyor. Angelina Jolie, Meghan Markle ve Özgü Namal gibi ünlü isimlerin de tercihi olan bu teknikle daha rahat ve sağlıklı bir doğum yapılabiliyor. Anne adayının anestezi kullanmasına gerek kalmadan rahat bir şekilde doğum yapmasını mümkün kılan hipnoz ile doğum yöntemi hakkında merak edilenleri, konuyla ilgili Amerika’da eğitim alan Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz’a sorduk.

Doğumda Hipnoz Yöntemi

Doğumda Hipnoz Yöntemi
Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz

 

Anne adaylarının son dönemde oldukça ilgi gösterdiği ve araştırdığı hipnoz ile doğum tekniği nedir?

Doğum son derece doğal bir olay olduğu halde, doğadaki dişi hayvanlar kolayca ve yardımsız bir şekilde doğum gerçekleştiriyorken, şehirlerdeki annelerin rahatça doğum yapamamaları sorunundan yola çıkılarak bulunmuş; doğumu hızlı, kolay ve mutluluk kaynağı bir olay haline getiren bir dizi teknikler bütünüdür. Hipnozla doğum dediğimiz zaman eksik söylemiş oluyoruz. İnsanlarda, bir iki seansın ardından kolayca doğum yapılabilecekmiş algısı oluşuyor. Halbuki durum daha farklı. Bebek sahibi olacak anne ve baba eğitime alınır. 2,5 saat uzunluğunda 5 oturumda genellikle haftada bir gerçekleşen dersler

verilir. Bu yöntemin adı The Mongan Hipnozla Doğum Metodu’dur. Marie F. Mongan neredeyse ömrünü bu konuya adamıştır. Tıp otoritelerine uzun uğraşlardan sonra kabul ettirdiği metodla dünya genelinde binlerce bebeğin mutlu, sağlıklı, kolay doğmasını sağlamıştır. Bu bebeklerden biri de Prens Archie’dir. Derslerde çiftlere, ilk önce otohipnoz ile streslerini nasıl yok edecekleri öğretiliyor. Çiftler, evlerinde her gün uygulama yapmaya başlıyor. Çok önemli üç ayrı nefes tekniği ve bunları ne zaman, doğumun hangi

aşamasında kullanacağı da anneye öğretiliyor. Babaya düşen görevler de var şüphesiz. 12,5 saat uzunluğunda muhteşem bilgilerle dolu olan bu eğitim aslında yeni bir yaşam tarzının da başlangıcı. En fazla 3 çiftin sınıfta olması uygun. Daha kalabalık olunca sohbet yoğunlaşıyor, konu çok sevimli çünkü.

hipnozla doğum
Fotoğraf / Kelly Sikkema

 

Bu yöntem anne ve bebek için nasıl bir avantaj sağlıyor?

The Mongan Hipnozla Doğum Metodu bir eğitim programıdır. Anne ve baba doğum, stresten arınma, beslenme, anneye rahatlama masajlarının nasıl yapılacağı ve nefes teknikleri gibi birçok konuda eğitilir. Bu bilgilerin çoğu ömür boyu kullanabilecekleri bilgilerdir, mesela stresi yok etmek. Hem anne hem baba bu öğrendikleri bilgilerle daha sakin ve huzurlu yaşamaya başlarlar. Anne, huzurlu ve sakin olunca bebeğin de sakin ve huzurlu olduğunu söylemeye gerek yok sanıyorum. Bu bebekler doğduklarında ağlamıyorlar, son derece alarm durumunda oluyorlar. Anne ve etrafındakilerle göz kontağı kuruyorlar. Hemen

annenin memesi veriliyor ve sorunsuz emiyorlar. Uykuları derin oluyor ve geceyi rahat geçiriyorlar. Ömür boyu sakin bireyler oluyorlar. Bir de anne stresle mücadeleyi öğreteceği için o konuda da mutlu bir ömür sürüyorlar.

Hipnotik Doğum Tehlikeli mi?

Hipnotik Doğum Tehlikeli mi?
Fotoğraf / Freestocks

 

Her doğum kendisine özeldir. Ancak her doğum tekniği bazı riskleri de beraberinde getirir. Hipnoz ile doğum tekniğinin tehlikeleri var mı?

