Balkon Dekorasyonu Fikirleri ile Evinize Neşe Katın!

Balkon Dekorasyonu Fikirleri ile Evinize Neşe Katın!

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2021

İlk cemrenin havaya, ikincisinin suya düşmesinin ardından üçüncü cemre de nihayet toprağa düştü. Bahar bayramı nevruzun yaklaştığının habercisi olan bu olay, doğanın yeniden uyanışını müjdeliyor adeta. Bir yanımızda kelebekler uçuşuyor diğer yanımızda Covid-19’un gölgesi peşimizi bırakmıyor. Her ne kadar kısıtlamalar yavaş yavaş kalkacak olsa da toplum sağlığı adına bu sene de çoğu vaktimizi evlerde geçirmeye eğilimli olacağız gibi duruyor. Dolayısıyla havaların ısınması ile birlikte bahçe, teras ve balkonlara taşacağımız çok net. Balkon dekorasyonu fikirleri de tam bu noktada devreye giriyor. Yaşam alanlarınıza biraz daha estetik katmak için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem var.

Evlerinizin balkon, bahçe ve teras kısımlarında yapacağınız basit dekorasyon uygulamalarıyla hayatınıza renk katabilir, kafanızı dağıtabilir, daha sağlıklı bir ruh halini destekleyebilirsiniz. Sizler için balkon dekorasyonu kendin yap önerilerini ve fikirlerini bir araya getirdik. Emeğinizi işin içine katarak yaratıcılığınızı konuşturacağınız balkonlarınızda eminiz ki bahar ve yaz ayları neşe içinde geçecek.

Rengarenk Saksı ve Bitkilerle Balkon Dekorasyonu

Renklerin gücünden balkonlarınız ve diğer açık alanlarınızda mutlaka yararlanın. Balkonları güzelleştiren bitkiler alemi ve rengarenk çiçekler en hoş detaylardan. Elinizdeki solmuş ya da eskimiş saksıları yeniden boyayabilir, capcanlı renklerle balkonlarınızı süsleyebilirsiniz. Şimdi el becerinizi kullanma vakti. İnce uçlu fırçalar yardımıyla akrilik boyalardan faydalanarak mevcut saksılarınıza eğlenceli desenler çizebilir, balkonlarınızı kendi zevkinize özgü bir hale getirebilirsiniz.

Diğer yandan çeşitli şekillerde ve boylardaki boş plastik şişeleri yeniden değerlendirmeye ne dersiniz? Bu şişelerle balkon duvarlarını süsleme yoluna giderek mekanda dikey bahçe çözümleri sağlayabilirsiniz. Plastik şişeleri alanınızın durumuna göre kesip, boyayabilir ya da renkli kağıtlara sarıp farklı saksı havaları oluşturabilirsiniz.

Duvarlara yerleştirdiğiniz bu el yapımı plastik şişe saksılarınızda aşağıya kadar inen çeşitli türdeki bitkiler yetiştirebilir, dış mekana orijinal bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu şişelerle balkon bahçeciliği konusunda ilk adımı atabilirsiniz.

saksılar asılı duruyor

Ahşap Kasalardan Minimal Raflar

Evinizdeki meyve-sebze kasalarını değerlendirme zamanı. Eğer elinizde bunlardan yoksa manavlardan ve marketlerden kolayca elde edebilirsiniz. Çeşitli boylardaki ahşap ya da plastik kasaları, balkonunuzun duvarlarında çiçeklik ya da raf olarak kullanmak üzere monte edebilirsiniz. Ayrıca kasaları yine her yüzeye uygun multi decor sınıfındaki akrilik boyalarla boyayabilir, balkonunuzun şirin mi şirin görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu kasaları, silikon tabancası yardımı ile birbirlerine istediğiniz tasarım şekline göre yapıştırıp balkonunuzun uygun bir köşesinde kitaplık dahi yapabilirsiniz. Bu tarz uygulamalar özellikle açık balkon dekorasyonu için son derece uygun.

