balkon dekorasyonu

Kolayca Uygulayabileceğiniz Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Evlerinizin balkon, bahçe ve teras kısımlarında yapacağınız basit dekorasyon uygulamalarıyla hayatınıza renk katabilir, kafanızı dağıtabilir, daha sağlıklı bir ruh halini destekleyebilirsiniz. Sizlere balkon dekorasyonu için kendin yap önerilerini ve en yeni balkon dekorasyonları fikirlerini bir araya getirdik. Emeğinizi işin içine katarak yaratıcılığınızı konuşturacağınız balkonlarınızda eminiz ki bahar ve yaz ayları neşe içinde geçecek!

Küçük Balkon Dekorasyonu Fikirleri

küçük balkon dekorasyonu

Minicik balkonlar, uygun dekorasyon fikirleri ile mis gibi yaşam alanlarına dönüşebilir! Minik ve sevimli alanlar için ekonomik balkon dekorasyonu fikirleri hemen aşağıda sizi bekliyor…

 • Balkonları güzelleştiren bitkiler alemi ve rengarenk çiçekler balkon dekorasyonu fikirleri arasında olmazsa olmazlar arasındadır. Ufak bir sihirbazlık numarası gibi bitkileri dar balkonlarda kullanarak alanın minikliğini ferahlığa çevirebilirsiniz! İnce uzun saksılar gibi çok yer kaplamayacak seçenekler ya da balkon demirine veya duvara asılabilecek saksıları tercih etmeniz avantajlı olur. 
 • Balkonda yemek keyfinin yerini hiçbir şey tutamaz değil mi? Dar bir balkonunuz var diye bundan mahrum kalmanıza gerek yok. Bunun için balkon demirine monte edilebilir ve katlanabilir bir masa tercih etmeniz yeterli. 
 • Küçük balkonları ferahlatmanın bir yolu da açık renklerden faydalanmak. Balkon dekorasyonu genelinde açık renkleri tercih ederek olduğundan daha geniş duran bir alana sahip olabilirsiniz.  

Büyük Balkon Dekorasyonu Fikirleri

balkon dekorasyon örnekleri

Kimisi balkonun küçüklüğünden yakınırken bazıları da büyük bir terası nasıl dekore edip dolduracağını bilemez, hayat işte! Eğer siz de büyük balkon ya da teras dekorasyon fikirleri araştırması yapıyorsanız hemen birkaç tüyo verelim…

 • Büyük bir balkon dekorasyon yapmak için bol bol alan anlamına gelir. Geniş alanda yayılmak için makrome hamaklardan edinmeye ne dersiniz? Tam unutulmaya yüz tutmuşken, son dönemlerde tekrar popüler hale gelen asırlık yöntem makrome sanatını balkonlarınıza taşıyabilir boho dekorasyonun yumuşacık etkisini hissedebilirsiniz. 
 • Büyük balkonları seviyorsanız geniş açıdan manzara izlemeyi de seviyor olmalısınız. Tam da bu yüzden birçok büyük balkon cam korumalarla çevrilir. Cam hem etrafı daha iyi izlemeyi sağlar hem rüzgara karşı koruma görevi görür. Ayrıca cam ısınan balkonun soğumasını da geciktirir. 
 • En yeni balkon dekorasyonları içinde mutlaka iyi bir aydınlatma vardır. Büyük balkonlar da iyi bir aydınlatma ile ihtişamını gösterir. Hem yere koyacağınız güneş enerjili lambalar hem de duvarları donatacağınız mini ledlerden oluşan uzun sarmaşık formlu aydınlatmalar ile göz kamaştıran bir ortam yaratabilirsiniz.  
 • Açık balkon dekorasyonu için balkonun en azından bir bölümünü gölgede tutmak önemlidir zira yazın kavurucu güneşte zorlanabilirsiniz. Bunun için renkli bir tente ya da büyük bir şemsiye uygun olur. 

