En İyi Adalar Plajları

İstanbul’un En İyi Adalar Plajları | 2023 Bilgileri ve Giriş Fiyatları

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2023

İstanbul’da denize girmek bundan birkaç on yıl öncesi için çok normal bir aktiviteydi. Ancak günümüzde ne yazık ki birkaç bölge dışında bu şehirde denize girilebilecek bir yer bulmak çok zor. Tam da bu noktada İstanbul’un incisi Adalar devreye giriyor! Özellikle İstanbul’a yakın tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan Adalar plajları yalnızca kısa bir vapur yolculuğuyla ulaşılabilen harika bir kaçış noktası oluşturuyor.

Peki, 2023 yılı itibarıyla Adalar’da denize nerede girilir? Büyükada, Heybeliada, Kınalıada gibi farklı bölgelerde bulunan beach’leri ve halk plajlarını sizin için derledik. İşte en güncel Adalar plaj bilgileri…

Büyükada’nın En İyi Plajları

İstanbul Büyükada
Fotoğraf: Yash Banka

Adalar’ın en büyüğü olan Büyükada plaj bakımından en zengin bölgelerden bir tanesi. Ada’da farklı kesimlere hitap eden çeşitli beach seçenekleri var. Büyükada plajlarının pek çoğunda giriş ücretli. 2023 yılı itibarıyla giriş ücretlerinin bir hayli yükseldiğini de hatırlatmakta fayda var.

Beltur Plaj | Büyükada

Beltur Plaj Büyükada

Telefon:444 66 44 (Beltur)
Ulaşım:Direkt Motor Seferleri (Bostancı veya Kartal), Büyükada İskelesi’nden Elektrikli Araçlar (Maden Durağı)
Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 200 TL (Ulaşım dahil)

Hafta Sonu 300 TL (Ulaşım dahil)

Büyükada plajları içerisindeki en yeni mekan 22 Temmuz 2022 tarihinde açılan Büyükada Beltur Plaj ve Kafe. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan plaja Bostancı ve Kartal’dan direkt motor seferleri düzenleniyor. Plaja girişler 7 yaşa kadar ücretsiz, 7-12 yaş arasındaki çocuklar içinse %50 indirim uygulanıyor.

Büyükada Beltur Plaj’a dışarıdan yiyecek-içecek götürmek yasak ancak mekandaki kafede pek çok farklı ürüne ulaşabilmek mümkün.

Yörükali Plajı | Büyükada

Yörükali Plajı Büyükada

Telefon:0 (216) 382 73 41
Ulaşım: 

Büyükada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 250 TL

Hafta Sonu 350 TL

Büyükada’daki aile plajları arasında yer alan Yörükali Plajı, uzun yıllardır hizmet veren tesislerden bir tanesi. Özellikle çocuklu aileler için plaj arayışında olanlara yönelik uygun bir seçenek olan işletme, hafta sonları son derece kalabalık olabiliyor. Sığ bir denize sahip olan kumluk plajda, konaklama imkanı da var. İşletmenin motelinde kalan misafirler için plaja giriş ücretsiz.

Nakibey Plajı | Büyükada

Nakibey Plajı Büyükada

Telefon:(0216) 382 45 01
Ulaşım: 

Büyükada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 250 TL

Hafta Sonu 350 TL

Büyükada plajları arasındaki bir diğer köklü tesis olan Nakibey Plajı, 1984 yılından beri hizmet veriyor. Son derece sığ bir denize sahip olan plajda cankurtaran hizmeti ve çocuk oyun alanları da mevcut. Özellikle ailelerin tercih ettiği mekanda restoran ve kafe de yer alıyor. İşletme; serpme kahvaltı, et-tavuk ızgara seçenekleri, fast food ürünler, salata çeşitleri gibi zengin bir menüyü misafirlerine sunuyor.

Aya Nikola Plajı | Büyükada

Aya Nikola Plajı Büyükada

Telefon:(0216) 382 41 43
Ulaşım: 

Büyükada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 200 TL

Hafta Sonu 300 TL

Adalar plajları arasında en sakin seçeneklerden bir tanesi Büyükada’da yer alan Aya Nikola Plajı. Özellikle Ada’nın yerlileri tarafından tercih edilen beach, ince kumlu bir yapıya sahip ve sığ bir denizi var. Çocuklu aileler için de uygun olan plaj, halk plajı olarak bilinmesine rağmen mekanda giriş ücreti uygulanıyor.