Eski Yastıklardan Balkon Minderi

Evinizde eminiz kullanmadığınız ya da eskimiş çok sayıda pamuk ve elyaf türünden yastıklar vardır. Eskiyen eşyalarınızın daha fazla heba olmasına izin vermeyin ve balkon dekorasyonu fikirleri için değerlendirin. Kullanmadığınız yastıklarınızın kılıflarını çıkarın ve içlerini boşaltın. Ortaya çıkan pamuk ve elyafların hepsini ince bir sopa yardımı ile dövün, iyice kabarmasını sağlayın. Ardından büyük ebatlardaki minder kılıflarının içine doldurun. Bu kocaman minderleri balkon zeminlerine ya da oturma gruplarının üzerine koyabilir, keyfinize keyif katabilirsiniz.

Ahşap karo

Fotoğraf: Artur Aleksanian

Zeminde Ahşap Karo Sıcaklığı

Ahşabın sıcaklığı ve mekana kattığı pozitif hava elbette tartışılmaz. Geçmeli ahşap yer karoları, balkon gibi alanlara çok yakışıyor. Oldukça pratik bir biçimde zemine uygulayabileceğiniz ahşap karolar ekonomik seçenekleri ile de ön plana çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken tek şey bu yapı için balkonunuzun uygun olup olmadığı. Gerisi ölçüyü doğru alıp sipariş vermeye bakıyor.

Eski Balkon Mobilyalarınızı Renklendirin

Renklerin pozitif etkilerini balkondaki eşyalarınıza taşıyabilirsiniz. Güneş ve havanın etkisinden zamanla solmuş oturma gruplarınız, masa ve aksesuarlarınızı istediğiniz tonlarda boyayarak yeni görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu tip boyamalar için en uygun boya türü her yüzeyde kullanılabilen multi dekor sınıfındaki akrilik boyalar. Zımparalama gerekmeden, iyice silinmiş zemin üzerine doğrudan uygulayabilirsiniz. Elbette zevk sizin ama küçük bir tavsiye verecek olursak balkonlara bahar ve yaz ayları için en çok yakışan renkler vintage tonlar. Bunlar daha çok uçuk pembe, koyu yeşil, lacivert, kiremit rengi, hardal sarısı, su yeşili ve benzeri renk tonlarından oluşuyor. Canlı renklerden vazgeçmeyenler içinse  limon sarıları, parlak maviler, çimen yeşili ve kırmızılar revaçta.

makrome hamak

Salıncak ve Hamak ile Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Balkon dekorasyonu örnekleri denilince akla mutlaka bu yöntem gelmeli. Konforu ve şıklığı bir araya getirecek makrome hamak yapımına ne dersiniz? Tam unutulmaya yüz tutmuşken, son dönemlerde tekrar popüler hale gelen asırlık yöntem makrome sanatını balkonlarınıza taşıyabilirsiniz. Bu salıncak ya da hamak fikri, hem el emeği olması hem de otantik havası sebebiyle balkon, teras ve bahçelerinizin imzası olacak. Makrome hamak ve makrome salıncak yapımı için internette çok sayıda video bulunmakta. Onlardan faydalanabilir, birkaç basit malzeme ve araç ile bu keyifli sanatın yapımına hemen başlayabilirsiniz.

Eski Araba Lastiklerini Değerlendirin

Yaratıcılığınızın sınırlarını eski araba lastikleri ile zorlayabilirsiniz. Fotoğrafta da gördüğünüz üzere araba lastiklerinden sevimli ve orijinal sandalyeler yapabilirsiniz. Yine birkaç basit işlem ve yapıştırma uygulamalarından sonra istediğiniz modeldeki sandalyeler; balkon, bahçe veya teras dekorasyonu için ideal.

çizmeler saksı olarak kullanılıyor

Yağmur Çizmelerinden Eğlenceli Saksılar

Balkon dekorasyonu önerilerine  son bir fikir daha sunalım. Kullanmadığınız ya da eskiyen yağmur çizmelerini şu an değerlendirme vakti. Çizmelerinizin her biri eğlenceli saksılara dönüşmeye hazır olabilir. Yeter ki içlerini uygun topraklarla doldurun ve rengarenk çiçekleri ekin. İşte sempatik saksılarınız karşınızda. Bahçe dekorasyonuna da çok yakışan bu basit uygulamalar, balkonlarınıza apayrı bir hava katacak.