Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023

Yaz yaklaşırken evinizin konforunu teras ve balkonlara taşımanın da zamanı geldi. Havaların ısınması ile dışarıda geçireceğimiz anların artması, baharın olumlu psikolojisi derken dış alan düzenlemeleri keyifli bir uğraşa dönüşebilir. Sizlere önereceğimiz sürdürülebilir teras ve balkon dekorasyonu fikirleri ile keyifli bir yaz sezonu geçirebilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız, bir kenara ittiğiniz ya da deponuza kaldırdığınız eşya ve mobilyalarınız varsa tekrar gözden geçirin. Bu aşamada çok işinize yarayabilir. Hazırsanız başlıyoruz…

Tahta Kasa veya Çerçevelerden Kitaplık 

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Kitaplık

Fotoğraf: ThomasWolter

Balkon ya da teraslarınızda aksesuar kullanımını seviyorsanız size sevimli bir önerimiz var. Elinizdeki tahta meyve ve sebze kasalarını birer süs eşyası raflığına, kullanışlı bir kitaplığa ya da bir çiçekliğe dönüştürebilirsiniz. Kasa içini görseldeki örnekte olduğu gibi tahta parçaları ile ayırabilir, dilediğiniz şekilde ve sayıda raf oluşturabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu basit ve doğal eşya, balkonlarınıza apayrı bir hava katacak. Geniş bir terasınız varsa bir bölümüne yapabileceğiniz bu tip bir kitaplıkla nostalji hissi de verebilirsiniz.

Eski Yastıklardan Balkon Minderleri

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Minder

Fotoğraf: Krisztina Papp

Eskimiş, kullanmadığınız ve fazladan duran yastıklarınız mı var? Gereksiz yer kapladıklarını ve elden çıkarmayı düşünüyorsanız onları değerlendirebileceğiniz işlevsel bir alan mevcut. Eski yastıklarınızın iç dolgularından faydalanarak sevdiğiniz modellerde balkon ya da teras minderleri yapmaya ne dersiniz? Kalıbı ve modeli çıkarın. Dekorasyonunuza ve beğeninize uygun renk ve desenlerdeki kumaşları seçin ve işe koyulun. Dış mekanlarınıza konfor ve şıklık katacak yeni minderlerinizle yaz boyu sempatik bir köşe sizinle olsun.

Balkon ve Teraslar İçin Cam Şişelerden Çiçeklik

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Çiçeklik

Fotoğraf: Congerdesign

Sürdürülebilir balkon ve teras dekorasyonu fikirleri denince akla ilk gelen eşyalardan birisi de cam nesneler oluyor. Eminiz ki evlerinizde farklı boy ve şekillerde envai çeşit cam şişe ve kavanoz vardır. Cam atıkların oranını azaltmak adına da faydalı olabilecek bir yeniden değerlendirme fikri ile karşınızdayız. Mutfağınızı, kilerinizi bir gözden geçirin, işinize yaramayan cam şişeleri bir kenara ayırın. Tüm cam eşyaları balkon ve teraslarınıza ahenk katacak bir vazo gibi hayal edin. Gerçekten ortama hoşluk katmıyorlar mı? Aksesuar olarak kullanmanızın yanında birçok süs eşyasına dönüşebilecek cam şişeler en basit şekliyle rengarenk çiçekleriniz için ideal ve çevreci bir çözüm olacak. Ayrıca cam boyama gibi işlemlerden yararlanarak vazolarınızı istediğiniz renge boyayabilir, ortamın daha da sempatik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Araba Lastiklerinden Havalı Masa ve Oturaklar

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Lastik oturak

Fotoğraf: GypseyDiva

Araba lastiklerinden gerçekten de sayısız yeni kullanım alanı doğuyor. Tamamen yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze kalmış bu bölümde sizler için derlediğimiz dekorasyon fikirleri, balkon ve teraslarınızda oldukça keyifli vakitler geçirmenizi sağlayabilir. Araba lastiklerini minder rahatlığında bir oturağa dönüştürebilir, üzerine koyacağınız yuvarlak minderlerle şıklığı ve konforu artırabilirsiniz. Ayrıca birkaç araba lastiğini üst üste koyup üzerine kesilmiş bir tahta ya da cam parçası sabitleyerek orta sehpa veya masa yapabilirsiniz.

Çuval Bezinden Gölgelik Yapımı

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Gölgelik

Fotoğraf: Pexels Athena

Yaz mevsiminde açık havada vakit geçirmek gibisi yoktur ancak güneş tepenizde olduğunda yoğun gelen ışıktan da rahatsızlık duymak olasıdır. Bunun önüne geçmek ve doğal bir gölgelendirme sağlamak için çevreci bir malzeme olan çuval bezinden faydalanabilirsiniz. Çuval bezini yardımcı aparatlar kullanarak oturma gruplarınızın üzerine gerdiğinizde dengeli bir gölge ortamı olacaktır. Bu yöntem, hem pratik hem de hoş bir görünüm sağlaması ile kolaylıkla tercih edilebilir.

Günlük Besinler İçin Balkon Bahçeciliği 

Sürdürülebilir Teras ve Balkon Dekorasyonu Fikirleri
Balkon dekorasyonu fikirleri: Balkon bahçeciliği

Fotoğraf: Kroshka__Nastya

Sürdürülebilirlik denince söz konusu mutfak ve beslenmekse ev ortamında gerekli mini bir tarım ortamından bahsedebiliriz. Balkon bahçeciliği gündelik temel besinleri kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir uğraş. Toprak ve saksılarla ilgilenmek her açıdan sağlıklı olduğu gibi dekoratif ve sürdürülebilir bir güzellik de sunuyor. Bahçe ve teraslarınızda ayarlayacağınız ışığı ve ısısı dengeli bölümleri balkon bahçeciliği için uyarlayabilir, mevsime uygun fideleri ekerek hemen başlayabilirsiniz. Göreceksiniz; ektiğinizi biçmek size muhteşem gelecek.

Kapak Fotoğrafı: Artur Aleksanian