Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Mavi Bayraklı Plajları

Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Mavi Bayraklı Plajları

Coğrafi konumu açısından dünyanın sayılı doğa harikalarına ev sahipliği yapan ülkemizde özellikle yaz turizmi oldukça popüler. Yurt dışından çoğu kişinin Türkiye’yi tercih etmesinin bir nedeni de mavi bayraklı plajlar. Türkiye’nin en temiz ve güvenilir plajları arasında yer alan mavi bayraklı plajlar, kaliteli bir tatil için en iyi seçeneklerden biri. Peki, bir yerin mavi bayraklı plaj olması için aranan kriterler nelerdir? Mavi bayraklı plajlar nerede bulunur? İşte tüm sorularınızın cevapları…

Mavi Bayraklı Plaj Ne Demektir?

Mavi bayraklı plaj, en kısa tabiriyle temiz ve güvenilir ortama sahip deniz kıyılarıdır denebilir. Bir yerin mavi bayraklı plaj olarak atfedilmesi için belli kriterleri sağlaması gerekir. Uluslararası bir topluluk olan FEE (Foundation for Environmental Education) tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda detaylı bir inceleme sonrasında plajlar mavi bayrak hakkını kazanır. FEE’ye göre mavi bayraklı plaj hakkını kazanmak için suyun kalitesi, çevre eğitimi, çevre yönetimi ve can güvenliği gibi konularda yüksek standartların yakalanması gerekir. Ayrıca bölgenin de yüzülebilir olması şartı aranır. 49 ülkede 4820 adet plaja verilen Mavi Bayrak Ödülü, sürdürülebilirlik kavramını da içine alması sebebiyle büyük önem taşır. Ülkemizde özellikle Akdeniz civarında mavi bayraklı plajlar yaygındır.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Mavi Bayraklı Plajlar

Tatil için temiz deniz bölgeleri denildiğinde ilk tercih edilmesi gereken lokasyonlardan biri olan mavi bayraklı plajlar, ülkemizin denize kıyısı olan çoğu bölgesinde bulunur. Başta Ege Denizi ve Akdeniz olmak üzere ülkenin doğusundan batısına mavi bayraklı plajlara rastlamak mümkündür. İşte Türkiye’de en çok tercih edilen mavi bayraklı plajlar ve lokasyonları…

Marmara Bölgesi Mavi Bayraklı Plajlar

Marmara Denizi ülkemizde genel olarak tatilciler tarafından tercih edilmeyen bir deniz olsa da aslında suyu çok temiz ve mavi bayrak kriterlerini karşılayan bazı plajlara ev sahipliği yapar.

Bağırganlı Halk Plajı – Kandıra – Kocaeli

Bağırganlı Halk Plajı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kocaeli halkının sıkça tercih ettiği günübirlik tatil lokasyonlarından biri olan Bağırganlı Halk Plajı, 2017 yılından beri mavi bayraklı plaj kategorisinde yer alıyor. Şehir merkezine yalnızca 25 dakika uzaklıkta olan plaj, 550 metre uzunluğunda 100 metre genişliğinde. WC, otopark, bisiklet park alanı ve gölgelik gibi çoğu hizmet belediye tarafından halka açık olarak sunuluyor.

Sahil Park Plajı | Karasu – Sakarya

Sahil Park Plajı

Fotoğraf: Sakarya Belediyesi

Marmara Bölgesi’nin doğal güzellikleriyle öne çıkan şehirlerinden biri olan Sakarya, temiz deniz bölgeleri ile dikkat çekiyor. Şehir merkezine olan yakınlığıyla tanınan Sahil Park Plajı, halka açık olması sayesinde Sakaryalıların ilk tercihlerinden biri. 2016 yılından beri mavi bayrak sıfatını taşıyan plaj, 300 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde. Ayrıca plajda otopark, yeme içme yerleri, tenis kortu ve basketbol sahası da bulunuyor.

Âlâ Kadınlar Plajı | Şile – İstanbul

Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Mavi Bayraklı Plajları

Fotoğraf: Şile Belediyesi

İstanbul’da nadir görülen bir doğa oluşumu olan Âlâ Kadınlar Plajı, Şile’de yer alıyor. Bir tesise dahil olan plaj, Marmara Denizi’nde az görülür şekilde berrak ve turkuaz mavisi bir suya sahip. 2022 yılında mavi bayraklı plaj olarak nitelendirilen plaj çok büyük olmasa da tesisin içerdiği imkanlar sayesinde tatilcilerin çoğu ihtiyacını karşılayabilir durumda.

Akdeniz Bölgesi Mavi Bayraklı Plajlar

Türkiye’deki en temiz deniz bölgeleri denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri şüphesiz ki Akdeniz ve çevresi. Özellikle Antalya ve Muğla, onlarca mavi bayraklı plaja ev sahipliği yapıyor. 