Sanırım yeryüzündeki en önemli konu eğitimdir. İyi eğitim almış, ne yaptığını bilen, etik, insan sevgisine sahip bir The Mongan Hipnozla Doğum eğitmeniniz varsa korkulacak bir şey yoktur. İyi yetişmiş bir eğitmen, olası tehlikeleri ve neler yapılacağını da anne ve babaya öğretir. Zaten düzenli doktor kontrollerine gidildiği ve arzu eden aileler hastanelerde bu yöntemle doğal doğum gerçekleştirdiği için bir sorun yaşanmıyor. Olası olumsuzluk, doğru eğitim almamış doğum eğitmenleriyle yaşanır. Burada da yaşanacak olumsuzluk, vadedilen kolay, rahat, kısa süren doğum yerine annenin korktuğu, istemediği doğum şeklini deneyimlemesidir.

Doğum ailelerin çok hassas olduğu ve her detayın üzerinde durdukları bir süreç. Peki hipnoz ile doğumda nasıl bir süreç izleniyor?

Evet bu bir süreç. Anne ve babaların bol pratik yapması gerekiyor. Ama dünyanın en güzel, en ulvi olayını deneyimleyecekler. The Mongan Hipnozla Doğum Metodu bir eğitim programıdır. Doğum sırasında anne ve baba olacaktır. Genellikle doğum eğitmeni doğumda yer almaz. Bütün iş ebeveyne düşüyor. Ama ihtiyaçları olan bütün bilgiler onlara verilmiştir zaten. Bu süreçte birkaç teknik uygulanır. Otohipnoz yani kendi kendini hipnoz bölgesine indirerek dış dünya ile değil, bebeği ile birlikte olma ve stres yok etme en başta yer alan tekniktir. Anne bunu ilk derslerde öğrenir ve her gün kendine uygular. Sırada nefes teknikleri var. 3 çeşit nefes tekniği ve ne zaman kullanacağı öğretilir. Çünkü hepsinin bedendeki görevi ayrıdır. Masaj teknikleri de epey yer tutuyor. Annenin kendine yapacağı masajlar ve babanın anneye yapacağı masajlar öğretilir ve çift doğum anında bile bu masajları uygularlar. The Mongan Hipnozla Doğum Metodu ile doğum yapan annenin videoları izlettirilir. Muhteşemliği büyük ilgiyle izleyen çiftler için eğitimin en can alıcı yeridir.

Hipnozla Doğum Yapanlar Ne Diyor?

Hipnozla Doğum Yapanlar Ne Diyor?
Fotoğraf / Anastasia Chepiinska

 

Türkiye’de bu yöntem ne kadar yaygın?

Amerikan menşeli bir yöntem olan The Mongan Hipnozla Doğum Metodu 25 yaşındadır. 25 yıldır Amerika başta olmak üzere bütün dünyada yoğun uygulanan bu yöntem ülkemizde henüz yaygın değildir. İnternetin hayatımıza dahil olmasıyla bilgiye ulaşım da hızlandı. Artık genç anneler bazı yöntemlerin varlığını hızla keşfediyor ve sormaya başlıyor. Bu yöntemle doğal doğum yapan dünya çapında ünlüler arasında Düşes Meghan Markle da bulunuyor. Kendisi isminin kullanılmasına izin vererek annelerin rahat doğum yapmalarına önderlik yapmıştır.

Rahat bir hamilelik için doğum öncesinde de uyguladığınız çalışmalar var mı?

Hamilelik süreci kadını fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak yeni bir hayat başlangıcına götüren bir süreç. Bu süreçte annenin fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak hazırlık yapması, sağlıklı bir çocuk, sağlıklı hamilelik ve doğum sürecini de beraberinde getiriyor. Hamilelik sürecinde ve sonrasında sağlık personelleri, anne adayları için fiziksel olarak ne yapılması gerektiğini anlatıyor. Benim ise anneye yapabileceğim yardım, duygusal ve ruhsal uyum içerisinde, anne adayının doğum korkularından kurtulması için seanslar vererek rahatlatmak. Burada asıl amacımız kendisini onu bekleyen yeni bir hayata hazırlamak. Ancak annelik geri dönüşü olmayan bir olay olduğu için bazı kişilerde bu değişim ruhsal problemleri beraberinde getirebilir. Bu yüzden ruhsal olarak anne adaylarının bu süreci rahatlıkla

atlatmaları ve bu tarz olayların yaşanmaması için çalışmalar yapıyorum.