al pacino filmleri

Her Biri Bir Başyapıt: En İyi Al Pacino Filmleri

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2024

Dünyanın en iyi oyuncuları listesinde üst sıralarda mutlaka Al Pacino yer alır. Kariyerine ilk olarak 1968 yılında bir televizyon dizinin bir bölümünde oynayarak başlayan sanatçı, hayatı boyunca birçok kült yapımda yer aldı. Elbette bu yapımların kült olmasında kendisinin da payı var ve Al Pacino filmleri ifadesi artık sinema tarihinde önemli bir yer tutuyor. 

2023 yılına geldiğimizde toplamda 65 yapımda yer alan ve bugün hala devam eden projeleri olan Al Pacino, oynadığı her rolü adeta yaşaması ile her filminde izleyiciye büyük bir keyif yaşatmayı başarıyor. 

Mutlaka İzlenmesi Gereken Al Pacino Filmleri 

al pacino filmleri

Her ne kadar aksiyon filmleriyle ön plana çıksa da Al Pacino aslında çok iyi bir dram oyuncusu. Bu nedenle yansıttığı her karakteri adeta tanıyormuşuz hissi yaratmayı başarıyor. 

Her bir filmi çok değerli olsa da yer aldığı yapımlar arasından en iyilerini sizin için seçtik. Bu usta oyuncunun kaçırdığınız yapımlarını tamamlamak veya yeniden izlemek isteyenler için işte en iyi Al Pacino filmleri… 

Dog Day Afternoon (1975) | IMDB: 8.0

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Süre: 2 s. 05 dk.

Yönetmen: Sidney Lumet

Platform: Apple TV

Tek mekan filmleri, diyalogları kadar oyuncularının performansıyla da öne çıkar. Bunlardan biri olan Dog Day Afternoon, gerçek bir hikayeden uyarlanan ve Al Pacino’nun gençlik yıllarında oyunculuğu ile efsane olacağını gösterdiği yapımlardan birisi. 

Sal ve Sony adında iki arkadaş, yalnızca 10 dakika sürecek bir banka soygunu planlıyor. Kağıt üzerinde her şey mükemmel görünürken bankaya girdiklerini hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşıyorlar. Kasada hiç paranın olmaması, soyguncuların acemilikleri ve ters giden işler, bir anda soygunu 12 saatlik ulusal bir rehine operasyonuna dönüştürüyor. 

Scarface (1983) | IMDB: 8.3

Tür: Suç, Dram

Süre: 2 s. 50 dk.

Yönetmen: Brian De Palma

Platform: Netflix

Tony Montana ismini hepiniz duymuşsunuzdur. Scarface ile efsanesi başlayan Tony Montana, sinema dünyasının en sevilen suçlularından biri. Elbette bu sevgide Al Pacino’nun rolü de çok büyük.

Küba’dan işlediği adi suçlar yüzünden kovulan Tony, Amerika’da kendine bir hayat kurmaya çalışırken burada yine Kübalı bir zengin olan Frank Lopez’le tanışıyor. Lopez’in verdiği küçük işleri yapan Tony, bir süre sonra kendini bir uyuşturucu alışverişi içerisinde buluyor. Başta kuryelik işi yapan Tony, zamanla bir uyuşturucu imparatorluğunun başına geçiyor. 

Glengarry Glen Ross (1992) | IMDB: 7.7

al pacino filmleri

Tür: Suç, Dram, Gizem

Süre: 1 s. 40 dk.

Yönetmen: James Foley

İşinizi kaybetme tehlikesi yaşasaydınız bunu önlemek için neler yapardınız? David Mamet’in Pulitzer ve Tony ödülü kazanan oyunundan sinemaya uyarlanan film, dört iş arkadaşının yaşadığı 48 saate odaklanıyor. 

Motivasyon konuşması yapmak bir gayrimenkul ofisine gelen bir yetkili, çalışan dört kişiden ikisinin gelecek hafta işte olmayacağını söylüyor. İşini kaybetmek istemeyen çalışanlar ise başarılı olmak için büyük bir çekişmeye başlıyor. Elbette bu durum, hiç beklenmeyen olayları da beraberinde getiriyor. 

Scent of a Woman (1992) | IMDB: 8.0

Tür: Dram

Süre: 2 s. 36 dk.

Yönetmen: Martin Brest

Platform: Netflix

Dikkat! Bu filmi izledikten sonra tango kursuna yazılabilirsiniz. 

Bir kolej öğrencisi olan Charlie, paraya ihtiyacı olduğu için kör bir adama bakıcılık yapma işine giriyor. Huysuz ve alkolik olan Frank ise askerde kör olmuş eski bir yarbay. Charlie, yalnızca günlük işlerde Frank’e yardımcı olacağını düşünürken Frank, dolu dolu yaşanacak bir hafta sonu planlıyor ve Charlie’yi de bu yolculukta yanında götürüyor. 

Al Pacino oynadığı filmler için muhteşem bir hazırlık süreci geçiriyor. Scent of a Woman da bu yapımlardan biri. Kör taklidini doğru bir şekilde yapabilmek için Pacino altı ay boyunca körler okulunda yaşıyor. Film boyunca sürekli olarak sabit bir noktaya baktığı için Al Pacino’nun gözlerinin zarar gördüğü ve bu filmden sonra gözlük kullanmaya başladığı da söylentiler arasında. 

