Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Gezi Rehberi

Turizm, tıpkı moda gibi. Her dönemde farklı bölgeler popülerleşiyor her dönemin farklı gözde destinasyonları var. Ancak bu durmak bilmeyen değişim içerisinde bazı yerler var ki onların tahtı asla sarsılmıyor. Bodrum da işte bu zamansız tatil bölgelerinden bir tanesi. Bundan 50 yıl önce de popülerdi, bugün de popüler, çok büyük ihtimalle 50 yıl sonra da popüler olacak. Gerçek Bodrum sevdalıları, “Bodrum çok bozdu” klişelerine aldırmadan her yıl Muğla’nın bu renkli ilçesine akın etmeye devam ediyor. O halde gelin, Türkiye’nin kendine has atmosferiyle en önemli yaz turizmi destinasyonlarından biri olan Bodrum’a biraz daha yakından bakalım. İşte Bodrum seyahatinizi çok daha unutulmaz kılacak bilgilerle dolu Bodrum gezi rehberi içeriğimiz…

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum gezi

Fotoğraf: Engin Yapıcı

Bodrum, ülkemizin Ege Bölgesi’nde Muğla şehri sınırları içerisinde yer alıyor. Doğal olarak bölgede Akdeniz iklimi hakim. Bu hava koşulları da bölgeyi yaz turizminin en iddialı destinasyonlarından biri haline getiriyor. Yani Bodrum’a gitmek için en uygun dönem yaz ayları. Fakat Bodrum’un misafirlerine sunduğu cömertlik yalnızca üç ayla sınırlı değil. Kalabalıklardan hoşlanmıyor ve hem biraz sakin bir atmosfer olsun hem de kavurucu sıcaklardan uzak durayım diyorsanız eylül ve hatta ekim aylarında dahi Bodrum seyahati planlayabilirsiniz.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum plaj

Fotoğraf: Mert Kahveci

Bodrum’un farklı beklentiler ve tatil tercihlerine yönelik olarak tercih edebileceğiniz pek çok bölgesi var. Eğlenceli bir tatil, sakin ve huzur dolu bir tatil, kalabalıklardan uzakta bir tatil ya da olabildiğince lüks ve konforlu bir tatil… Bunlardan hangisini tercih ettiğinize göre Bodrum’da kalmanız gereken bölge değişiklik gösteriyor. Ancak biz yine de Bodrum’da nerede kalınır sorusunu birkaç öneriyle yanıtlayalım.

Sakin ve Huzur Dolu Bir Tatil Arayanlara: Akyarlar, Güvercinlik, Bardakçı, Yalıçiftlik

Biraz Eğlence de Olsun İsteyenlere: Bitez, Ortakent, Gümüşlük

‘Aman Sabahlar Olmasın’ Diyenlere: Gümbet, Merkez,     

Lüks ve Konforlu Bir Tatil Arayanlara: Yalıkavak, Türkbükü, Turgutreis

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum koyları

Fotoğraf: Kaan Kösemen

Ülkemizde tatil yapmayı sevenlerin seyahat planlarına Bodrum’u neden defalarca eklediğini hiç düşündünüz mü? Çünkü aslında yüz ölçümü olarak pek de büyük olmayan, hatta bir şehir statüsüne bile sahip olmayan bu bölgede gezilebilecek onlarca yer var. Yalnızca Bodrum’un popüler koylarını gezmek isteseniz bile en az bir haftanızı Bodrum seyahatine ayırmanız gerekli. Fakat biz yine de Bodrum’da gezilmesi gereken yerler arasında öne çıkanları sizin için listeleyelim:

 • Bodrum Kalesi
 • Zeki Müren Sanat Müzesi
 • Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi
 • Bodrum Tuzla Kuş Cenneti
 • Cennet Koyu
 • Karaincir Plajı
 • Aspat Koyu
 • Tavşan Adası
 • Gümüşlük

Bodrum’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Bodrum mandalinası

Fotoğraf: Victoria Chen

Seyahat ve gastronomi, adeta birbirinden ayrılmaz iki dost gibi. Bir yeri gezdiğinizde orayı tanımak ve yaşadığınız deneyimi içselleştirmek için oranın yöresel lezzetlerini denemeniz harika bir yöntem. Bodrum da bu konuda oldukça cömert bölgelerden bir tanesi. Ege mutfağının yanı sıra balık çeşitleri bakımından da oldukça zengin olan bölgede mutlaka tatmanız gereken lezzetler ise şu şekilde:

 • Bodrum Mandalinası
 • Bitez Dondurması
 • Çökertme Kebabı
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • Balık Çeşitleri
 • Acıot Kavurması

Bodrum’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Bodrum'da alışveriş yapılacak yerler

Fotoğraf: Nancy Harmsen

Bodrum gezi rehberi yazımızda da her seyahat içeriğinde olduğu gibi sıra geldi alışverişe… Bodrum alışveriş tutkunları için de oldukça zengin bir bölge. İlçenin her semtinde, her köşe başında hediyelik eşya dükkanlarına rastlamak mümkün. Ancak siz tam bir “alışveriş cenneti” arayışındaysanız rotanızı Bodrum Merkez’e çevirmeniz gerekli. Merkez bölgesindeki sahil boyunca uzanan caddelerde her türlü mağazayı bulabilirsiniz. 

Bodrum’da alışveriş maratonunuza butikler veya hediyelik eşya dükkanlarından ziyade lüks mağazalar ya da dünyaca ünlü markalarla devam etmek istiyorsanız bölgede yer alan AVM’leri tercih edebilirsiniz. Oasis AVM, Yalıkavak Marina ya da Konacık Avenue AVM gibi yerlerde neredeyse aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.