Eskibağ Plajı (Halik Koyu) | Büyükada

Eskibağ Plajı Büyükada

Telefon:0 (216) 382 23 36
Ulaşım: 

Büyükada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 100 TL

Hafta Sonu 100 TL

Halik Koyu plajı olarak da bilinen Eskibağ Plajı, Büyükada plaj seçenekleri arasında sıklıkla tercih edilenlerden bir tanesi. Özellikle sakinliğiyle ön plana çıkan plaj, olağanüstü Marmara Denizi manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bir Teras Restoran’a da sahip. 150 kişi kapasiteli plajda ayrıca konaklama imkanı da var. Eskibağ Butik Otel, 19 odasıyla bölgede konaklamak isteyen misafirlere hizmet veriyor.

Nizam Plajı | Büyükada

Nizam Plajı Büyükada

Telefon:0545 377 63 62
Ulaşım: 

Büyükada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi ve Hafta Sonu 150 TL

Büyükada’nın Nizam Koyu bölgesinde yer alan Nizam Plajı, Ada’nın en küçük beach’lerinden bir tanesi. Diğer tesislere göre daha uygun fiyatlar sunan plajda çoğunlukla sakin bir atmosfer var. Ancak bölgedeki denizin zaman zaman yosunlu olabildiğini de belirtelim.

Heybeliada’nın En İyi Plajları

İstanbul Heybeliada

En iyi adalar plajları listemizde ikinci durağımız Prens Adaları’nın ikinci büyük adası olan Heybeliada. Büyükada’nın zaman zaman İstanbul’un merkezini andıran kalabalık atmosferinden sıkılanlar genellikle Adalar’da denize girmek için Heybeliada plajlarını tercih ediyor.

Ada Beach Club | Heybeliada

Adalar Plajları Ada Beach Club

Telefon:(0216) 351 17 70
Ulaşım: 

Heybeliada İskelesi’nden Ücretsiz Tekne Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 200 TL

Hafta Sonu 250 TL

Heybeliada’nın en popüler plajları arasında yer alan Ada Beach Club, çam ağaçlarıyla çevrilmiş bir koyda hizmet veren lüks bir işletme. Plajda güneşlenebilmek için hem kumsal, hem çim alanlar hem de iskeleler bulunuyor. Aynı zamanda özel loca hizmeti de veren Ada Beach Club’ta plaj voleybolu, mini golf gibi etkinlikler düzenleniyor.

Değirmenburnu Plajı | Heybeliada

Değirmenburnu Plajı Heybeliada

Telefon:(0216) 351 98 95
Ulaşım: 

Heybeliada İskelesi’nden Elektrikli Araçlarla veya Yürüyerek

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):   Hafta İçi 100 TL

Hafta Sonu 150 TL

Heybeliada’nın meşhur Değirmenburnu Tabiat Parkı içerisinde yer alan Değirmenburnu plajı, Ada’da denize girmek için en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesi. Heybeliada İskelesi’nde indikten sonra 15-20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz plajın büyük çoğunluğu kumsaldan oluşuyor. Dışarıdan yiyecek-içecek getirmenin serbest olduğu işletmede duşakabin hizmeti de var.

Dileyenler Değirmenburnu Tabiat Parkı içerisinde ücretsiz bir şekilde denize karşı piknik yapabiliyor. Eğer sahile gitmek isterseniz belirli bir ücreti ödemeniz gerekiyor.

Kınalıada’nın En İyi Plajları

İstanbul Kınalıada
Fotoğraf: Mert Kahveci

Adalar plajları arasında popüler destinasyonlardan bir tanesi de Kınalıada’daki işletmeler. Özellikle beach club’ları ile ünlü olan Ada, hafta sonları İstanbullular tarafından yoğun ilgi görüyor.

Teos Beach | Kınalıada

Teos Beach Kınalıada

Telefon:0 532 651 44 10
Ulaşım: 

Kınalıada İskelesi’nden Kısa Bir Yürüyüş İle

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi 250 TL

Hafta Sonu 350

“İstanbul’da nerede denize girilir?” sorusunun yanıtı, pek çokları için Teos Beach. Kınalıada Plajları arasında yer alan Teos Beach, hem bölgenin hem de İstanbul’un en popüler beach club’ları arasında. Düğün, nişan gibi davetlere de ev sahipliği yapan işletmenin restoranı da son derece meşhur. Özellikle deniz ürünleri ve kokteyl seçenekleri Teos Beach misafirleri tarafından sıklıkla ilgi görüyor. Aynı zamanda mekanda bazı dönemlerde etkinlikler, konserler, atölyeler de düzenleniyor.