Carlito’s Way (1993) | IMDB: 7.9

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Süre: 2 s. 24 dk.

Yönetmen: Brian De Palma

Platform: Amazon Prime

Al Pacino’nun az bilinen filmleri arasında yer alan Carlito’s Way, eski bir mahkumun yeniden bir hayat kurma çabasını anlatıyor. 

Hapishaneden çıktıktan sonra sevgilisi ile düzgün bir yaşam sürmek isteyen Carlito, avukatı aracılığıyla yeniden suça bulaşıyor. Bir şekilde bu durumun üstesinden gelmek isteyen Carlito’nun işi, düşündüğü kolay olmuyor. Filmde Al Pacino’ya usta oyuncu Sean Penn eşlik ediyor. 

Heat (1995) | IMDB: 8.3

Tür: Dram, Suç, Aksiyon

Süre: 2 s. 50 dk.

Yönetmen: Michael Mann

Platform: Netflix

Al Pacino en iyi filmleri içerisinden bir seçim yapsa şüphesiz Heat bu listede üst sıralarda yer alıyor. Elbette bunda oyuncu arkadaşı Robert De Niro’nun ve ikilinin karşılıklı yaptığı konuşmasının da payı büyük.

Usta bir hırsız olan Neil McCauley için ‘asla yakalanamaz’ derler. Böyle bir iddia olunca elbette onu yakalamayı takıntı haline getiren bir dedektif de ortaya çıkar. Dedektif Hanna ve zeki hırsız Neil arasındaki bu kovalamaca, filmde heyecanın ve merak duygusunun sürekli olarak üst seviyede kalmasına neden oluyor. Ayrıca film, olaylara tek bir açıdan bakmıyor. Hem suçlunun hem de onun peşindeki dedektifin hayatını başarılı bir şekilde aktarıyor. 

Donnie Brasco (1997) | IMDB: 7.7 

al pacino filmleri

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Süre: 2 s. 07 dk.

Yönetmen: Mike Newell

Platform: Netflix

Gerçek bir hikayeden önce romana daha sonra da sinemaya uyarlanan Donnie Brasco, bir mafya babası ve FBI ajanının hikayesini anlatıyor. Filmde Al Pacino’ya Johnny Depp eşlik ediyor.

Bir mafya liderini yakalamak ve çeteyi çökertmek için genç bir FBI ajanı mücevher hırsızı kılığına giriyor. Mafya lideri Lefty ile tanışan ve onun güvenini kazanarak yavaş yavaş bilgiler almaya başlayan Donnie, amacı yolunda hızlı ilerliyor. Fakat bu süreçte hiç beklenmedik bir şey oluyor ve ikili yavaş yavaş birbirine bağlanmaya başlıyor. 

The Devil’s Advocate (1997) | IMDB: 7.5

Tür: Dram, Fantastik, Gizem

Süre: 2 s. 24 dk.

Yönetmen: Taylor Hackford

Platform: Apple TV

Koltuğunuza kurulan ve Al Pacino’nun en iyi performanslarından biri izlemeye hazır olun. Çünkü listemizde sırada Şeytanın Avukatı var! 

Başarılı bir avukat olan Kevin, en zorlu davaların üstesinden gelmeyi başaran ve jüriyi etkileyebilen biri. Karısı ile mutlu bir yaşam süren Kevin’in hayatı ise John Milton ile tanıştıktan sonra değişiyor. Milton, ona kendi şirketinde çalışmayı teklif ediyor. Bu teklifi kabul eden Kevin, anlam veremediği bazı olaylar yaşamaya başlıyor ve bunları çözmeye çalışıyor. 

Insomnia (2002) | IMDB: 7.2

al pacino filmleri

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Süre: 1 s. 58 dk.

Yönetmen: Christopher Nolan

Bir kızın ölümünün peşine düşen iki dedektif, şüpheli bir yazar ve bitmek bilmeyen bir uykusuzluk…

Al Pacino, Robin Williams ve Martin Donovan’ın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor. Ortağı ile bir cinayeti araştırmak için Alaska’ya giden Will, burada yaptıkları araştırmalar sonucu yazar Walter’dan şüpheleniyor. Cinayeti çözmeye çalışırken bir kaza sonucu Hap’in ölmesi, Will’i sarsıyor. Will, şimdi şüphelinin peşinden koşarken bir yandan da uyku sorununun ona yüklediği ağır yükü taşımak zorunda.  

The Irishman (2019) | IMDB: 7.8

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Süre: 3 s. 29 dk.

Yönetmen: Martin Scorsese

Platform: Netflix

Gerçek bir hikayeden uyarlanan The Irishman; Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci gibi oyuncuları ve Martin Scorsese’nin muhteşem yönetmenliğiyle üç buçuk saatlik bir şölene dönüşüyor. 

İkinci Dünya Savaşı sırasında görev almış eski bir asker olan Frank Sheeran, artık Amerika’nın en azılı çetelerinden birinde tetikçi olarak görev alıyor. Amerika’da büyük ses getiren işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ortadan kaybolması, tüm şüpheleri Sheeran’ın üzerinde topluyor. Peki, Sheeran gerçekten Hoffa’yı öldürdü mü? 

Filmin hiç Oscar kazanamamasına rağmen 10 farklı dalda aday gösterildiğini ve filmde yaşanan şeylerin gerçeklerle tam olarak uyuşmadığını da belirtelim.