Yaratıcı Balkon Dekorasyonu Fikirleri 

balkon nasıl dekore edilir

Balkon dekorasyonu kendin yap fikirleri, nam-ı diğer DIY (Do it Yourself) seçenekleri yaratıcı balkon dekorasyonu fikirleri için bel kemiğidir diyebiliriz. Biz birkaç öneriyi ilham perilerini uyandırmak için buraya bırakıyoruz, eminiz sizden daha birçok yaratıcı fikir çıkacaktır…

 • Evinizdeki meyve-sebze kasalarını değerlendirme zamanı gelmiş olabilir mi? Eğer elinizde bunlardan yoksa manavlardan ve marketlerden kolayca elde edebilirsiniz. Çeşitli boylardaki ahşap ya da plastik kasaları, balkonunuzun duvarlarında çiçeklik ya da raf olarak kullanmak üzere monte edebilirsiniz. Ayrıca kasaları balkon bahçeciliği için de kullanabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız ya da eskiyen yağmur çizmeleriniz mi var? Çizmelerinizin her biri balkon dekorasyonu için eğlenceli saksılara dönüşebilir! Yeter ki içlerini uygun topraklarla doldurun ve rengarenk çiçekleri ekin. Bahçe dekorasyonuna da çok yakışan bu tip yaratıcı uygulamalar ile balkonlarınıza apayrı bir hava katabilirsiniz.
 • Balkon dekorasyon trendleri arasında alana kişisel tarzı yansıtan renkleri katmak, stil sahibi bir ortam yaratmak için iyi bir yoldur. Balkonunuzun başta duvarları olmak üzere her yerini istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Çok abartıya kaçıp karmaşık bir görünüm yaratmaktan çekiniyorsanız bir duvarı graffiti alanı olarak seçebilirsiniz. Belki misafirlerinize bile birkaç fırça verip renkli anılar yaratabilirsiniz!

Kapalı Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Fotoğraf: Pxhere

Balkon denince aklımıza genelde yarı açık alanlar gelse de kapalı balkonlar da balkon türleri arasında yer alır. Özellikle hava koşullarının zorlayıcı etkisinden korunmak ama bir yandan da balkon ambiyansını da yaşamak isteyenler kapalı balkonları tercih ederler. 

 • Kapalı balkon dekorasyonu fikirleri konusu aslında oldukça esnek ve rahat bir alandır. Normalde hava koşullarından çekindiğiniz için açık balkon dekorasyonu kapsamında yapamadığınız her şeyi kapalı balkonlar için yapabilirsiniz. Örneğin istediğiniz malzemeden mobilyaları ve yastıkları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.  
 • Konu kapalı balkon dekorasyonu olunca alanı bir odadan farklı donatmak gerekir. Bunun için balkona bir hamak koymak farklı bir fikir olabilir.
 • Kapalı balkon dekorasyonu düzenlemesinde rahatlık hissine odaklanmak önemlidir. Ferahlık hissini atmosfere taşımak adına çiçek veya deniz kokulu oda parfümleri destekçiniz olabilir. 

İleri Dönüşüm Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Her alanın dekorasyonunda ve birçok konuda olduğu gibi balkon dekorasyon trendleri konusunda da çevre dostu önerilerden bahsetmeden olmaz! Balkon dekorasyon konusunu ekonomik balkon dekorasyonu fikirleri ile hem eğlenceli hem de sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. İşte size bunun için birkaç süper fikir:

 • Evinizde mutlaka eskimiş pamuk ve elyaf türünden yastıklar vardır. Tüm bunların hepsini balkon dekorasyonu fikirleri için değerlendirebilirsiniz. Eski yastıklarınızın içinden pamuk ve elyafları çıkarıp ince bir sopa yardımı ile döverek kabartabilirsiniz. Ardından elde ettiğiniz malzemeyi büyük minderlere doldurup balkonda kullanabilirsiniz.  
 • İleri dönüşümde en sık kullanılan yöntemlerden biri boyamadır. Solmuş masa, sandalye, saksı ve aksesuarlarınızı istediğiniz renklerde boyayarak yeni görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bu tip boyamalar için en uygun boya türü her yüzeyde kullanılabilen multi dekor sınıfındaki akrilik boyalardır. Özellikle teras dekorasyon fikirleri arasında geniş alanı keyifle doldurmak için ileri dönüşen eşyalar birebirdir!
 • Peki, balkon dekorasyonu için boş plastik şişeleri değerlendirmeye ne dersiniz? Bu şişelerle balkon duvarlarını süsleme yoluna giderek mekanda dikey bahçe çözümleri sağlayabilirsiniz. Plastik şişeleri alanınızın durumuna göre kesip boyayabilir ya da renkli kağıtlara sarıp balkon için farklı saksılar oluşturabilirsiniz. 

Daha fazla öneri için Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri yazısına geçiş yapabilirsiniz, bahçenizde çiçekler, gönlünüzde ferahlık daim olsun!