Belcekız Plajı | Ölüdeniz – Muğla

Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Mavi Bayraklı Plajları

Fotoğraf: Public Domain Pictures

Mavi bayraklı plaj konseptine en uygun lokasyonlardan biri olan Belcekız Plajı, büyük olmasının yanında birçok aktiviteye de imkan sağlıyor. Fethiye’nin en güzel plajları arasında gösterilen Belcekız Plajı, Ölüdeniz’in eşsiz manzarası eşliğinde unutulmaz bir tatil için yerli ve yabancı turistlerin odak noktalarından biri. 

Kumluk Plajı | Datça – Muğla

Kumluk Plajı

Fotoğraf: Muğla Belediyesi

Datça, her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Böylesine güzel bir coğrafyanın hakkı da bu olsa gerek! Datça’da bulunan Kumluk Plajı, 2011 yılından beri mavi bayrak sıfatını taşıyor. İlçe merkezine yürüyüş mesafesinde olan plajda yürüyüş yolu, restoran ve çay bahçeleri de mevcut.

Kalkan Halk Plajı | Kaş – Antalya

Kalkan Plajı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Kaş’ın en sevilen bölgelerinden biri olan Kalkan Halk Plajı’nda yılın dokuz ayı denize girilebiliyor. Belediye tarafından tatilcilerin her türlü ihtiyacının karşılandığı Kalkan Halk Plajı, 2010 yılından beri Mavi Bayrak Ödülü’nü koruyor. Şehir merkezine oldukça yakın olan plaj, tatil için temiz deniz bölgeleri arayanların ilk tercihlerinden biri olabilir.

Konyaaltı Halk Plajı | Konyaaltı – Antalya

Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Mavi Bayraklı Plajları

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Türkiye’nin belki de en ünlü plajı olan Konyaaltı Halk Plajı, 7 kilometre uzunluğuna rağmen 2012 yılından beri Mavi Bayrak Ödülü’ne layık görülüyor. Akdeniz ve çevresinde tatil yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biri olan Konyaaltı Halk Plajı, kimi günlerde kalabalık olmasına rağmen tertemiz bir denize sahip. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin büyük önem verdiği plajda ücretsiz WiFi, şezlong, şemsiye, restoran ve market hizmetleri bulunuyor.

Ege Bölgesi Mavi Bayraklı Plajlar

66 adet mavi bayraklı plaja ev sahipliği yapan İzmir başta olmak üzere Ege Denizi’ne kıyısı olan neredeyse tüm illerde mavi bayraklı plajlara rastlanabiliyor.

Karaburun Akvaryum Plajı | Karaburun – İzmir

Karaburun Halk Plajı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Ülkemizdeki en büyük yarımada olan Karaburun Yarımadası’nda yer alan plaj, yerli turistlerin sıkça tercih ettiği lokasyonlardan biri. Sakin atmosfere sahip olan Karaburun Akvaryum Plajı, 2001 yılından beri mavi bayraklı plaj sıfatını koruyor. Dalış turizmi için de önemli bölgelerden biri olan Karaburun Akvayum Plajı, açık denize bakması sayesinde çevredeki en temiz sulardan birine sahip. 

Ilıca Plajı | Çeşme – İzmir

Ilıca Plajı

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İzmir’in tatil cenneti Çeşme’de yer alan Ilıca Plajı, serin sularda yüzmeyi sevenler için en iyi tercihlerden biri olabilir. Kilometrelerce uzanan kumsal civarında belediye ve işletmeler tarafından birçok imkan sağlanıyor. Plajda geçirilen uzun bir gün sonrasında akşam saatlerinde vücudunuzu dinlendirmek isterseniz ilçe merkezinde bulunan kaplıcaları da ziyaret edebilirsiniz.

Kuşadası Belediyesi Green Beach Halk Plajı | Kuşadası – Aydın

Kuşadası Halk Plajı

Fotoğraf: Bhumil Chheda

Kumsal dibinde yeşillik alanda hem piknik hem de deniz keyfi yapabildiğiniz nadir bölgelerden biri olan Green Beach Halk Plajı, 2005 yılından beri Mavi Bayrak Ödülü sahibi. İlçeden rahatlıkla ulaşılabilen plajda; WC ve duş hizmeti de yer alıyor. Eğer plajı ailenizle ziyaret ediyorsanız çocuğunuzla birlikte yakındaki tesislerde vakit geçirebilir, eşsiz lokantalarda Ege’nin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Türkiye’de Kaç Adet Mavi Bayraklı Plaj Bulunmaktadır?

Dünyada en fazla mavi bayrağa sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de toplamda 519 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Bu sayıyla dünyada 3. sırada bulunan ülkemizde başta Ege ve Akdeniz olmak üzere denize girilebilen neredeyse tüm bölgelerde mavi bayraklı plajlar yer alıyor. 2021 verilerine göre ülkemizdeki en çok mavi bayraklı plaj 213 adet ile Antalya’da bulunuyor. Antalya’yı sırasıyla 106 ve 66 mavi bayraklı plajı bulunan Muğla ve İzmir takip ediyor. Van, denize kıyısı olmamasına rağmen mavi bayraklı plajlar içermesi sebebiyle dünyada sayılı bölgelerden biri olarak öne çıkıyor.

Kapak Fotoğrafı: Karasu Belediyesi