Noya Beach | Kınalıada

Kamo's Beach Kınalıada

Telefon:+90 530 601 66 97
Ulaşım: 

Kınalıada İskelesi’nden Ücretsiz Motor Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi: 300 TL
Hafta Sonu: 400 TL

Kınalıada’nın arka tarafı olarak nitelendirilen bölgede yer alan Ayazma Koyu’ndaki eski adıyla Kamo’s Beach Club yeni adıyla Noya Beach, sık tercih edilen adalar plajları arasında. Ayazma Plajı adıyla da bilinen işletme, yüzme havuzuna da sahip. Plajı kumluk denizi ise yer yer taşlık olan bölgede aynı zamanda bir restoran da bulunuyor.

Kumluk Plajı | Kınalıada

Kumluk Plajı Kınalıada

Telefon:0 216 381 53 37
Ulaşım: 

Kınalıada İskelesi’nden Ücretsiz Motor Seferleri

 

Giriş Ücreti (2023 Haziran):  Hafta İçi ve Cumartesi 150 TL
Pazar 200 TL

Kınalıada plaj seçenekleri içerisinde çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği Kumluk Plajı, bir aile işletmesi. Restoran ve kafe hizmeti de olan plaja yalnız erkekler alınmıyor. Adından da anlaşılacağı üzere kumlu bir sahil üzerine kurulu olan işletmenin denizi ise taşlık ve sığ. Giriş ücretine şezlong, şemsiye ve ulaşım olmak üzere her şey dahil.

Adalar Plajları Hakkında Genel Bilgiler

Adalar Plajları Hakkında Bilgiler 2022

İstanbul Adalar plajlarının pek çoğunda benzer uygulamalar var:

  • “Aile Plajı” olarak hizmet veren işletmeler genellikle yalnız erkekleri mekana kabul etmiyor.
  • Pek çok plajda 0-6 yaş arası ücretsiz 7-12 yaş arası ise indirimli giriş hakkından faydalanabiliyor.
  • Plajların genelinde giriş ücretlerine şemsiye, şezlong, duş, tuvalet, sehpa gibi hizmetler dahil.
  • Adalar plajlarının büyük bir çoğunluğu ada iskelelerinden ücretsiz tekne seferleriyle ulaşım imkanı sağlıyor.
  • “Aile Plajı” olarak hizmete veren işletmeler genellikle daha erken saatlerde kapanırken Beach Club konseptiyle hizmet veren mekanlar gece geç saatlere kadar açık kalmaya devam ediyor.
  • Adalar plajlarına ulaşım için Bostancı, Kadıköy veya Kabataş gibi semtlerden hareket eden şehir hatları vapurlarına ya da motorlara binmek gerekiyor.

Adalar Plaj Fiyatları 2023

Adalar plaj fiyatları 2023 yılıyla birlikte bir hayli yükselmiş durumda. Tabloda belirtilen fiyatların her an değişebileceğini göz önünde bulundurarak ziyaretinizden önce ilgili işletmeyi alarak bilgi almanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

İşletmeAda Hafta İçi Giriş ÜcretiHafta Sonu Giriş Ücreti
Beltur PlajBüyükada200 TL300 TL
Yörükali PlajıBüyükada250 TL350 TL
Nakibey PlajıBüyükada250 TL350 TL
Aya Nikola PlajıBüyükada200 TL300 TL
Eskibağ PlajıBüyükada100 TL100 TL
Nizam PlajıBüyükada150 TL150 TL
Ada Beach ClubHeybeliada200 TL250 TL
Değirmenburnu PlajıHeybeliada70 TL80 TL
Teos Beach ClubKınalıada250 TL350 TL
Noya BeachKınalıada300 TL400 TL
Kumluk PlajıKınalıada150 TL (Cumartesi Dahil)200 TL (Sadece Pazar Günü)

Adalar’da Ücretsiz Plaj Var Mı?

Adalar plajları arasında az sayıda da olsa halen bazı ücretsiz halk plajları mevcut. Eğer şezlong ve şemsiye gibi hizmetlerden faydalanmak istemiyorsanız yalnızca havlunuzla birlikte aşağıdaki plajlardan ücretsiz bir şekilde denize girebilirsiniz:

  • Madam Martha Koyu Plajı – Burgazada
  • İskele Halk Plajı – Kınalıada